Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  09.06.2024

Wygrywa KO przed PiS. Na podium Konfederacja. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 – sondaż IPSOS exit poll

Udostępnij

Wyraźnie zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej i 21 mandatów. Drugie miejsce dla Prawa i Sprawiedliwości, które dostane 19 miejsc w Brukseli. Na ostatnim stopniu podium Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, która będzie mieć sześciu eurodeputowanych.

O godzinie 21 zamknięto lokale wyborcze w Polsce i równo o tej godzinie poznaliśmy sondażowe wyniki exit poll do Parlamentu Europejskiego przeprowadzone przez pracownię IPSOS. Najwięcej głosów oddano na Koalicję Obywatelską – 38,2 proc., co oznacza, że ugrupowanie Donalda Tuska przełamało pasmo zwycięstw Prawa i Sprawiedliwości. Partię Kaczyńskiego poparło – 33,9 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z poparciem 11,9 proc.

Bardzo słaby wynik w porównaniu z wyborami parlamentarnymi z października zeszłego roku odnotowała Trzecia Droga – zaledwie 8,2 proc. Gorszy wynik ma też Lewica – 6,6 proc. Na Bezpartyjnych oddano 0,8 proc., a za ugrupowaniem Polexit opowiedziało się zaledwie 0,3.

Podział na mandaty będzie następujący: Koalicja Obywatelska – 21, Prawo i Sprawiedliwość – 19, Konfederacja – 6, Trzecia Droga – 4, Lewica – 3.

PiS wygrywa w województwie lubelskim

Prawo i Sprawiedliwość wygrało w czterech okręgach wyborczych. W województwie lubelskim zdobyło 46,4% głosów. To drugi najlepszy wynik dla tej partii w kraju, po województwie podkarpackim.

Według danych TVP Info z okręgu 8 obejmującego województwo lubelskie mandaty zdobyli Marta Wcisło z KO i Mariusz Kamiński z PiS. Oznacza to, że w porównaniu z wyborami sprzed pięciu lat nasze województwo straciło jeden mandat.

Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe

4 odpowiedzi na “Wygrywa KO przed PiS. Na podium Konfederacja. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 – sondaż IPSOS exit poll”

 1. Piotr pisze:

  PO 10 LATACH FAJNO POLACY ZAGŁOSOWALI ZA PARTIĄ NIEUDACZNIKÓW I ZDRAJCÓW….KURWA GRATULACJE…GDZIE INNE KRAJE POKAZAŁY TAKIM FUCK OFF

 2. Gruby pisze:

  @Piotr – inne kraje tak im pokazały, że na 720 miejsc w EP grubo ponad 400 przypada „starej” koalicji 😂

 3. Czujny pisze:

  Błąd w leadzie.
  Konfederacja nie startowała jako Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
  Tylko jako Konfederacja Wolność I Niepodległość

  Pozdrawiam

 4. jesz(ż)y pisze:

  Wcisło, Kamiński?… jezusie! cokolwiek to znaczy (:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *