Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  23.08.2022

W Ulanie Majoracie 11 września wybory uzupełniające bez głosowania

Udostępnij

Po interwencji Fundacji Wolności oraz wsparciu jej wniosku przez prawników Wojewody radny Adam Mazurek zrezygnował z mandatu. Komisarz wyborczy zarządził wybory uzupełniające na 11 września.

Chronologia wydarzeń

Kiedy znalazłem w składzie Rady Gminy Ulan Majorat prezesa lokalnego GS-u, byłem niemal pewien, że zarówno urząd jak i jednostki podległe dokonują zakupów w okolicznych sklepach. Na wniosek o udostępnienie informacji publicznej tylko za 2019 rok, spłynęło do mnie ponad 100 faktur, w tym na zakup kilkudziesięciu ton węgla dla placówek oświatowych. We wrześniu 2020 roku złożyłem wniosek o wygaszenie mandatu.

Miesiąc później Rada Gminy pochyliła się nad moim wnioskiem i uznała, że Adam Mazurek powinien pozostać radnym. Przypomnę kuriozalną wypowiedź jednego z rajców, który uznał, że skoro nie jestem mieszkańcem rzeczonej gminy to nie mam nic do ich samorządu więc dlaczego się wtrącam?

Fundacja Wolności w marcu bieżącego roku złożyła skargę na decyzję Rady, którą dwa miesiące później wojewoda uznał za zasadną i wezwał samorządowców z Ulana do uchylenia mandatu Prezesa Gminnej Spółdzielni. Więcej w artykule Radny na dorobku.

Na sesji 10 czerwca dość niespodziewanie radni zdjęli z programu punkt dotyczący podjęcia uchwały jakiej domagała się Fundacja i Wojewoda. Ostatecznie kilka minut później radny Adam Mazurek odczytał oświadczenie, w którym zrzekł się zajmowanej funkcji.

Osoby, które przyczyniły się do zakończenia jego samorządowej kariery nazwał SZUJAMI. Podkreślił, że podczas dwudziestu lat sprawowania funkcji radnego zawsze działał na rzecz mieszkańców. Na koniec dość przytomnie zauważył, że teraz już legalnie gmina będzie mogła robić zakupy w administrowanych przez niego sklepach.

Wezwał także pozostałych radnych, aby nie dali się zastraszyć, mimo, że na każdego znajdzie się odpowiedni przepis. Szczególnie ta wiedza Pana Mazurka jest interesująca, po kilkudziesięciu latach pracy wie pewnie niejedno o kolegach.

Cała wypowiedź jest krótka, od 18 minuty sesji, polecam:

Wybory uzupełniające bez głosowania

15 czerwca Komisarz Wyborczy wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu, a dwa tygodnie później po uprawomocnieniu tegoż, Wojewoda ogłosił wybory uzupełniające na 11 września.

Zgłosił się jeden komitet wyborczy, czyli jest tylko jeden kandydat na zajęcie opróżnionego miejsca na sali obrad Rady Gminy Ulan. Zgodnie z art. 380 Kodeksu Wyborczego w takim wypadku głosowania nie przeprowadza się, a jedynie gminna komisja wyborcza stwierdza objęcie mandatu przez chętnego kandydata.

Jeśli nie będzie jakiś proceduralnych niespodzianek, mandat obejmie zatem Adam Kania, sołtys Stoku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *