Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  21.02.2023

Wybory do rad dzielnic za 2 tygodnie. Fundacja chce pomóc kandydatom

Udostępnij

Wybory do rad dzielnic w Lublinie odbędą się już za dwa tygodnie. Fundacja Wolności chce pomóc kandydatom i kandydatkom w promocji. Oferuje przygotowanie spotów filmowych.

Już za dwa tygodnie, tj. 5 marca w Lublinie odbędą się wybory do rad dzielnic. Głosowanie odbędzie się w większości dzielnic (poza Głuskiem, Starym Miastem i Za Cukrownią), ale w wielu dzielnicach tylko w ich części (w sumie w 48 z 80 obwodów do głosowania).

Już w styczniu pisaliśmy, jak i po co zostać członkiem rady dzielnic >>kliknij tutaj<<

Już miesiąc temu zwróciliśmy się do prezydenta z propozycją podwyższenie kwoty rezerwy celowej dla dzielnic, w których będzie wysoka frekwencja oraz proponując, aby wraz z decyzjami podatkowymi wysłano informację o wyborach. Nasze propozycje nie zostaną jednak zrealizowane – wyjaśnia Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Urząd miasta nie przekonał się do tych propozycji. – W obliczu obecnej sytuacji gospodarczej kraju oraz wobec skutków niekorzystnych dla finansów samorządowych zmian w systemie podatkowym, a co za tym idzie znacznym spadkiem dochodów miasta w 2023 roku i latach następnych bez ich pełnej rekompensaty, konieczne jest utrzymanie dyscypliny w zakresie wydatkowania środków Miasta Lublin oraz wprowadzenie rozwiązań optymalizujących – wyjaśnia powód odmowy Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta.

Zwrócił też uwagę, że w dniu złożenia przez fundację wniosku, proces wysyłania decyzji podatkowych był już rozpoczęty, więc nie ma możliwości przesłania wraz z nią informacji o wyborach.

Jak wskazuje Wojewódzki, urząd będzie promował wybory swoimi kanałami, wśród których będą:

  • ekrany w sieci autobusów MPK;
  • elektroniczne tablice ogłoszeń w budynkach Urzędu i Biurach Obsługi Mieszkańców;
  • specjalnie uruchomiona, dedykowana wyborom strona internetowa radydzielnic.lublin.eu/wybory;
  • Biuletyn Informacji Publicznej – w zakładce Wybory i referenda/ Wybory do Rad Dzielnic 2023;
  • miejskie profile w mediach społecznościowych (facebook, instagram);
  • informacje prasowe kierowane do redakcji mediów lokalnych.
PML_PrezydentMiastaLublin

Fundacja pomoże nakręcić spot wideo

W związku z tym, że spodziewamy się słabej promocji i małego zainteresowania głosowaniem, oferujemy wsparcie dla kandydatów i kandydatek. Zapraszamy do przesyłania swoich materiałów promocyjnych lub do kontaktu z nami celem nagrania wideoprezentacji. Oferujemy promocję samych wyborów oraz kandydatów i kandydatek w naszych mediach społecznościowych (facebook, youtube, instagram).

Zainteresowani kandydaci mogą się kontaktować z fundacją poprzez mail lub telefon: danuta.kowalska@fundacjawolnosci.org, tel. 791 361 911, w godzinach pracy biura, tj. od 8 do 16.

Wybory do rad dzielnic coraz mniej atrakcyjne

W 2019 roku frekwencja wyborcza do rad dzielnic wyniosła 6,79%. Zarejestrowało się wtedy też więcej kandydatów (609) niż obecnie (570).

Naszym zdaniem siła rad dzielnic zależy od tego, jakim zainteresowaniem obdarzą je mieszkańcy. Im więcej ludzie pójdzie na głosowanie, tym wyraźniejszy będzie to sygnał do prezydenta, że rady dzielnic są potrzebne i należy zwiększać ich kompetencje – tłumaczy Jakubowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *