Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  11.10.2024 17:40

W samochodzie można posłuchać cebularza. Jest nowe radio w Lublinie

Udostępnij

Starając się o koncesję tłumaczyli, że ich radio ma „być jak cebularz”. Na start puścili śpiew ptaków, a po godzinie był pierwszy telefon od słuchacza. W Lublinie nadaje nowe Radio 9,29. Stoją za nim Marcin Marzec i Piotr Jałowiec.

W samochodzie nie powinno być problemu ze złapaniem stacji na częstotliwości 92,9. Co do odbiorników radiowych w domach to może być z tym różnie. Im bliżej centrum Lublina, tym większa szansa, że uda się namierzyć Radio 9,29. – Czekamy na pozwolenie na nadawanie z pełną mocą – tłumaczy Marcin Marzec, właściciel rozgłośni. – Z drugiej jednak strony mamy informacje, że słychać nas w Kocku, Żyrzynie czy Kraśniku – dodaje.

Życie po korporacji

Pokój jest dość spory – dwa biurka, fotele, komputer, inny sprzęt. W pomieszczeniu obok bije serce Radia 92,9 – tam mieści się radiowe studio.

Na razie jest ich dwóch. To Marcin Marzec i Piotr Jałowiec. Obaj z pokaźnym dorobkiem w tej branży, . zarówno w stacjach tych komercyjnych jak i mniej popularnych. Jałowiec był dyrektorem programowym Radia Kolor 103 FM, redaktorem naczelnym Akademickiego Radia Centrum w Lublinie i pracował dla ukraińskiej sieci Gala Radio. Marzec był w przeszłości dyrektorem muzycznym w Akademickim Radiu Centrum i nieistniejącym już Radiu eR

I obaj postanowili ruszyć z własnym projektem – rozpocząć nadawanie w Lublinie i włożyć w swoje radio wszystko, czego się dotąd nauczyli. I usuwając wszystko, co im się w radiu nie podoba.

Praca w korporacji od razu narzuca ograniczenia. To co nie pasuje do formatu, jest wykreślane. My chcemy tego uniknąć – mówi Jałowiec.

Patrząc na media widzę, że brakuje im trochę odwagi, żeby zrobić coś innego – ocenia Marzec.

Radio jak cebularz

W lipcu 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyznaniu nowych koncesji radiowych. W Puławach zdobył ją Mariusz Kaszubski (LPU FM), w Białej Podlaskiej International Communication Sp. z o. o.(SuperNova Biała Podlaska) a w Lublinie Marzec z Radiem 92,9.

To nie oznaczało jednak, że nowa stacja zacznie nadawać z dnia na dzień. – Testowo wystartowaliśmy w kwietniu tego roku. Trochę to trwało, bo przygotowywaliśmy się sprzętowo i formalnie, a to wymaga czasu. Kiedy po przyznaniu koncesji zadzwonił do mnie kolega i zapytał, kiedy możemy zaczynać, poradziłem mu, żeby odezwał się za 15-18 miesięcy. Bo tyle to trwa – tłumaczy właściciel Radia 92,9.

Jako że mieli być lokalni w walce o koncesję dostali kilka punktów na starcie, Udało im się wygrać z takimi markami jak Eska Rock, Radio Rekord FM, Radio Pogoda, Antyradio i Meloradio.

Nie zawsze wygrywają ci z najlepszym sprzętem i największymi pieniędzmi – dodaje szef nowego radia. I opowiada, że wniosek o przyznanie koncesji to były dwie kartki formatu A4. – Najkrótszy, jaki widziałem w życiu, a widziałem ich sporo – mówi Marzec.

We wniosku napisali, że ich radio ma być jak cebularz – nieoczywistym, zaskakującym połączeniem, które jednak smakuje. Chcą, aby ludzie byli dumni z Lublina, dać głos tym tworzącym to miasto i wcale nie muszą to być postacie ze świecznika. Stawiają też na kulturę, bo w Lublinie dużo się dzieje.

Nowe radio ma też zaskakiwać muzycznie. Na antenie można usłyszeć polskie i zagraniczne utwory. W przypadku tych pierwszych to jednak mało znane, nowe głosy, których w komercyjnych stacjach się często nie spotyka. – Cały czas badamy co się sprawdza. Rozmawiamy z ludźmi. Chcemy muzyki, która i nam się podoba i spodoba się słuchaczom – tłumaczy Jałowiec.

Zaczęli jednak nie od muzyki. W kwietniu puszczali śpiew ptaków. – Po godzinie zadzwonił słuchacz i powiedział: super te ptaszki – wspomina Marzec. I dodaje: – Idzie nam całkiem dobrze. Na podstawia badania RadioTrack widzimy na rynku miejsce dla siebie.

Czego słucha Lublin?

marzec 2024 : sierpień 2024
RMF FM17,3%
Radio ZET13,0%
Radio ESKA (Lublin)9,7%
Radio VOX FM (sieć: 17 częstotliwości)7,4%
Radio Złote Przeboje Puls 95,6 FM (Lublin)7,1%
Radio Freee (Lublin)6,1%
Polskie Radio Lublin6,0%
Radio Maryja5,3%
Akademickie Radio Centrum (Lublin)4,6%
Radio TOK FM4,3%
Trójka – Program 3 Polskiego Radia3,8%
RMF Classic (sieć: 20 częstotliwości)3,6%
Radio Plus Lublin3,2%
Jedynka – Program 1 Polskiego Radia3,1%
Dwójka – Program 2 Polskiego Radia0,7%
Polskie Radio 240,5%
N=906
Radio Track, Kantar Polska SA, udział w czasie słuchania, wszyscy 15-75 lat

Na zdjęciu: Marcin Marzec: – Patrząc na media widzę, że brakuje im trochę odwagi, żeby zrobić coś innego (Fot. sko)

7 odpowiedzi na “W samochodzie można posłuchać cebularza. Jest nowe radio w Lublinie”

  1. . pisze:

    Co do tematu radia, to na przykład kiedyś Radio Złote Przeboje miało bardzo fajne jingle (do 2021 roku), tak teraz jakieś „piski” czy jak to tam można nazwać. To już nie klimat lat 90-tych 😒
    Według mnie najfajniejsze jingle ma Rmf fm i radio plus, a najgorsze radio jeśli chodzi o same utwory, to vox fm.

  2. . pisze:

    Ten podkład z radia zet mógłby wrócić, bo był „stylowy”: https://m.youtube.com/watch?v=GhwtH64bpwo

  3. Aaaa pisze:

    Od 10 lat w aucie tylko free. Autentyczni prowadzący. Muzyka lekko na minus ostatnio, ale i tak lepiej niż reszta. Jak Typiak mówi że zimny poranek to wie bo jechał hulajnoga

  4. nord pisze:

    będzie streaming online?

  5. słuchacz pisze:

    tylko radio Free, zero polityki, dobra muzyka, aktualności z Lublina, 100% fanów lubelskich drużyn

  6. Antos pisze:

    Nie są moimi faworytami!!. Mam nadzieję, że szybko sprzedadzą je komuś konkretniejszej. Choć kilkanaście lat temu Centrum chciało kupić Grupa RMF dla RMF MAXXX. Niestety ale żydowska dusza przemówiła inaczej 😉

  7. . pisze:

    @Antos
    Na ChatGPT już byś miał Ta treść może naruszać nasze zasady użytkowania 🤪

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *