Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  14.04.2023

Wyszukiwarka podpowie gdzie wyrzucić problematyczne śmieci

Udostępnij

Miasto uruchomiło wyszukiwarkę odpadów, która ułatwi ich prawidłową segregację. Pomysł dobry, ale po sprawdzeniu jak działa jestem lekko zawiedziony. Osobiście polecam przetestować to rozwiązanie.

Robiąc wiosenne porządki w garażu znalazłem kilka rzeczy, które nie widziałem gdzie wyrzucić: zużyta gaśnica samochodowa, stare opony, stary akumulator, resztki farb i stare części z naprawy auta.

Wyszukiwarka pomogła mi się uporać z większością tych odpadów. Ba! Jestem zaskoczony, że po wpisaniu farby na liście opcji pojawiła się nawet farba resztki zdrapane ze ściany. Taki odpad należy traktować jako budowlany. Moje resztki farb w puszkach powinienem zaś wyrzucić do pojemnika na Odpady niebezpieczne i chemikalia. Wyszukiwarka podpowiada też gdzie takich pojemników szukać.

Chcesz wyrzucić gaśnicę? Zawrzyj umowę

Niestety w przypadku gaśnicy i starych części o auta pojawił się czerwony komunikat: ODPADY NIEKOMUNALNE. Strona poinformowała mnie: Odpady niebędące odpadami komunalnymi nie są odbierane w ramach gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych. Konieczne jest zawarcie indywidualnej umowy z podmiotem odbierającym tego typu odpady. Jestem zaskoczony, że gaśnica, która powinna być w każdej kuchni, nie jest odpadem komunalnym.

Szczerze spodziewałbym się nieco lepszej wskazówki, choćby gdzie takie odpady można zwrócić. Podejrzewam, że wiele osób może uznać, że skoro nie wiadomo gdzie, to do zmieszanych.

Typowe odpady: zero problemów i zaskakujące pojemniki

Dużo lepiej wyszukiwarka radzi sobie z odpadami typowo domowymi. Porcelana? Zmieszane, zamiast szkła. Rękawiczki lateksowe? Zmieszane, a nie plastik. Mięso? Zmieszane, a nie bio. Nie udało mi się za to znaleźć plastikowej nakrętki. Chciałem sprawdzić czy miasto zachęca do wsparcia zbiórek w tym zakresie.

Szczerze powiem: pomysł takiej wyszukiwarki chodził mi po głowie od dawna. Cieszę się, że miasto ją wprowadziło.


Wyszukiwarka odpadów dostępna jest na stronie https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/odpady-i-recykling/wyszukiwarka-odpadow/. Aby sprawdzić do jakiego pojemnika powinien trafić dany odpad, należy wpisać jego nazwę lub samodzielnie odszukać w bazie. Narzędzie wskaże kolor pojemnika lub worka, do którego należy go wyrzucić, a w przypadku odpadów wielkogabarytowych poinformuje, gdzie je dostarczyć. Wyszukiwarka to baza ponad 2,4 tys. odpadów, opracowana specjalnie na potrzeby mieszkańców Lublina, zarówno osób mieszkających w domach prywatnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym. Jeśli mieszkaniec nie znajdzie w bazie odpadu, co do którego ma wątpliwości, będzie mógł zgłosić potrzebę dodania go do wyszukiwarki. Zgłoszenia przyjmowane są na adres: [email protected]. Lista odpadów będzie na bieżąco aktualizowana.

Nowe narzędzie to uzupełnienie akcji informacyjno-edukacyjnej „Tak segreguję!”, którą Miasto Lublin rozpoczęło w 2020 r. Ma ona na celu przybliżenie mieszkańcom tematu recyklingu odpadów i ich prawidłowej segregacji. W ramach akcji opracowano materiały edukacyjne dotyczące tej tematyki, które można znaleźć na stronie srodowisko.lublin.eu, a na wiatach śmietnikowych w mieście pojawiły się tabliczki informacyjne, pokazujące jak prawidłowo segregować odpady. Z myślą o zagranicznych mieszkańcach Lublina opracowano także wersje obcojęzyczne plakatów: angielską, ukraińską, francuską i niemiecką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

16.05.2024

Drzewa w donicach usychają, ściana sobie radzi. Dworzec Lublin zielony był tylko na wizualizacjach

Na pierwszych wizualizacjach dworzec metropolitalny był zielony. Dziś jest zieloną…

4 minuty czytania

10.05.2024

Wycięli drzewa pod skwer. Nowych sklep ALDI wciąż nie posadził

To jedna z bardziej absurdalnych zielonych inwestycji w Lublinie. Przy…

7 minuty czytania

07.05.2024

„Plac manewrowy” czy dojazd do budowy? Wielka wycinka na Samsonowicza a plany dewelopera

Czy ogromny dąb zostanie wycięty, bo na plac budowy nowego…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

8 minuty czytania

22.04.2024

Beton pod sam blok – wielka rzeź drzew na Samsonowicza i Diamentowej. „To żart?”

Dęby, klony, lipy, jabłonki, bzy… Te rosnące tu od lat…

6 minuty czytania

12.04.2024

W centrum Lublina więcej zieleni i mniej pasów ruchu. Ale drogi dla rowerów nie będzie

Na Wodopojnej, Świętoduskiej i Bajkowskiego będzie więcej zieleni i miejsc…

8 minuty czytania

11.04.2024

Dziś wielka wycinka na ul. Zorza, jutro na Samsonowicza. Jak prezydent „zazielenia” miasto

W czasie gdy miasto chwali się nowymi pomnikami przyrody i…

5 minuty czytania

05.04.2024

Kto krytykuje, temu ban. Czego już nie ma na Facebooku prezydenta Żuka

Im bliżej wyborów, tym więcej lukru w mediach społecznościowych. Krzysztof…