Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  23.02.2023

W Bełżycach radny przestał być radnym. I znowu nim został, mimo że w wyborach nikt na niego nie zagłosował

Udostępnij

Radny Bełżyc, Andrzej Bednarczyk stracił mandat gdyż nie złożył oświadczenia majątkowego. W wyborach uzupełniających, jako jedyny kandydat został wybrany ponownie. Bez głosowania.

Zwykle wojewoda uchyla radnym mandaty za prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia samorządu, którego są radnymi. Całkiem inaczej odbyło się to w przypadku Andrzeja Bednarczyka w Bełżycach, który stracił funkcję, gdyż nie złożył w ustawowym terminie oświadczenia majątkowego.

Radni mają obowiązek złożyć oświadczenia majątkowe po objęciu mandatu, w terminie 30 dni od złożenia ślubowania. Kolejne, corocznie, według stanu posiadanego majątku na koniec roku kalendarzowego, ale do końca kwietnia roku następnego. Oraz ostatnie, na dwa miesiące przed zakończeniem kadencji.

Radny Miasta Bełżyce, Andrzej Bednarczyk nie złożył do końca kwietnia zeszłego roku oświadczenia majątkowego za 2021 rok. Nie spełnił ciążącego na nim obowiązku mimo pisemnego wezwania i wyznaczenia dodatkowego 14-dniowego terminu do uzupełnienia braków.

Dziennikowi Wschodniemu mówił : Złożyłem je po terminie, ale na razie nie będę ujawniał powodów. Przyjdzie na to czas. Całość: Czego radnemu nie wolno, a co musi dwóch radnych.

W związku z powyższym wojewoda lubelski wezwał Radę Miasta do wygaszenia mandatu, a po 30-dniowym terminie, w którym koledzy radni nie podjęli rzeczonej uchwały, wydał zarządzenie zastępcze.

Zarządzenie wojewody z 26 września 2022 roku.

Jako że radny nie odwoływał się do sądu od decyzji wojewody, na opróżnione przez niego miejsce zostały zarządzone wybory uzupełniające, na dzień 5 lutego 2023 roku. Zarejestrowany został jeden komitet wyborczy wyborców: KWW Andrzeja Bednarczyka. Jako jego pełnomocnik wyborczy i finansowy został zarejestrowany Andrzej Bednarczyk. Skoro na jedno do obsadzenia miejsce zgłosił się tylko jeden kandydat, to głosowanie nie zostało przeprowadzone.

Zebrała się w Bełżycach obwodowa komisja wyborcza, żeby zatwierdzić wynik wyborów. Prawo zgłaszania do niej kandydatów miał KWW, który został zarejestrowany. Zgłosił pełen skład komisji, czyli 9 osób.

Diety, nieopodatkowane, członków komisji to 150 zł. Przewodniczący i jego zastępca dostają odpowiednio 190 zł i 165 zł. W tym przypadku, praca komisji polegała na podpisaniu protokołu wyborczego. W dwóch miejscach.

Protokół do wglądu na stronie PKW.

Pan Andrzej Bednarczyk nie złożył jeszcze ślubowania po wygranych wyborach. Od momentu ślubowania będzie miał 30 dni na złożenie oświadczenia majątkowego. Czekamy z niecierpliwością.

Nie mamy w redakcji zdjęcia radnego, ale odnaleźliśmy w internecie fragment programu Zwyczajni-niezwyczajni, gdzie występuje on, jako bohater ratujący życie małego chłopca. Polecam:

3 odpowiedzi na “W Bełżycach radny przestał być radnym. I znowu nim został, mimo że w wyborach nikt na niego nie zagłosował”

  1. Edyta pisze:

    Mam nadzieję że usłyszy zarzuty prokuratorskie i dostanie wyrok np; 25 lat więzienia.

  2. Michał pisze:

    Andrzej Bednarczyk, to porządny Radny. Tajemnicą poliszynela w Bełżycach jest to że chodzilo o zachęcenie Przewodniczącego rady do złożenia mandatu, który złamał ustawę i samorządzie bo sprzedawał artykuły biurowe do szkół podst. i urzędu miasta. Wojewodą wygasił mandat Przewodniczącemu ale ten się odwołał do sądu, sąd wydał wyrok, a przewodniczący mandatu nie chce złożyć. Brazylijski serial.

  3. Andrzej Bednarczyk pisze:

    To proszę składać do prokuratury. Swoją drogą, ciekawy jestem jaki wyrok Pani feruje w stosunku do innego radnego, który czerpał korzyści majątkowe robiąc interesy z UM w Bełżycach i jednostkami organizacyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

12.07.2024

Już nie „muzeum”, a tylko „zamek”. Do walki o Janowiec ruszyli społecznicy

Jedno stowarzyszenie chce, by wojewoda uchylił uchwałę sejmiku. Drugie wnioskuje,…

5 minuty czytania

11.07.2024

Dyrektorka Opery z trzykrotną pensją. Szef Osterwy bez nagrody

Marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał nagrody roczne dyrektorom jednostek kultury.…

4 minuty czytania

09.07.2024

Swoim urzędnikom na „do widzenia”. Jak po wyborach wójtowie wypłacali nagrody

Nie tylko wójt gminy Niedrzwica Duża odchodząc z urzędu wypłacił…

9 minuty czytania

05.07.2024

Upadające PKP Cargo i dyrektor odporny na zmianę władzy, kontrole i sądy

– Nie jestem wpuszczana do zakładu pracy, nie wiem jakie…

4 minuty czytania

04.07.2024

Czarne pole nie jest przypadkowe. Nie zabijajcie polskich mediów!

Jeszcze Senat może wprowadzić odrzucone przez Sejm poprawki do projektu…

4 minuty czytania

01.07.2024

Czekali i nic nie dostali. Rządowego dodatku nie będzie mieć co piąty pracownik MOPR

1000 zł brutto dodatku motywacyjnego od dzisiaj (1 lipca) będą…

4 minuty czytania

25.06.2024

Narkotyk silniejszy niż morfina i heroina. Dilerzy fentanylu zatrzymani w Puławach

Fentanyl to opioidowy lek przeciwbólowy i silnie uzależniający narkotyk. –…

6 minuty czytania

19.06.2024

Radni PiS przepchnęli pomysł marszałka na zamek w Janowcu. Wbrew opinii ekspertów

Zdominowany przez radnych PiS sejmik przyklasnął pomysłowi marszałka Jarosława Stawiarskiego,…