Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  19.06.2024

Wojewoda nie chce powiedzieć komu i ile płaci. A lista pełnomocników jest długa

Udostępnij

Do spraw młodzieży, do spraw kobiet, do spraw sportu… Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski ma 26 pełnomocników, ale nie chce ujawnić, ile im płaci. Prezydent Lublina (też polityk PO) takich oporów nie ma.

Podejmowanie działań w zakresie praw kobiet i równości szans, w tym w szczególności dotyczących promocji zatrudnienia, aktywizacji zawodowej, ochrony przed przemocą oraz równouprawnienia kobiet we wszystkich dziedzinach życia oraz ich wsparcie” – to tylko jedno z zadań, jakie Krzysztof Komorski (PO), wojewoda lubelski powierzył Annie Glijer, kiedy 13 czerwca powołał ją na stanowisko pełnomocnika ds. kobiet. Glijer jest także pełnomocnikiem ds. polityki senioralnej.

Jest także radną miejską Lublina (klub prezydenta Krzysztofa Żuka), byłą członkinią PO, do niedawna dyrektorką biura wojewody. Nie mogła jednał łączyć tego stanowiska z mandatem radnej. –  Jestem teraz ekspertem powiedziała gdy zaszły zmiany.

Z jej oświadczenia majątkowego wynika, że w 2023 r. zarobiła 3,8 tys. zł jako przewodnicząca Rady Dzielnicy, 41 tys. zł w biurze wojewody LUW, 9 tys. zł pracując z biurze senatorskim Jacka Treli i kolejne 9 tys. zł w radzie nadzorczej Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysłał ją tam wojewoda Komorski.

Łącząc stanowiska radnej, ekspertki i pełnomocniczki Glijer idzie drogą wytyczoną już przez Tomasza Pituchę. To kontrowersyjny radny miejski PiS, który był także doradcą – pełnomocnikiem, kiedy urzędem przy ul. Spokojnej w Lublinie rządził Przemysław Czarnek (PiS). Zresztą – nie ona jedna.

Sztabowcy i radni klubu prezydenta Żuka

Wojewoda Krzysztof Komorski ma 26 pełnomocników (pełna lista na końcu artykułu). Uwagę przykuwa, kilka nazwisk. Maja Zaborowska (Nowoczesna), lekarz weterynarii, była radna miejska klubu prezydenta jest pełnomocnikiem ds. współpracy z organami Inspekcji Weterynaryjnej na terenie województwa lubelskiego. Waldemar Białowąs (PO) to judoka, były miejski radny Świdnika, któremu ostatnio nie udało się wygrać wyborów do Sejmu, a potem do sejmiku województwa jest pełnomocnikiem ds. sportu. Marcin Bubicz, prawnik, miejski radny (też klub prezydenta) i sztabowiec Krzysztofa Żuka w wyborach samorządowych jest pełnomocnikiem ds. współpracy międzynarodowej. W najnowszym oświadczeniu majątkowym Bubicz tytułuje się „doradca wojewody”. Tak jak swego czasu Tomasz Pitucha.

Waldemar Białowąs (Fot. Facebook)

Jest jeszcze Bartłomiej Zwolakiewicz, działacz PO, miejski urzędnik i także sztabowiec w kampanii Krzysztofa Żuka. Do swojego CV może już wpisywać stanowisko pełnomocnika wojewody ds. rozwoju turystyki w województwie lubelskim.

Reprezentowanie wojewody lubelskiego na ważnych wydarzeniach dotyczących problematyki turystycznej w regionie – wyłącznie na podstawie otrzymanego polecenia lub za zgodą wojewody lubelskiego” – to jedno z zadań Zwolakiewicza.

Poseł PO Michał Krawczyk i Bartłomiej Zwolakiewicz (Fot. Facebook)

Pełnomocnik czyli dodatkowa wypłata

Ustawa o wojewodzie i administracji rządowej w województwie wskazuje, że „w przypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami wojewoda może ustanowić, na czas oznaczony, swojego pełnomocnika do prowadzenia spraw w zakresie określonym w pełnomocnictwie”.

Nie ma tam ani słowa o wynagrodzeniu – w tej kwestii wojewodowie mają wolną rękę. I tak wojewoda podlaski Jacek Brzozowski powołał kilkunastu pełnomocników. Od razu zaznaczył, że to praca społeczna, bez wynagrodzenia i dziękował pełnomocnikom, że zgodzili się na jego propozycję. Jednak już w Kielcach pełnomocnikom płaci się 2 tys. zł brutto miesięcznie. Chyba że funkcja wiąże się z nienormowanym czasem pracy. Takie informacje – to w tej sprawie ważne – podał sam Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.

2 tys. zł otrzymują także pełnomocnicy wojewody pomorskiego i też jest to oficjalna informacja urzędu.

Kto za darmo, a kto za pieniądze? To tajemnica

Jak kwestia wynagrodzenia wygląda w lubelskim urzędzie? Aneta Galek, z biura prasowego LUW informuje, że „znaczna część” pełnomocników pracuje społecznie. Kto? To tajemnica.

Pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, pełniący dodatkowo funkcję pełnomocnika wojewody lubelskiego, mogą otrzymywać z tego tytułu dodatek zadaniowy lub dodatek specjalny. Natomiast w przypadku pełnomocników wojewody lubelskiego, niebędących pracownikami urzędu, tylko w jednym przypadku zawarta została umowa cywilnoprawna na wykonanie określonych czynności, wynikających z pełnionej funkcji pełnomocnika wojewody lubelskiego – podaje.

Kto jest tym szczęśliwcem? Tego Galek nie chce zdradzić. Tłumaczy to tym, że żadnego z pełnomocników nie można uznać za „osobę pełniącą funkcję publiczną” (nawet radnych – red). I tym samym kwestia wynagrodzenia „nie podlega udostępnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej”.

Takiego problemu nie ma lubelski Ratusz. Gdy kilka razy pisaliśmy o Janie Madejku, pełnomocniku prezydenta miasta ds. dzielnic, to Urząd Miasta wprost podawał, że Madejek otrzymywał 5 tys. zł brutto miesięcznie.

Teraz takim pełnomocnikiem jest Agnieszka Wójcik, urzędniczka zatrudniona w Zarządzie Dróg i Mostów, której w ostatnich wyborach nie udało się zdobyć mandatu miejskiej radnej.

Lista pełnomocników wojewody lubelskiego:

Pełnomocnik WL do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych – Dariusz Sala

Pełnomocnik WL do Spraw HNS – Wsparcia przez państwo – gospodarza – Dariusz Działo

Pełnomocnik WL do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami – Agnieszka Zańko

Pełnomocnik WL do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów – Dariusz Miller

Pełnomocnik WL do Spraw Rozwoju Turystyki w województwie lubelskim – Bartłomiej Zwolakiewicz

Pełnomocnik WL do Spraw Młodzieży – Jakub Gęca

Pełnomocnik WL do Spraw Zabezpieczenia Obsady Kadrowej na potrzeby realizacji zadań związanych z udzielaną pomocą obywatelom Ukrainy na terenie województwa lubelskiego Adam Palonka

Pełnomocnik WL do Spraw Koordynacji Obsługi Obywateli Ukrainy w Wirtualnym Punkcie Recepcyjnym – Żaklina Kasiczak-Marcinkowska

Pełnomocnik WL do Spraw Koordynacji Obsługi Obywateli Ukrainy w Punkcie Informacyjnym przy Dworcu PKP w Lublinie – Beata Chodorowska

Pełnomocnik WL do Spraw Koordynacji Obsługi Obywateli Ukrainy w Punkcie Recepcyjnym przy Dworcu PKP w Chełmie – Edyta Miodońska

Pełnomocnik WL do Spraw Zarządzania Systemem „Recepcja” Przeznaczonym do Rejestrowania Miejsc w Ośrodkach Pobytowych – Paweł Gromowski

Pełnomocnik WL do Spraw Organizacji i Koordynacji Funkcjonowania Wojewódzkiego Magazynu Darów na terenie województwa lubelskiego – Andrzej Tomasiak

Pełnomocnik WL do Spraw Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego w Zakresie Rozwoju Infrastruktury – Wojciech Sosnowski

Pełnomocnik WL do Spraw Procesów Migracyjnych i Integracji – Maria Mazur

Pełnomocnik WL do Spraw Współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego w województwie lubelskim – Zbigniew Naklicki

Pełnomocnik WL do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego – Piotr Tomczuk

Pełnomocnik WL do Spraw Ochrony Infrastruktury Krytycznej i Bezpieczeństwa TeleinformatycznegoInfrastruktury Krytycznej – Grzegorz Wiński

