Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Udostępnij

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem pozwolenia na budowę kilkupiętrowego garażu na Czubach. Przeciwko tej inwestycji są mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na zabudowanie zbocza parku Jana Pawła II.

Sprawa kontrowersyjnej inwestycji światło dzienne ujrzała jesienią ubiegłego roku, ale decyzje zapadły znacznie wcześniej. Mieszkańcy ulicy Wyżynnej w Lublinie dowiedzieli się o planowanej budowie przy parku Jana Pawła II gdy właściciel działki ogrodził ją blaszanym płotem. I tym samym rozpoczął inwestycję.

Garaż plus usługi

Ten inwestor to spółka Global Rent, która jak dotychczas ani razu nie wypowiedziała się w tej sprawie. Nie odpowiedziała także na nasze próby kontaktu. Lubelski Ratusz w 2020 roku wydał spółce pozwolenie na budowę. Miejscy urzędnicy podkreślają, że wszystko zgadza się zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a procedura wydania zgody na inwestycję przebiegała zgodnie z prawem.

To mają być dwa budynki. Pierwszy to 4-kondygnacyjny garaż o wysokości 16 metrów. Drugi ma mieć trzy kondygnacje i 11 metrów wysokości.

– Projekt przewiduje powstanie łącznie 187 miejsc postojowych, w tym 17 miejsc postojowych zewnętrznych – przedstawiała zamierzenia inwestora Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta.

W budynku numer dwa ma być prowadzona działalność usługowa. – Garażowanie z wypożyczalnią rowerów, hulajnóg i innego sprzętu kołowego oraz obsługę serwisową tych środków komunikacji (naprawa, wulkanizacja, diagnostyka, sklep motoryzacyjny). Mają się w nim znaleźć także pomieszczenia biurowe niezbędne do administrowania całością obiektu – wyliczała.

Plany nie podobają się mieszkańcom z kilku powodów. Nie chcą zabudowy działki. Nie chcą też mieszkać najpierw obok placu budowy, a potem obok kilkupiętrowego parkingu. Nie podoba im się także to, że nikt o zdanie ich nie pytał.

 Uważamy, że tak powinno się stać, bo znajdujemy się w jej strefie oddziaływania. Zarówno architektonicznego jak i np. dotyczącego emisji spalin – mówił nam prof. Piotr Kacejko (rektor Politechniki Lubelskiej w latach 2012-2020), mieszkaniec os. Górki i członek rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Politechnika”. SM ma tereny po sąsiedzku z powstającym garażem.

Podobnego zdania jest Rada Dzielnicy Czuby Południowe. – Muszę powiedzieć, że czuję się przez Urząd Miasta zdradzony. Mamy ponad tysiąc urzędników, którzy mają z definicji dbać o poprawę jakości życia mieszkańców, a fundują coś takiego. Tu jest tyle bulwersujących faktów, że trudno się zdecydować od czego zacząć – mówił Krzysztof Wiśniewski z Rady Dzielnicy.

Inwestycja Global Rent przy parku im. Jana Pawła II w LublinieŹródło: Szymon Wardawy
Inwestycja Global Rent przy parku Jana Pawła II w Lublinie

Umowa z wojewodą

Zarówno spółdzielnia jak i dzielnica zwróciły się do wojewody lubelskiego o unieważnienie pozwolenia na budowę. Postępowanie zostało wszczęte w styczniu.

Decyzją z dnia 18 marca 2024 r. (…) Wojewoda Lubelski umorzył w całości postępowanie wszczęte w przedmiotowej sprawie z uwagi na wycofanie złożonych przez Radę Dzielnicy Czuby Południowe oraz Radę Nadzorczą Spółdzielni Budowlano- Mieszkaniowej „Politechnika” wniosków o stwierdzenie nieważności – informuje teraz Aneta Galek z LUW.

Nikt tej decyzji się nie sprzeciwił i stała się prawomocna 10 kwietnia. Czy to oznacza, że dzielnica i spółdzielnia zrezygnowały z walki?

Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie do pana wojewody i wtedy właśnie padła z jego strony taka propozycja. Mieliśmy wycofać nasze wnioski – mówi nam teraz Krzysztof Wiśniewski. Ale jeżeli ktoś teraz zaczyna dopatrywać się w tym posunięciu jakiegoś spisku, to się myli. – Wojewoda zobowiązał się do wszczęcia własnego postępowania. Poinformował także, że w tym które prowadził na nasz wniosek nie zostaniemy uznani na strony – dodaje Wiśniewski.

A oznacza to, że unieważnienie i tak by nie było. Można było czekać na finalne decyzje wojewody, odwoływać się od nich, walczyć. Ale to tylko przedłużyłoby sprawę. Wycofanie wniosków przez spółdzielnie i dzielnicę skróciło całą procedurę do minimum.

Czy jednak wojewoda dotrzymał słowa? Aneta Galek informuje, że tak. Postępowanie z urzędu zostało wszczęte 19 kwietnia. – Obecnie stronom został wyznaczony 14-dniowy termin na zapoznanie się z aktami sprawy oraz składanie ewentualnych wyjaśnień. Po upływie ww. terminu podjęte zostanie rozstrzygnięcie w oparciu o posiadany materiał dowodowy – podaje urzędniczka.

