Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  23.05.2023

Wybory za rok. Jak prezydenci dotrzymują swoich przedwyborczych obietnic?

Udostępnij

W trakcie kampanii wyborczej w 2018 roku obecni prezydenci miast Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina i Zamościa złożyli mieszkańcom swoich miast łącznie 250 obietnic. Komu udało się dotrzymać słowa najbardziej, a komu najmniej?

Andrzej Wnuk: ZDK przeszedł remont, nie ma Filharmonii

Prezydentowi Zamościa udało się dotrzymać słowo w przypadku dziesięciu z 23 obietnic jakie złożył w trakcie kampanii wyborczej. Kolejne dziewięć jest w trakcie realizacji.

Zamojski Dom Kultury przeszedł remont. W sali widowiskowej dobudowano balkon pozwalający na zwiększenie ilości miejsc dla widzów; wymieniono podłogę sceny, wymieniono fotele oraz dobudowano windę. Zgodnie z obietnicą wyremontowano lub poddano termomodernizacji ponad 20 placówek oświatowych, a dla czterech przedszkoli opracowywana jest dokumentacja projektowa. Wyremontowano ulice Piłsudskiego i Lubelską.

Nie powstał gmach Filharmonii. Choć udało się ogłosić konkurs architektoniczny na koncepcję, to SARP, który konkurs wygrał, ostatecznie zrezygnował z podpisania umowy. Nie powstało osiedle mieszkaniowe z 1,5 tysiącem mieszkań. Póki co powstało niecałe sto i w innej niż pierwotnie planowano lokalizacji. Nie powstanie też kryta pływalnia przy Królowej Jadwigi. Tutaj prezydent tłumaczy się drastyczną podwyżką kosztów i powstaniem podobnych obiektów w Tomaszowie Lubelskim i Hrubieszowie. Na remont wciąż czeka ulica Lwowska.

Jakub Banaszek: Są bezpłatne autobusy, nie ma Centrum Kopernika

Fundacja Wolności (organ prowadzący Jawny Lublin) zaliczyła wykonanie 12 z 46 przedwyborczych obietnic złożonych przez Jakuba Banaszka, prezydenta Chełma.

Dokończono inwestycje rozpoczęte w czasie poprzedniej kadencji: oddano do użytku amfiteatr, przebudowano krajową „12”, zakończono rozbudowę basenu przy SP8. Od 2022 roku zniesiono też opłatę targową. Poszerzono ofertę kulturalną miasta (najbardziej medialnym wydarzeniem była „Wakacyjna Trasy Dwójki”). Udało się też zakończyć prace nad Strategią Rozwoju Miasta. Chełm dołączył także do grona miast z bezpłatną komunikacją.

Trwa też budowa stadionu lekkoatletycznego przy II LO, gdzie na plac budowy właśnie wszedł wykonawca. Prace mają się zakończyć do końca roku. Z obiecanych 500 nowych mieszkań na razie powstaje 125. Przy ul. Szarych Szeregów chełmski TBS buduje aktualnie dwa bloki.

Miasto pozyskało 45 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na przebudowę stadionu miejskiego na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej. W trakcie jest też wdrażanie cyfrowych rozwiązań. Mieszkańcom powinny być udostępnione w I połowie tego roku. Miasto przekazało już Agencji Rozwoju Przemysłu działkę przy ul. Wschodniej. Agencja ma w tym miejscu wybudować hub logistyczny.

Nie powstał program walki z zanieczyszczonym powietrzem, nie udało się wdrożyć programu oddłużeniowego dla mieszkańców czy Karty Chełmianina. Póki co odległe jest utworzenie Chełmskiego Centrum Nauki Kopernika. Póki co zmieniła się jego potencjalna lokalizacja: z targowiska końskiego przy ul. Zawadówka na okolice ul. Pszennej i Metalowej. Nie rozpoczęły się też prace nad projektem obwodnicy południowej.

Michał Litwiniuk: Jest stadion, nie ma Karty Młodego Przedsiębiorcy

Prezydent Białej Podlaskiej przed wyborami obiecał załatwienie 66 spraw. Za zrealizowane Fundacja Wolności uznała 28, kolejne 51 jest w trakcie, 21 się nie udało, a sześciu nie da się zweryfikować.

Stoi już stadion miejski, który pod zadaszoną trybuną może pomieścić 1200 osób. Rozbudowano obiekty sportowe przy szkołach, m.in. halę przy ZSZ, boiska przy ZSS, ZSO nr 4. W szkołach podstawowych pojawiły się szafki dla najmłodszych. Są też nowe tereny rekreacyjne (np. park linowy przy Kąpielowej czy park i plac zabaw przy ul. Wyzwolenia). Prezydent dotrzymał słowa w zakresie pilotażu nocnej prohibicji. Zakaz sprzedaży alkoholu po 22 się nie sprawdził i został zniesiony.

W trakcie realizacji jest stworzenie białej księgi budowy i remontu dróg. Część ulic została już zrealizowana (np. Sobolowa, Damrosza, Malder), część wciąż czeka na modernizację. W trakcie budowy jest przystań kajakowa na Krznie. W tym roku ma też się pojawić Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator w Urzędzie Miasta.

Wciąż nie powstała Karta Młodego Przedsiębiorcy. Nie można też liczyć na wsparcie dla młodych przedsiębiorców w formie wynajmu lokalu za złotówkę. Nie pojawiła się darmowa komunikacja dla młodzieży. Choć każda szkoła miała być wyposażona w Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator, to próżno ich tam szukać. Nie powstał też obiecywany most na Krznie.

Krzysztof Żuk: zrealizował co dziewiątą obietnicę

Najsłabiej w realizacji swoich obietnic wypada prezydent Lublina. Choć trzeba przyznać, że Krzysztof Żuk obiecał najwięcej, bo aż 115 spraw. Fundacja za zrealizowane uznała 13 z nich, w trakcie jest 51 obietnic, tyle samo nie doczekało się realizacji, a jedna nie została zweryfikowana.

Więcej o realizacji obietnic przedwyborczych Krzysztofa Żuka w naszym tekście: „Obiecał, ale nie spełni, sprawdzamy realizację obietnic wyborczych Krzysztofa Żuka„.

2 odpowiedzi na “Wybory za rok. Jak prezydenci dotrzymują swoich przedwyborczych obietnic?”

  1. Mieszkaniec BP pisze:

    Litwiniuk z Białej Podlaskiej nie dość że nie wprowadził obiecywanej darmowej komunikacji dla uczniów to jeszcze w 2020 roku dokonał drastycznej podwyżki biletów okresowych (w tym właśnie dla uczniów). Tytułem przykładu można wskazać bilet 90-dniowy, który z 60 zł podrożał do 95 zł, a więc o prawie 60%

  2. kronikidewelorozwoju pisze:

    Złotousty z Jakubowic nie dał rady zrealizować nawet tych obietnic, które roztoczył w zaciszu gabinetów swoim pupilom dewelo-buraczkom, jak np. w przypadku geszeftu 700-lecia na GCz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

04.12.2023

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, podsumowuje kadencję. I chce kandydować na kolejną

Krzysztof Żuk mijające pięć lat uznaje za udane. Wylicza, że…

8 minuty czytania

03.12.2023

W końcu wiadomo, ile płaci Jarosław Kaczyński. Michał Moskal musiał ujawnić zarobki w PiS

Jesienią w Sejmie zadebiutowało dziesięciu posłów i posłanek z województwa…

8 minuty czytania

03.12.2023

Oświadczenia majątkowe posłów. Jeden ma osiem miejsc parkingowych, inny kredyt mieszkaniowy, ale nie ma mieszkania

Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów z okręgów wyborczych nr 6…

7 minuty czytania

02.12.2023

Mentzen oszczędza w bitcoinach, Tusk bierze trzy emerytury. Oświadczenia majątkowe

Posłowie nowej kadencji Sejmu złożyli już oświadczenia majątkowe 2023. Wyjawiają…

6 minuty czytania

29.11.2023

To może być trzęsienie ziemi. Kto w lubelskim PiS nie może spać spokojnie?

W zarządzie województwa może dojść do poważnych zmian personalnych. Swojej…

2 minuty czytania

28.11.2023

Czarnek został szefem szefów w PiS. Bierze całe lubelskie

Przemysław Czarnek został szefem Prawa i Sprawiedliwości na województwo lubelskie.…

2 minuty czytania

27.11.2023

Bez Czarnka i bez Sasina. Dwutygodniowy rząd Morawieckiego zaprzysiężony

Nie ma w nim czołowych i budzących największe kontrowersje polityków…

5 minuty czytania

24.11.2023

Lubelski wojewoda się żegna. „Chłopaki nie płaczą”

Lech Sprawka złożył dymisję z urzędu wojewody lubelskiego. Czeka na…