Pełnomocnik WL do Spraw Współpracy Międzynarodowej Marcin Bubicz

Pełnomocnik WL do Spraw Przedsiębiorczości Łukasz Krzywicki

Pełnomocnik WL do Spraw Sportu – Waldemar Białowąs

Pełnomocnik WL do Spraw Rozwoju Rzemiosła i Edukacji Branżowej Sławomir Kula

Pełnomocnik WL do Spraw Polityki Senioralnej Anna Glijer

Pełnomocnik WL do Spraw Rolnictwa – Paweł Turczyn

Pełnomocnik WL do Spraw Współpracy z Organizacjami Rolniczymi – Ireneusz Nowak

Pełnomocnik WL do Spraw Współpracy z Organami Inspekcji Weterynaryjnej na terenie województwa lubelskiego – Maja Zaborowska

Pełnomocnik WL do Spraw Kobiet – Anna Glijer

Na zdjęciu: Wojewoda Krzysztof Komorski i jego pełnomocnicy: Anna Glijer, Waldemar Białowąs i Marcin Bubicz (Fot. Facebook)

8 odpowiedzi na “Wojewoda nie chce powiedzieć komu i ile płaci. A lista pełnomocników jest długa”

 1. Niejawny pisze:

  26 darmozjadów, którzy udają, że są ważni i coś robią.

 2. kubek pisze:

  Wincyj pełnomocników POpaprańcy.Ryży folksdojcz wszystko przyklepie aby rozwalić nasz kraj

 3. kronikidewelorozwoju pisze:

  Ciekawsza byłaby analiza, kto z Dworu zarobił konkretną kapuchę na cesjach kurnikowych albo na uprawianiu zaawansowanej trollerki na rzecz chłopków-dewelopków, a nie na marnych ochłapach z bieda-synekur.
  Ale tego się nie dowiemy, bo to nie podlega rejestrom.

 4. Endi pisze:

  Kolesiostwo, nieudacznictwo, kumoterstwo. Odrażający pseudopolitycy……….

 5. Piotr pisze:

  Białowąs = człowiek który przegrał wszystko ….i ktoś mówi że PIS to było rozdawnictwo?

 6. Zigi pisze:

  To masakra jakaś. Naprawdę tej kraj nadaje się niestety tylko do opuszczania…

 7. xlubx pisze:

  Najbardziej razi fakt, że część z tych pełnomocników, nie chwali się kompetencjami i doświadczeniem w dziedzinach, w których mają pracować.

 8. beatalaam pisze:

  Chyba za tym społeczeństwo nie głosowało idąc do wyborów z ponad 70% frekwencją. Zmarnowane zaufanie wyborców w imię prywatnych interesów. Wszystko powinno być jawne z uwagi to nie są prywatne pieniądze pana wojewody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

01.07.2024

Czekali i nic nie dostali. Rządowego dodatku nie będzie mieć co piąty pracownik MOPR

1000 zł brutto dodatku motywacyjnego od dzisiaj (1 lipca) będą…

4 minuty czytania

21.06.2024

Od 900 zł do 2100 zł. Albo wcale. Wojewoda jednak ujawnia, ile płaci swoim pełnomocnikom

Lubelski Urząd Wojewódzki zdecydował się podać kwoty wynagrodzenia, jakie otrzymują…

4 minuty czytania

19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem…

5 minuty czytania

03.04.2024

Molestowanie w podstawówce? Kurator i wojewoda chcą zawieszenia dyrektorki. Wójt jej broni

W Szkole Podstawowej w Miłocinie miało dochodzić do molestowania uczniów.…

7 minuty czytania

20.03.2024

O malinach, drobiu i krzyżu, czyli rozmowy wojewody z rolnikami. Z Meklerem i Kowalskim w tle

Cięgi od rolników za bierność rządu zebrał jego terenowy przedstawiciel…

14 minuty czytania

14.03.2024

Kłopotliwy dyplom z Collegium Humanum. Jedni są dumni, drudzy się wstydzą, inni rezygnują

Krzysztof Cugowski, dyrektorka Opery Lubelskiej, posłowie na Sejm, dwóch członków…

2 minuty czytania

22.02.2024

Ile się zarabia u wojewody? Mamy listę ponad stu nazwisk

Wojewoda Krzysztof Komorski nie jest najlepiej opłacanym urzędnikiem. O 1800…

2 minuty czytania

16.01.2024

Emerytowany pułkownik i były starosta lubelskimi wicewojewodami. Jeden z Polski 2050, drugi z PSL

Wojciech Wołoch i Andrzej Maj zostali powołani na stanowiska wicewojewodów…