Na zdjęciu: Global Rent rozpoczął inwestycję po trzech latach od uzyskania pozwolenia na budowę. Gdyby spółka zwlekała dłużej, zgoda Ratusza przestałaby być ważna (Fot.Szymon Wardawy)

14 odpowiedzi na “Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Tak jak już pisałem wiele razy: Nie wierzę, że cfaniak chce tam faktycznie postawić „garaż”, ponieważ jest to ekonomiczny bezsens – gwarancja umoczenia. A typo od Globcia jest z tych ogarniających.
  Moja teoria jest taka, że chodzi o sprowokowanie akcji pod kryptonimem „zamiana działek” z miastem (np. na tą przy ul. Jasnej, na którą już raz się jeden dewelo-buraczek zasadzał); niewiadomą jest dla mnie tylko, kto jest w tą akcję zaangażowany, tj. czy to inicjatywa własna Globcia, czy też może za tą fasadą kryje się ktoś mocniejszy, jak np. Tęgi Łeb, a przez to być może także sam Dewelo-Duce. A jak Dewelo-Duce, to i oczywiście K0morra.
  Przy odrobinie inwencji nietrudno wyobrazić sobie jak to rathaus przy wsPÓłpracy z UW „ratują” mieszkańców od „zabudowy” wypracowując ww. „kompromis” (zamianę działek).
  Inna teoria, moim zdaniem mniej prawdopodobna, może być taka, że na kolejnym etapie kombinacji garaż miał się zamienić w „akademik”.

 2. . pisze:

  O chyba w końcu deszcz podleje te drzewka przy „Dworcu Lublin”, bo przecież ratusz tego nie potrafi zrobić

 3. . pisze:

  Wąwóz przy JP, GC i dolina Bystrzycy to chyba ostatnie duże enklawy zieleni.

 4. kronikidewelorozwoju pisze:

  Nie wyobrażam sobie, żeby K0morra zdecydował się podjąć jakieK0lwiek kroki, które mogłyby być sprzeczne z linią rathausu pod wodzą Dewelo-Duce, bez którego P0parcia K0morra wróciłby do swojego naturalnego stanu, który wyznacza punkt 0.
  Ale jeśli spółdzielcy zdecydowali się brać udział w tym teatrzyku, to ich sprawa.

 5. Poręba Onyksowa pisze:

  Przepraszam, a co z „akademikiem” przy Onyksowej. Dlaczego budowa wre, mimo sprzeciwòw, i gdy wiadomo, że Onyksowa zaraz zostanie całkowicie zakorkowana. Nie można tu już oddychać, a stawiają 7-kondygnacyjny klocek naprzeciw ślepego wspólnego wyjazdu z pięciu blokòw. Dlaczego najwyżsi urzędnicy tego miasta są aż tak nienormalni i niemoralni, że zmuszają ludzi na kredycie do szukania nowego mieszkania po 10-u latach? Proszę tu przyjechać, I zobaczyć, jak betoniary niszczą bruk, jak utrudniają wyjazd do roboty, jak niszczone są krawężniki i trawniki. A za chwilę…blokada Onyksowej. Tyle kasy za mieszkanie i teraz takie upodlenie człowieka. Ludzie w Lublinie nie mają sumienia. Bo kasa komuś musi się zgadzać.

 6. Zy pisze:

  Biznes Biznes i jeszcze raz biznes a barany niech beczą i zapomną.

 7. kronikidewelorozwoju pisze:

  @PO
  Od lat ostrzegałem, że w ramach dewelo-rozwoju gettoizacja Węglina Płd. jest nieunikniona. Od samego początku, tj. kiedy Duce skomunikował kolesiowi tamtejsze banki ziemi (akcja kryptonim 'przedłużenie JPII), to osiedle było planowane jako stricte ubogacarnia dewelo-buraczków i nadal ten plan jest realizowany z żelazną konsekwencją.

 8. . pisze:

  Susza jak cholera, znowu widuję jak miasto Żukoland zleca koszenia miejskich terenów i to wcale nie przy ulicy. A na moim osiedlu dzisiaj też jakiś facet po 8 rano kosił piłą spalinową tym razem na zlecenie spółdzielni. Daliby sobie już spokój. Trawniki wyglądają jak w połowie lipca a dopiero mamy maj. Nie powinno się aż tak kosić jak nie ma opadów.

 9. . pisze:

  *kosą spalinową :DD

 10. . pisze:

  *kosą spalinową :DDD (drugi raz muszę siebie poprawiać, bo po odświeżaniu strony nie ma komentarza).

 11. . pisze:

  *kosą spalinową :DDD
  _
  Znowu jest problem z wysyłaniem komentarzy i to nawet nie jakiś wulgarnych, tylko takich zwykłych, krótkich

 12. . pisze:

  Kurwa o co znowu chodzi z tymi komentarzami że klika człowiek Wyślij i nic nie ma. Chyba symbol gwiazdki nie wchodzi
  _
  kosą spalinową miało być, a nie piłą spalinową

 13. . pisze:

  Kurwa nareszcie drzewka przy dworcu mocno podlane!

 14. Olin pisze:

  Akurat! Garaże! Hahaha. Raz,dwa się zmieni w tzw.”hotel” czyli blok ja na Onyksowej. A na Kaczeńcowej to znależli właścicieli sadku,ktory wycieli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły