Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  03.11.2020

Widzisz śmieci? Posprzątaj albo zgłoś

Udostępnij

My seniorzy podczas spacerów czy też jazdy rowerem zauważyliśmy, że w naszym pięknym mieście są miejsca mocno zaśmiecone. Wiemy kto odpowiada za porządek na osiedlu, natomiast są działki czy miejsca, o które nikt nie dba. Są to głównie przejścia podziemne, miejsca przy rzekach. Komu zgłosić takie przypadki?

– Mieszkańcy powinni reagować na zanieczyszczanie miejsc publicznych przez inne osoby. Takie zgłoszenia należy kierować do Straży Miejskiej (tel. 986) lub na Policję. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsca dostępnych dla publiczności, a w szczególności dróg, ulic, placów, ogrodów, trawnik lub zieleńców podlega karze grzywny lub karze nagany– wyjaśnia Monika Głazik z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Straż Miejska kara bałaganiarzy

Jak udało nam się ustalić, mieszkańcy korzystają z tej możliwości. Do końca sierpnia do Straży Miejskiej wpłynęło 413 zgłoszeń od mieszkańców. Ponadto 1235 zgłoszeń od pracowników monitoringu miejskiego i funkcjonariuszy patrolujących ulice miasta. Wbrew obiegowej opinii, Straż Miejska nie bagatelizuje problemu zaśmiecania – do sierpnia od początku tego roku nałożono 218 mandatów karnych na kwotę 28620 zł.

– Miasto Lublin co roku organizuje akcję edukacyjną „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” z udziałem szkół i przedszkoli, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczniowie sprzątają najczęściej tereny w pobliżu szkoły, trawniki i wąwozy, ucząc się szacunku i dbałości o środowisko. Miasto finansuje zakup worków, rękawic, a także odpowiada za odbiór zebranych odpadów.  W tym roku wyjątkowo z uwagi na epidemię akcja była odwołana. Natomiast w 2019 r. w akcji wzięły udział 42 placówki oświatowe, zebrano 65 worków z odpadami o pojemności 120 litrów – wyjaśnia Monika Głazik.

Urzędnicy prowadzą akcje edukacyjne

Urząd Miasta Lublin realizuje również inne akcje edukacyjne, zachęcające mieszkańców miasta do dbania o czystość miasta, np. jest obowiązek sprzątania psich nieczystości. Począwszy od 2015 roku w ramach zrealizowanych działań opracowano drukowane materiały informacyjne, w przestrzeni publicznej wyeksponowano billboardy, odbywały się happeningi, na chodnikach wykonano tematyczne graffiti, przygotowano również tabliczki na trawniki i naklejki na kosze. Lubelskie szkoły otrzymały materiały edukacyjne, w przedszkolach zaprezentowany został tematyczny teatrzyk kukiełkowy. Nacisk położony został również na komunikację w social media, a także czynne zaangażowanie mieszkańców m. in. za pomocą pakietów „Psich wyprawek”. Mieszkańcy, którzy dostrzegali w swoim otoczeniu zaniedbania porządkowe mogli pobierać z Wydziału Ochrony Środowiska do samodzielnego dystrybuowania w newralgicznych miejscach tabliczki na trawniki, banery na ogrodzenia, naklejki na kosze, torby promujące ideę sprzątania po psach, plakaty. Kampanie realizowano z partnerami – Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym oraz Strażą Miejską. Przeprowadzono dwukrotnie akcję „Woreczki zamiast mandatów”, podczas której właścicielom psów przekazywano pakiet woreczków na psie nieczystości.

Czystość miasta zależy od mieszkańców

Czystość naszego miasta w bardzo dużym stopniu zależy od świadomości mieszkańców i znajomości zasad postępowania z odpadami wytwarzanymi w naszych domach. W związku ze zmianą podstawowych zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, Wydział Ochrony Środowiska realizuje od 2017 szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną w tym zakresie. Aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców wykorzystano liczne kanały komunikacji, różnorodne formy przekazu i atrakcyjne graficznie komunikaty tłumaczy Monika Głazik.

Apelujemy do mieszkańców o dbanie o porządek na ulicach Lublina tak, jak dbamy o porządek w swoim mieszkaniu. Bo Lublin jest naszym wspólnym domem. Nie bójmy się zgłaszać przypadków zaśmiecania do odpowiednich służb (Straż Miejska tel. 986, Policja tel. 997).


Artykuł przygotowany przez Grupę Seniorów i młodzieży przy FRIAS Przyjaźń i Stowarzyszenie W Dawnym Dobrym Stylu, w ramach projektu Międzypokoleniowy Klub Obywatelski FIO 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…