var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
O północy z piątku na sobotę zaczyna się cisza wyborcza i referendalna. Oznacza to, że na żadnym płocie nie może zawisnąć nowy baner, na ulice nie może wyjechać laweta z reklamą polityczną, a kandydaci nie mogą chodzić z ulotkami.
Każde naruszenie ciszy wyborczej lub referendalnej należy zgłaszać policji lub prokuraturze. Potem sprawą zajmie się sąd. Za naruszenie zasad grozi grzywna od 20 złotych w górę. Największe kwoty – od 500 tys. zł do 1 mln zł – grożą za publikowanie sondaży wyborczych.
Cisza wyborcza czyli koniec z ulotkami
Od kilku tygodni wszelkie przydrożne barierki, płoty posesji czy balkony są obwieszane banerami. Po ulicach krążą busy obklejone twarzami i nazwiskami. Kandydaci na posłów i senatorów wynajmują też reklamowe lawety i chodzą po ulicach, targach i domach z ulotkami lub gazetkami. Mogą to robić jeszcze tylko dziś i w piątek.
Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek o północy. Od tego momentu nie można prowadzić żadnej agitacji. Nie można już rozklejać plakatów i spotykać się z wyborcami. Nie można umieszczać w sieci wyborczych postów ani ich udostępniać. Na ulice nie może wyjechać ani jedna laweta ciągnąca polityczną reklamę. Samochodu obklejone wyborczymi treściami też muszą zostać na parkingach. Żaden przechodzień nie dostanie do ręki już ani jednej ulotki.
Prawo nie wymaga usunięcia z przestrzeni publicznej już rozpowszechnionych materiałów wyborczych i referendalnych. Nie można ich jednak przemieszczać. A jeżeli znajdują się one w siedzibach komisji wyborczej, to do niedzieli muszą być usunięte.
„Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona. Podobnie zabronione są wszelkie formy kampanii referendalnej w lokalu komisji obwodowej oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. W szczególności w dniu głosowania w lokalu wyborczym nie powinny być eksponowane żadne napisy, symbole, obrazy, znaki, także na elementach ubioru, manifestujące poglądy w sprawach politycznych lub społecznych, które kojarzone są z uczestniczącymi w wyborach podmiotami i mogą być przez wyborców odbierane jako forma agitacji wyborczej lub kampanii referendalnej” – ostrzega w specjalnym piśmie Sylwester Marciniak przewodniczący PKW.
Wybory 2023 a cisza referendalna
Cisza wyborczy towarzyszy każdym wyborom, przeżywamy to co kilka lat. Jednak w tym roku głosowaniu towarzyszy referendum. W tym przypadku zasady są nieco inne.
Nie wolno w trakcie ciszy zachęcać do głosowania w wyborach parlamentarnych na dany komitet czy osobę. Można jednak prowadzić działania ogólnie zachęcające lub zniechęcające do głosowania. Jednak PKW uczula: „Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone (…) pod warunkiem, że są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej. Podejmowanie takich działań przez uczestniczące w wyborach komitety wyborcze lub partie polityczne w czasie ciszy wyborczej naruszałoby natomiast zakaz prowadzenia w tym czasie agitacji wyborczej”.
W przypadku referendum lepiej w ogóle nie podejmować żadnych działać. Przekonywanie lub odradzanie głosowania jest zabronione. To przez to, że frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku.
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
A pizdobusy Lewicy i KO beda mogly ruszyc w trase? Juz nie moge sie doczekac trzasku waszych pekajacych d… w niedziele wieczorem!
Czy ja mogę zgłosić kolesia który na balkonie nie usunął po 15 swojego baneru???