Wesprzyj Kontakt

< 1 minuty czytania  •  23.01.2023

Wniosek do Prezydenta: dodatkowe pieniądze dla dzielnic, w których mieszkańcy pójdą na wybory

Udostępnij

Fundacja Wolności złożyła wniosek do Prezydenta Lublina. Proponuje, aby przyznać dodatkowe pieniądze do dyspozycji dla Rad Dzielnic, w których najwięcej mieszkańców pójdzie na marcowe wybory. Prezydent ma miesiąc czasu na odpowiedź.

Fundacja proponuje, aby nagrodzić te dzielnice, w których frekwencja wyborcza wyniesie więcej niż 8 procent. Rada dzielnicy miałaby dostać 50 zł na rok za każdego mieszkańca, który pójdzie na wybory – jeśli frekwencja wyborcza wyniesie ponad 8% lub 100 zł za każdego głosującego w przypadku, gdy frekwencja przekroczy 12%.

Fundacja zwraca uwagę, że w miastach, gdzie rady jednostek pomocniczych (dzielnic lub osiedli) decydują o większych pieniądzach, niż w Lublinie, tam frekwencja wyborcza do rad jest większa. Rekordowy pod tym względem jest Gdańsk, gdzie w ostatnich wyborach do rad dzielnic frekwencja wyniosła 20%. Ale tam kwota do decydowania z budżetu miasta zależy od tego, ilu mieszkańców pójdzie na wybory.

Drugi postulat fundacji dotyczy dołączenia ulotki z informacjami o wyborach (termin, miejsce głosowania, kompetencje rad dzielnic) do wysyłanych decyzji podatkowych. Zwyczajowo urząd wysyła je w lutym, do tych mieszkańców Lublina, którzy mają do zapłaty podatek od nieruchomości.

Prezydent ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku fundacji.

Poniżej pełna treść wniosku

2023.01.20-Wniosek-do-Prezydenta-ws-Rad-Dzielnic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły