Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  25.10.2021

Wokół Ławek. Potrzebny program Ławka+

Udostępnij

W tym roku na zlecenie urzędu miasta na terenie Lublina zamontowano 19 ławek (plus te, które pojawiły się wraz z nowymi inwestycjami). Mieszkańcy są zgodni, że ławek jest za mało.

Na osiedlu Wieniawskiego (dzielnica Czechów Południowy) znajduje się plac, który jest zaniedbany i zarośnięty. – Chciałabym, aby go uporządkować. Z tego co wiem, spółdzielnia chciałaby się tym zająć, ale teren jest własnością miasta, i administracja nie może nic zrobić – narzeka jedna z mieszkanek osiedla. Podobnego zdania jest więcej mieszkańców. – Ławki są zabrudzone, korzystają z nich menele. To odstrasza mieszkańców – mówi inna osoba.

Mamy za mało ławek

Nasi rozmówcy uważają, że w mieście jest za mało ławek, zwłaszcza dla osób starszych. Dla nich to również miejsce odpoczynku w czasie spacerów lub codziennych podróży. – Ławki są potrzebne. Dla mojego dziadka trudno jest przejść kilkaset metrów bez odpoczynku – mówi pani Zuzanna.

– W 2020 roku na terenie miasta w ramach bieżącego utrzymania zostało zamontowanych 18 nowych ławek, w tym 17 na placu przy ul. Sulisławickiej i ul. Tetmajera, 1 ławka przy placu zabaw na ul. Przyjaźni oraz 1 ławka (do karmienia) na wniosek Rady Dzielnicy Za Cukrownią – na placu przy ul. Betonowej. Liczba ta nie uwzględnia nowej infrastruktury powstałej w ramach tegorocznych inwestycji np. budowy placów zabaw. Po zsumowaniu liczba byłaby znacząco większa – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego urzędu miasta.

Zgodnie z cennikiem do tegorocznego budżetu obywatelskiego, zakup wraz z montażem jednej ławki to koszt 1500 zł. – To bardzo mało jak na trzystutysięczne miasta – zwraca uwagę pani Teresa. Dla porównania, koszt parkletu, który znajduje się przy ul. Świętoduskiej, to ok. 100 tys. zł.

Mieszkańcy nie chcą usuwania ławek

Wbrew obiegowej opinii, mieszkańcy nie zgłaszali się o usuwanie ławek. – Do urzędu nie wpłynęły w tym roku żadne zgłoszenia od mieszkańców dotyczące konieczności demontażu ławek – informuje Monika Głazik.

To wcale nie oznacza, że żadnych ławek nie usunięto. – W roku bieżącym z terenu miasta usunięto 6 ławek (4 z placów zabaw oraz 2 pasów drogowych), co było niezbędne ze względu na niewłaściwy stan techniczny spowodowany wieloletnim użytkowaniem lub dewastacją – tłumaczy Monika Głazik.

Budujmy ławki

Wśród mieszkańców Lublina zwiększa się liczba seniorów. Obecnie w Lublinie mieszka ponad 87 tys. osób w wieku 60 i więcej lat. To jedna czwarta wszystkich mieszkańców miasta. Wraz z wiekiem pojawiają się inne potrzeby, w tym miejsca do odpoczynku, np. podczas spacerów lub załatwiania codziennych spraw. Takim ułatwieniem są m. in. ławki. Dlatego apelujemy do władz miasta i administracji osiedli mieszkaniowych – nie usuwajcie ławek, montujcie nowe.


Artykuł przygotowany przez Grupę Seniorów i młodzieży przy FRIAS Przyjaźń i Stowarzyszenie W Dawnym Dobrym Stylu, w ramach projektu Międzypokoleniowy Klub Obywatelski FIO 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

05.12.2023

Kogo stać na Aqua Lublin? Tanie „Wieczorne pływanie” już nie dla wszystkich

„Realizowaną misją” tłumaczą władze miejskiej spółki fakt, że rok zakończą…

2 minuty czytania

27.11.2023

Zapłacimy niższy podatek za garaż. Przełomowy wyrok Trybunału

Sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu podziemnym jest…

3 minuty czytania

15.11.2023

Dyrektor Centrum Spotkania Kultur podała się do dymisji. „Przyczyny osobiste”

Katarzyna Sienkiewicz, szefowa największej instytucji kultury w województwie lubelskim, niespodziewanie…

6 minuty czytania

18.10.2023

Senat bierze stara gwardia. Kim są senatorowie z Lubelskiego?

Z sześciu senatorskich mandatów w województwie lubelskim cztery bierze PiS.…

3 minuty czytania

17.10.2023

Joanna Mucha zostaje w Polsce: Nie obejmę mandatu do Europarlamentu po Krzysztofie Hetmanie

Joanna Mucha, posłanka Polski 2050, która ma możliwość objęcia mandatu…

< 1 minuty czytania

16.10.2023

Cząstkowe wyniki wyborów 2023. W okręgu 6. (lubelskim) olbrzymia przewaga PiS. Niespodzianka na drugim miejscu

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu 36,7 proc. głosów…

2 minuty czytania

16.10.2023

Frekwencja w referendum jednak wyższa. W czterech województwach powyżej 50 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki z 34 proc. obwodów. Wynika…

3 minuty czytania

15.10.2023

Śmiertelny wypadek na deptaku. W krwi kierowcy były ślady po marihuanie

– Bardzo żałuję tego, co się stało, chciałbym przeprosić rodzinę…