Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  25.10.2021 10:51

Wokół Ławek. Potrzebny program Ławka+

fot. materiały prasowe UM Lublin

Udostępnij

W tym roku na zlecenie urzędu miasta na terenie Lublina zamontowano 19 ławek (plus te, które pojawiły się wraz z nowymi inwestycjami). Mieszkańcy są zgodni, że ławek jest za mało.

Na osiedlu Wieniawskiego (dzielnica Czechów Południowy) znajduje się plac, który jest zaniedbany i zarośnięty. – Chciałabym, aby go uporządkować. Z tego co wiem, spółdzielnia chciałaby się tym zająć, ale teren jest własnością miasta, i administracja nie może nic zrobić – narzeka jedna z mieszkanek osiedla. Podobnego zdania jest więcej mieszkańców. – Ławki są zabrudzone, korzystają z nich menele. To odstrasza mieszkańców – mówi inna osoba.

Mamy za mało ławek

Nasi rozmówcy uważają, że w mieście jest za mało ławek, zwłaszcza dla osób starszych. Dla nich to również miejsce odpoczynku w czasie spacerów lub codziennych podróży. – Ławki są potrzebne. Dla mojego dziadka trudno jest przejść kilkaset metrów bez odpoczynku – mówi pani Zuzanna.

– W 2020 roku na terenie miasta w ramach bieżącego utrzymania zostało zamontowanych 18 nowych ławek, w tym 17 na placu przy ul. Sulisławickiej i ul. Tetmajera, 1 ławka przy placu zabaw na ul. Przyjaźni oraz 1 ławka (do karmienia) na wniosek Rady Dzielnicy Za Cukrownią – na placu przy ul. Betonowej. Liczba ta nie uwzględnia nowej infrastruktury powstałej w ramach tegorocznych inwestycji np. budowy placów zabaw. Po zsumowaniu liczba byłaby znacząco większa – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego urzędu miasta.

Zgodnie z cennikiem do tegorocznego budżetu obywatelskiego, zakup wraz z montażem jednej ławki to koszt 1500 zł. – To bardzo mało jak na trzystutysięczne miasta – zwraca uwagę pani Teresa. Dla porównania, koszt parkletu, który znajduje się przy ul. Świętoduskiej, to ok. 100 tys. zł.

Mieszkańcy nie chcą usuwania ławek

Wbrew obiegowej opinii, mieszkańcy nie zgłaszali się o usuwanie ławek. – Do urzędu nie wpłynęły w tym roku żadne zgłoszenia od mieszkańców dotyczące konieczności demontażu ławek – informuje Monika Głazik.

To wcale nie oznacza, że żadnych ławek nie usunięto. – W roku bieżącym z terenu miasta usunięto 6 ławek (4 z placów zabaw oraz 2 pasów drogowych), co było niezbędne ze względu na niewłaściwy stan techniczny spowodowany wieloletnim użytkowaniem lub dewastacją – tłumaczy Monika Głazik.

Budujmy ławki

Wśród mieszkańców Lublina zwiększa się liczba seniorów. Obecnie w Lublinie mieszka ponad 87 tys. osób w wieku 60 i więcej lat. To jedna czwarta wszystkich mieszkańców miasta. Wraz z wiekiem pojawiają się inne potrzeby, w tym miejsca do odpoczynku, np. podczas spacerów lub załatwiania codziennych spraw. Takim ułatwieniem są m. in. ławki. Dlatego apelujemy do władz miasta i administracji osiedli mieszkaniowych – nie usuwajcie ławek, montujcie nowe.


Artykuł przygotowany przez Grupę Seniorów i młodzieży przy FRIAS Przyjaźń i Stowarzyszenie W Dawnym Dobrym Stylu, w ramach projektu Międzypokoleniowy Klub Obywatelski FIO 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *