var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Urząd miasta obiecuje podnieść o połowę rezerwę celową w pięciu dzielnicach z najwyższa frekwencją w głosowaniu na budżet obywatelski. Członkom rad dzielnic pomysł się podoba, ale są zaskoczeni, że nikt ich o tym nie poinformował.
Informację znaleźliśmy na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta. „Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim będą miały wpływ na wysokość środków pozostających w dyspozycji lubelskich Rad Dzielnic w następnym roku. Pięć dzielnic z największą frekwencją w tym głosowaniu będzie miało do dyspozycji rezerwę powiększoną o 50%” (źródło).
Od kilku lat roku rezerwa celowa wynosi dokładnie 129 tys. zł, więc „najaktywniejsze” dzielnice mogłyby dostać ok. 64 500 zł więcej do dyspozycji w przyszłym roku.
– Frekwencja w głosowaniu w trakcie Budżetu Obywatelskiego będzie liczona na podstawie dostępnych danych. Przy rejestracji do głosowania, każda osoba wybiera dzielnicę, w której mieszka. Dane te stanowić będą podstawę do obliczenia frekwencji. Z ewidencji ludności posiadamy dane statystyczne o liczbie osób zameldowanych w danej dzielnicy. Wspomniane 5 dzielnic wyłonimy obliczając % osób głosujących (dana podana przy rejestracji) w stosunku do liczby zameldowanych w danej dzielnicy – wyjaśniła nam Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
Ludzie z rad dzielnic: nie wiedzieliśmy o tym
Część społeczników z rad dzielnic jest zaskoczenych, bo dopiero od nas dowiedzieli się o tym. Głosowanie w budżecie obywatelskim już zbliża się do konca, bo potrwa do 10 października, więc czasu na mobilizację mieszkańców jest niewiele.
– Nie wiem jak inne rady dzielnic ale moja nie została poinformowana o możliwości zwiększenia rezerwy celowej o 50 % w przypadku najlepszej frekwencji głosujących na budżet obywatelski – mówi zdziwiona Lidia Kasprzak-Chachaj, przewodnicząca rady dzielnicy Za Cukrownią.
– Komunikacja urzędu z radami dzielnic pozostawia wiele do życzenia, to tylko jeden z przejawów tego problemu – wskazuje Krzysztof Wiśniewski, z rady dzielnicy Czuby Południowe.
– Jeżeli nie wiedzą o tym członkowie rad dzielnic, w związku z powyższym bezwzględnie w pierwszej kolejności należy przedyskutować z nimi niniejszą propozycję. Sam pomysł wydaje się z jednej strony ciekawy bo preferuje aktywność obywatelską, z drugiej może jednak doprowadzić do zdeprecjonowania znaczenia mniejszych rad dzielnic, które nie mają przecież wpływu na liczbę mieszkańców i frekwencję w głosowaniu. Przede wszystkim jednak konsultacje – mówi Marcin Nowak, miejski radny.
Lepiej, aby wszystkim podnieść środki
– Jestem za, ale przede wszystkim jestem zdania, że wszystkie rady dzielnic powinny mieć podniesioną rezerwę celową co najmniej dwukrotnie – uważa Krzysztof Wiśniewski.
– Akurat budżet obywatelski i frekwencja na nim nie powinny być wyznacznikiem dla zwiększenia rezerwy rad dzielnic. Nie za bardzo widzę związek. Pomysły w budżecie często są inicjatywami prywatnych osób o których rady dzielnic nie są nawet informowanie. Uważam, że rezerwy celowe powinny zostać zwiększone wszystkim dzielnicom bez uzależniania od wyników głosowania w budżecie obywatelskim. Jedyne zróżnicowanie jakie mogłoby być brane pod uwagę wg mnie to faktyczny stan danych dzielnic. W wielu dzielnicach jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia – uważa Lidia Kasprzak-Chachaj.
Gdzie i jak głosować w tzw. budżecie obywatelskim
Głosowanie w budżecie obywatelskim trwa do 10 października. Każdy mieszkaniec Lublina może zagłosować na 1 projekt duży i 2 małe. Głosować można przez portal www.obywatelski.lublin.eu lub w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biurach Obsługi Mieszkańców i w kilku punktach mobilnych (szczegóły na grafice obok).
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz