Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  05.10.2017 08:33

Urząd ogłosił konkurs dla organizacji. Czas na zgłoszenia: 2 dni

Udostępnij


Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Lublin 27 września ogłosił dwa konkursy ofert dla organizacji pozarządowych na działania finansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na opracowanie i złożenie ofert organizacje dostały… dwa dni.

Tylko tyle czasu dostały lubelskie organizacje pozarządowe, aby zapoznać się z zasadami konkursu, przygotować wniosek i złożyć go w urzędzie. Chodzi o dwa konkursy dot. profilaktyki alkoholowej (informacje o nich znajdują sie w BIPie: tutaj oraz tutaj). W sumie do rozdysponowania są 132 tysiące złotych dla nawet 18 ofert (zadań).

Dyrektor Wydziału Zdrowia nie widzi w tym problemu. – Tryb powierzania realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego określają przepisy ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym. W realizacji tych zadań uczestniczyć mogą nie tylko organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim podmioty których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami z zakresu zdrowia publicznego. Zgodnie z w/w ustawą do wyboru realizatorów tych zadań nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych oraz przepisów o prowadzeniu działalności pożytku publicznego o których mowa w rozdziale 2 działu II ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – uważa dyrektor Jerzy Kuś.

I właśnie to jest sedno problemu. Konkursy z zakresu zdrowia publicznego urząd może ogłosić nawet z jednodniowym wyprzedzeniem, bo pozwala na to ustawa o zdrowiu publicznym. Gdyby konkurs był ogłoszony na podstawie usatwy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tak jak większość konkursów ogłaszanych przez miasto dla organizacji pozarządowych), termin na składanie ofert wynosiłby co najmniej 21 dni od daty publikacji ogłoszenia (art. 13 ust. 1 ustawy).

Zbyt ogólnie opisana procedura w ustawie o zdrowiu publicznym jest jednym z jej największych mankamentów. Nawet jej twórca – Minister Zdrowia – zreflektował się po fakcie, że stosowanie zbyt krótkich terminów narusza fundamentalną zasadę równości. Wysłuchał argumentów zawartych w liście otwartym ws. konkursu z Narodowego Programu Zdrowia i przedłużył termin naboru. Miejmy nadzieję, że za tym pójdzie nowelizacja ustawy, a do tego czasu warto, aby organy administracji stosowały funkcjonujące dobre praktyki z Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czyli minimalny termin 21 dni – mówi Kinga Polubicka z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP).

Dyrektor dowodzi jednak, że konkurs cieszył się dużym powodzeniem a wybór realizatorów zostanie dokonany z zachowaniem zasad konkurencyjności.

Jednocześnie informuję, że w odpowiedzi na ogłoszone konkursy na realizację zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych wpłynęło 23 oferty, co pozwoli na dokonanie wyboru realizatorów z zachowaniem zasady konkurencyjności. Liczba złożonych ofert wskazuje, że krótki termin składania ofert nie stanowił przeszkody w ich przygotowaniu i złożeniu – argumentuje dyrektor Kuś.

Problemu nie widzi również dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. – Konkursy ogłaszane na podstawie ustawy o zdrowiu publicznym nie są objęte procedurą z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dyrektor Jerzy Kuś w pełni przedstawił sytuację związaną ze wspomnianymi konkursami. Cieszę się, że pomimo tak krótkiego terminu składania ofert tak wiele podmiotów zgłosiło swoje propozycje działań – mówi Piotr Choroś.

Choć konkurs został ogłoszony zgodnie z obowiązującymi przepisami, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że był skierowany do organizacji, które wcześniej wiedziały, że zostanie ogłoszony. Czy Urząd Miasta nie powinien kierować się pewnymi standardami współpracy, nawet jeśli prawo pozwala na ogłoszenie konkursu z dwudniowym terminem na składanie ofert?

Sprawa zbyt krótkich terminów na złożenie przez organizacje ofert ma być przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:

34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minut czytania

06.10.2024

Cztery pasy w zielonym wąwozie na Czubach. „Jak można ludziom pod oknami budować taką drogę?”

„Nie! dla zabudowy parku w wąwozie”, „Europejska Stolica Kultury zabija…

4 minuty czytania

02.10.2024

Lublin zyska 131 mln zł, ale prezydent Żuk i tak będzie emitować nowe obligacje

Lubelski Ratusz cieszy się z dodatkowych pieniędzy, jakie z budżetu…

9 minut czytania

13.09.2024

„Lider wśród liderów”. Tyle certyfikatów co Lublin nie kupiło żadne inne miasto

91 tys. zł wydał już Urząd Miasta na certyfikaty, które…

5 minut czytania

02.09.2024

„Kpina z pasażerów” i „cała Polska się z nas śmieje” czyli nowy rozkład jazdy w Lublinie

Miała być wielka rewolucja – jest wielkie rozczarowanie. – W…

6 minut czytania

31.08.2024

Fundusz swojaków. Radny Polski 2050 dostał dyrektorską posadę. To kolejny polityk koalicji w tej instytucji

Paweł Kurek, radny sejmiku województwa lubelskiego, z wykształcenia nauczyciel, to…

4 minuty czytania

30.08.2024

Urząd jak „folwark zwierzęcy”. Najpierw dyrektor zatrudniał, teraz zwalnia grupowo

Związany z Suwerenną Polską dyrektor biura geodezji w Lublinie ma…

5 minut czytania

07.08.2024

Przechowalnia Plus. Bezrobotni z PiS znaleźli posady u marszałka

Województwo lubelskie stało się idealnym miejscem na przeczekanie gorszych czasów…

6 minut czytania

01.08.2024

Stare wycięto, nowe nie przeżyły mimo podlewania. „Dworzec Lublin to patelnia bez zieleni”

Miasto wymieni graby posadzone w donicach przed budynkiem dworca PKP.…