Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  14.09.2017

Od września Przedszkole nr 4 w Szkole Podstawowej nr 24

Udostępnij

Od 1 września 2017 r. Przedszkole nr 4 w Lublinie funkcjonuje w budynku Szkoły Podstawowej nr 24, przy ulicy Niecałej 1. Zmiana lokalizacji przedszkola spowodowana była wypowiedzeniem umowy na wynajem poprzedniej, długoletniej siedziby, na ulicy Gabriela Narutowicza 8.

Rodzice dzieci z Przedszkola nr 4, w dniu 6 grudnia ubiegłego roku zostali oficjalnie poinformowani, na spotkaniu z przedstawicielem UM Lublin o konieczności zmiany miejsca funkcjonowania placówki.

UM Lublin zaproponował przeniesienie dzieci do dowolnie wybranego przez rodziców przedszkola, prowadzonego przez miasto, ponadto dwie pełne grupy miały być przeniesione do przedszkola nr 26,
ul. Rynek 12, a jedna cała grupę do Przedszkola nr 28, ul. Krucza 6.

Propozycja jednak nie została zaakceptowana przez rodziców i w takiej sytuacji miasto zdecydowało się na zaadaptowanie pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 24, co wiązało się z konieczności zmniejszenia obwodu szkolnego tej placówki.

Z informacji przekazanej nam przez urząd wynika, że w zasobie gminy nie znaleziono żadnego budynku, który spełniałby wymogi placówki oświatowej. Efektu nie przyniosły również poszukiwania prowadzone w oparciu o ogłoszenie w prasie lokalnej. Miasto podkreśla, że nie będzie ponosić dodatkowych kosztów związanych z wynajmem lokalu, a koszty adaptacji szkolnych pomieszczeń nie wymagają takiego nakładu jak w przypadku placówki zupełnie niedostosowanej do tego typu działalności.

Niestety w połączonych placówkach edukacyjnych zabrakło miejsca dla najmłodszych przedszkolaków. Z tego względu nie przeprowadzono dodatkowej rekrutacji, a od nowego roku szkolnego w Przedszkolu nr 4 kontynuować wychowanie przedszkolne będzie 75 dzieci, tworząc 3 oddziały.

Nie potwierdzają się natomiast informacje, przekazane w minionym roku na spotkaniu z rodzicami o zagrożeniu funkcjonowania placówki zlokalizowanej na Starym Mieście:

„Od 1965 roku na podstawie powielanych umów najmu miasto wynajmuje lokal przy ul. Rynek 12 na siedzibę Przedszkola nr 26. Nie otrzymaliśmy żadnej oficjalnej informacji o tym, żeby właściciele tej nieruchomości nie byli zainteresowani dalszą współpracą z Urzędem Miasta Lublin w kwestii najmu” – oznajmia Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W centrum Lublina nie ma żadnego żłobka.

Jak wynika z zapisów nowego Programu Rewitalizacji dla Lublina na lata 2017-2023, władze miasta są świadome tego problemu: „Brak możliwości opieki nad dziećmi, w tym konieczność dowożenia dzieci na duże odległości, powoduje wykluczenie z tej usługi osób gorzej sytuowanych finansowo i stanowi często barierę w podejmowaniu pracy, szczególnie dla kobiet w rodzinach wielodzietnych. (…) Na obszarze rewitalizacji brakuje również infrastruktury przeznaczonej dla dzieci – placów zabaw, terenów zieleni, boisk”.

W takich okolicznościach nie może dziwić stale zmniejszająca się populacja mieszkańców centralnych dzielnic miasta. Jak wynika z cytowanego wyżej dokumentu w latach 2007 – 2014 ze Śródmieścia wyprowadziło się 18 % mieszkańców a ze Starego Miasta ponad 29 %, przy czym w tej ostatniej dzielnicy wciąż utrzymuje się wysoki udział dzieci i młodzieży.

Jak odwrócić negatywne tendencje? W ramach Programu Rewitalizacji znajduje się program o nazwie: „Żłobki i przedszkola w rewitalizacji” przeznaczony do realizacji w latach 2020-2023. Niestety w opisie brak jest konkretów, choć urząd chce przeznaczyć na ten cel co najmniej 8 milionów złotych. Biorąc pod  mapę przedszkoli i żłobków, widać, że działania powinny być bardziej radykalne i mniej odsunięte w czasie. Funkcjonujące obecnie w śródmieściu placówki dla dzieci są na niskim poziomie infrastrukturalnym a kierując się celem strategicznym rewitalizacji: „Centralna część Lublina kluczem dla poprawy jakości życia dla wszystkich mieszkańców” należy liczyć się z faktem, że z instytucji edukacyjnych w centrum korzystają również mieszkańcy innych części miasta. Te wszystkie elementy prowadzą do wniosku, że nieodzownym staje się potrzeba stworzenia w śródmieściu Lublina nowej – nowoczesnej placówki edukacyjnej dla dzieci, obejmującej przedszkole, ale również pierwszy w tej części miasta żłobek.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

20.04.2024

Na koniec kadencji radni wreszcie zmienili przepisy o swoich dietach

Rzutem na taśmę, na ostatniej w tej kadencji sesji Rady…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

3 minuty czytania

08.04.2024

Krzysztof Żuk świętuje wygraną i częstuje tortem. Do rady wejdzie też kilka osób, które nie zdobyły mandatów

Krzysztof Żuk, Mariusz Banach, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i Anna Augustyniak nie…

12 minuty czytania

02.04.2024

Tłuste koty Żuka. Gdzie pracują i ile zarabiają zaufani radni i ludzie prezydenta Lublina

Nie PiS, a Platforma. Nie spółki państwowe, a miejskie. W…

4 minuty czytania

29.03.2024

W kampanii zaczęło się gotować. Radne prezydenta wpadają na konferencję PiS

Mdła i bezbarwna kampania wyborcza w Lublinie właśnie nabrała rumieńców.…

5 minuty czytania

28.03.2024

Strajk w Urzędzie Miasta Lublin. Zbuntował się newralgiczny wydział

Ludziom puściły nerwy. – Ile można stać na końcu łańcucha…

8 minuty czytania

20.03.2024

Kilkanaście lat pracy, a na koncie najniższa krajowa. MOPR Lublin znów protestuje. „Dla prezydenta Żuka nie istniejemy”

Kobieta, pracownik socjalny, 16-letni staż pracy. Zarobki? Najniższa krajowa. Nie…