Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  10.06.2022

Wyjdź z domu – nie tylko do przychodni

Udostępnij

Pandemia sprzyja osamotnieniu i zmniejszeniu częstotliwości kontaktów międzyludzkich. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, często cierpiących na samotność. Jak temu przeciwdziałać? Przede wszystkim trzeba wyjść z domy – radzą seniorzy.

Samotność, brak rodziny, zła sytuacja ekonomiczna, zmniejszenie sprawności psychoruchowej i choroby to główne czynniki depresji u osób starszych. Szacuje się, że około 15% osób pow. 65-go roku życia cierpi na depresję (a w domach opieki nawet 30%).

Wyjdź z domu… nie tylko do przychodni

Jak przeciwdziałać depresji? – Przede wszystkim wyjść z domu. Nie tylko do przychodni – mówią członkowie grupy wolontariuszy z Fundacji Rozwoju i Aktywności Społecznej Przyjaźń. Aktywni seniorzy proponują rozwijać swoje zainteresowania i zająć się spełnianiem marzeń, na które wcześniej nie było czasu.

Najtrudniej jest zacząć, wyjść z domu po raz pierwszy. – Po śmierci męża byłam załamana. Nic mi się nie chciało. Dzieci proponowały mi różne zajęcia, ale odmawiałam. Któregoś dnia pojechałam na Aqua Lublin zobaczyć w jakich godzinach można przyjść na basen. Tam zobaczyłam grupę seniorów, która przyszła na zorganizowane zajęcia. Byli uśmiechnięci i rozmawiali ze sobą. „A Pani nigdzie nie chodzi?” – zapytała mnie jedna z tych osób. Dopiero wtedy dowiedziałam się, że w ogóle są takie organizacje, które organizują zajęcia dla seniorów. Po powrocie do domu zaczęłam szukać w internecie informacji o organizacjach, które prowadzą zajęcia dla seniorów. I tak trafiłam do Piotrka z Fundacji Przyjaźń – opowiada jedna z wolontariuszek.

Jest w czym wybierać

Jak przyznają seniorzy skupieni wokół Fundacji Przyjaźń, oferta dla seniorów jest ogromna. Od wycieczek i zajęć sportowych, przez gimnastyczne, rękodzieło, ogniska, warsztaty fotograficzne, szkolenia po wolontariat i pomaganie innym.

Korzyści? – Przede wszystkim nowe przyjaźnie – mówią jednogłośnie członkowie stowarzyszenia. Zwracają uwagę na możliwość poznania nowych ludzi i integrację. Przyznają, że dzięki temu mają do kogo zadzwonić, poradzić się, uzyskać pomoc w trudnych chwilach. – Wymieniamy się i polecamy sobie książki warte przeczytania.

Artykuł powstał w ramach projektu „MKO – Międzypokoleniowy Klub Obywatelski” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków „Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOW EFIO na lata 201-2030”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *