Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  23.05.2023

Wybory za rok. Jak prezydenci dotrzymują swoich przedwyborczych obietnic?

Udostępnij

W trakcie kampanii wyborczej w 2018 roku obecni prezydenci miast Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina i Zamościa złożyli mieszkańcom swoich miast łącznie 250 obietnic. Komu udało się dotrzymać słowa najbardziej, a komu najmniej?

Andrzej Wnuk: ZDK przeszedł remont, nie ma Filharmonii

Prezydentowi Zamościa udało się dotrzymać słowo w przypadku dziesięciu z 23 obietnic jakie złożył w trakcie kampanii wyborczej. Kolejne dziewięć jest w trakcie realizacji.

Zamojski Dom Kultury przeszedł remont. W sali widowiskowej dobudowano balkon pozwalający na zwiększenie ilości miejsc dla widzów; wymieniono podłogę sceny, wymieniono fotele oraz dobudowano windę. Zgodnie z obietnicą wyremontowano lub poddano termomodernizacji ponad 20 placówek oświatowych, a dla czterech przedszkoli opracowywana jest dokumentacja projektowa. Wyremontowano ulice Piłsudskiego i Lubelską.

Nie powstał gmach Filharmonii. Choć udało się ogłosić konkurs architektoniczny na koncepcję, to SARP, który konkurs wygrał, ostatecznie zrezygnował z podpisania umowy. Nie powstało osiedle mieszkaniowe z 1,5 tysiącem mieszkań. Póki co powstało niecałe sto i w innej niż pierwotnie planowano lokalizacji. Nie powstanie też kryta pływalnia przy Królowej Jadwigi. Tutaj prezydent tłumaczy się drastyczną podwyżką kosztów i powstaniem podobnych obiektów w Tomaszowie Lubelskim i Hrubieszowie. Na remont wciąż czeka ulica Lwowska.

Jakub Banaszek: Są bezpłatne autobusy, nie ma Centrum Kopernika

Fundacja Wolności (organ prowadzący Jawny Lublin) zaliczyła wykonanie 12 z 46 przedwyborczych obietnic złożonych przez Jakuba Banaszka, prezydenta Chełma.

Dokończono inwestycje rozpoczęte w czasie poprzedniej kadencji: oddano do użytku amfiteatr, przebudowano krajową „12”, zakończono rozbudowę basenu przy SP8. Od 2022 roku zniesiono też opłatę targową. Poszerzono ofertę kulturalną miasta (najbardziej medialnym wydarzeniem była „Wakacyjna Trasy Dwójki”). Udało się też zakończyć prace nad Strategią Rozwoju Miasta. Chełm dołączył także do grona miast z bezpłatną komunikacją.

Trwa też budowa stadionu lekkoatletycznego przy II LO, gdzie na plac budowy właśnie wszedł wykonawca. Prace mają się zakończyć do końca roku. Z obiecanych 500 nowych mieszkań na razie powstaje 125. Przy ul. Szarych Szeregów chełmski TBS buduje aktualnie dwa bloki.

Miasto pozyskało 45 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na przebudowę stadionu miejskiego na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej. W trakcie jest też wdrażanie cyfrowych rozwiązań. Mieszkańcom powinny być udostępnione w I połowie tego roku. Miasto przekazało już Agencji Rozwoju Przemysłu działkę przy ul. Wschodniej. Agencja ma w tym miejscu wybudować hub logistyczny.

Nie powstał program walki z zanieczyszczonym powietrzem, nie udało się wdrożyć programu oddłużeniowego dla mieszkańców czy Karty Chełmianina. Póki co odległe jest utworzenie Chełmskiego Centrum Nauki Kopernika. Póki co zmieniła się jego potencjalna lokalizacja: z targowiska końskiego przy ul. Zawadówka na okolice ul. Pszennej i Metalowej. Nie rozpoczęły się też prace nad projektem obwodnicy południowej.

Michał Litwiniuk: Jest stadion, nie ma Karty Młodego Przedsiębiorcy

Prezydent Białej Podlaskiej przed wyborami obiecał załatwienie 66 spraw. Za zrealizowane Fundacja Wolności uznała 28, kolejne 51 jest w trakcie, 21 się nie udało, a sześciu nie da się zweryfikować.

Stoi już stadion miejski, który pod zadaszoną trybuną może pomieścić 1200 osób. Rozbudowano obiekty sportowe przy szkołach, m.in. halę przy ZSZ, boiska przy ZSS, ZSO nr 4. W szkołach podstawowych pojawiły się szafki dla najmłodszych. Są też nowe tereny rekreacyjne (np. park linowy przy Kąpielowej czy park i plac zabaw przy ul. Wyzwolenia). Prezydent dotrzymał słowa w zakresie pilotażu nocnej prohibicji. Zakaz sprzedaży alkoholu po 22 się nie sprawdził i został zniesiony.

W trakcie realizacji jest stworzenie białej księgi budowy i remontu dróg. Część ulic została już zrealizowana (np. Sobolowa, Damrosza, Malder), część wciąż czeka na modernizację. W trakcie budowy jest przystań kajakowa na Krznie. W tym roku ma też się pojawić Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator w Urzędzie Miasta.

Wciąż nie powstała Karta Młodego Przedsiębiorcy. Nie można też liczyć na wsparcie dla młodych przedsiębiorców w formie wynajmu lokalu za złotówkę. Nie pojawiła się darmowa komunikacja dla młodzieży. Choć każda szkoła miała być wyposażona w Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator, to próżno ich tam szukać. Nie powstał też obiecywany most na Krznie.

Krzysztof Żuk: zrealizował co dziewiątą obietnicę

Najsłabiej w realizacji swoich obietnic wypada prezydent Lublina. Choć trzeba przyznać, że Krzysztof Żuk obiecał najwięcej, bo aż 115 spraw. Fundacja za zrealizowane uznała 13 z nich, w trakcie jest 51 obietnic, tyle samo nie doczekało się realizacji, a jedna nie została zweryfikowana.

Więcej o realizacji obietnic przedwyborczych Krzysztofa Żuka w naszym tekście: „Obiecał, ale nie spełni, sprawdzamy realizację obietnic wyborczych Krzysztofa Żuka„.

2 odpowiedzi na “Wybory za rok. Jak prezydenci dotrzymują swoich przedwyborczych obietnic?”

  1. Mieszkaniec BP pisze:

    Litwiniuk z Białej Podlaskiej nie dość że nie wprowadził obiecywanej darmowej komunikacji dla uczniów to jeszcze w 2020 roku dokonał drastycznej podwyżki biletów okresowych (w tym właśnie dla uczniów). Tytułem przykładu można wskazać bilet 90-dniowy, który z 60 zł podrożał do 95 zł, a więc o prawie 60%

  2. kronikidewelorozwoju pisze:

    Złotousty z Jakubowic nie dał rady zrealizować nawet tych obietnic, które roztoczył w zaciszu gabinetów swoim pupilom dewelo-buraczkom, jak np. w przypadku geszeftu 700-lecia na GCz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

24.07.2024

Prezes MOSiR Bystrzyca zrezygnował ze stanowiska. Znalazł lepiej płatną posadę

Marek Spuz vel Szpos nie jest już szefem Miejskiego Ośrodka…

4 minuty czytania

23.07.2024

100 milionów straty. Na to mogą sobie pozwolić tylko miejskie spółki

Miasto Lublin jest właścicielem lub udziałowcem w 11 różnych spółkach.…

13 minuty czytania

19.07.2024

Jak Redbad Klynstra zarządza Teatrem Osterwy. Publikujemy wyniki „kontroli na zlecenie”

Główna księgowa rezygnuje z pracy, bierze ekwiwalent urlopowy po czym…

3 minuty czytania

15.07.2024

Poseł Romanowski zatrzymany. Dzień wcześniej wychwalał go o. Rydzyk

Polityk Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości, został zatrzymany w poniedziałek…

5 minuty czytania

12.07.2024

Ponad 900 tys. zł. Tyle w rok zarobił nowy członek zarządu województwa

Jednak nie 600 tys. zł, ale ponad 900 tys. zł…

5 minuty czytania

11.07.2024

Dyrektorka Opery z trzykrotną pensją. Szef Osterwy bez nagrody

Marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał nagrody roczne dyrektorom jednostek kultury.…

3 minuty czytania

09.07.2024

Partyjny desant na najwyższe stołki w marszałkowskich instytucjach kultury

Były członek zarządu województwa jednak nie pójdzie na bezrobocie –…

16 minuty czytania

29.06.2024

Jeden ma tylko kurnik, inny zarobił ponad 500 tys. zł w szpitalu. Oświadczenia majątkowe radnych sejmiku lubelskiego

Była dyrektorką agencji rolnej, teraz jest tam specjalistką. Był szefem…