var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Nie będzie konsultacji społecznych priorytetów budżetowych miasta na 2019 rok. Wniosek o ich przeprowadzenie złożyło dwanaście organizacji pozarządowych. Urząd odmówił, bo obawia się ich prowadzenia w okresie wakacyjnym oraz wskazuje na brak środków i umiejętności urzędników.
12 organizacji pozarządowych podpisało się pod wnioskiem, który złożono do prezydenta 6 czerwca. Niestety konsultacji nie będzie, bo urząd odmówił ich przeprowadzenia.
Po co w ogóle konsultować priorytety budżetowe?
Dzięki przeprowadzeniu konsultacji społecznych dot. założeń i priorytetów budżetu Miasta Lublin na 2019 rok, mieszkańcy będą mogli wskazać swoje założenia i priorytety, jakimi powinien kierować się Prezydent przy opracowywaniu projektu budżetu Miasta na rok 2019. W tym określenie, które wydatki są najważniejsze, gdzie należy szukać oszczędności, na co wydać ewentualne nadwyżki itp. Przeprowadzenie konsultacji społecznych będzie miało również wymiar edukacyjny, bo pozwoli mieszkańcom zdobyć wiedzę nt. procedury opracowania budżetu.
W Łodzi urzędnicy pytają mieszkańców o priorytety
Razem zmieniajmy Łódź – to hasło łódzkich konsultacji.
Konsultacje priorytetów do założeń budżetu miasta są organizowane m.in. w Łodzi. W tym roku przeprowadzono je na przełomie czerwca i lipca. W tym czasie odbyły się trzy spotkania w galeriach handlowych (przyszło na nie w sumie 47 osób) a do urzędu spłynęło 59 formularzy ze 189 propozycjami i opiniami od mieszkańców.
– Łodzianie mogli zaznaczyć trzy z ośmiu podpowiadanych priorytetów dla budżetu na 2019 r. oraz zgłaszać własne propozycje – powiedziała na konferencji prasowej, podsumowującej wyniki konsultacji Katarzyna Luzyńczyk, zastępca dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.
Najważniejszym zadaniem dla uczestników konsultacji były infrastruktura drogowa i komunikacyjna (wartość 1,30 przy skali 1-3, gdzie im mniejsza liczba, tym wyższy priorytet dla mieszkańców) oraz infrastruktura rowerowa (1,65).
Jednak w lubelskim urzędzie łódzkie konsultacje chyba nie są zbyt dobrze oceniane. – Fundacja Wolności i pozostałe organizacje powołują się na przykład Łodzi, któa od wielu lat mierzy się z problemem konsultacji społecznych we wnioskowanym zakresie. Niestety pominięto milczeniem efekty tych oraz konsultacji termin ich prowadzenia – napisał w odpowiedzi na wniosek o przeprowadzenie konsultacji Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina.
Przeszkodą wysoce ryzykowny okres oraz brak środków i umiejętności urzędników
Prowadzenie konsultacji w sugerowanym terminie urzędnicy uznają za działanie „bardzo ryzykowne społecznie”. – Istnieje wysokie prawdopodobieństwo przedstawienia tego działania jako konsultacje pozorowane, nie wnoszące merytorycznie nic do dyskusji na temat kształtu budżetu miasta – uważa Komorski.
Jednocześnie właśnie dziś urząd miasta rozpoczyna konsultacje programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok. Jak widać, termin wakacyjny w tym przypadku nie przeszkadza.
Wnioskodawcy zaproponowali, aby konsultacje odbyły się z wykorzystaniem poniższych form:
• protokołowane otwarte spotkania konsultacyjne z Mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach,
• panel obywatelski,
• przyjmowanie opinii na piśmie, w tym poprzez internet,
• warsztaty dla Mieszkańców,
• warsztaty dla przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Zdaniem urzędników, nie mają oni środków i umiejętności na ich wykorzystanie. Z tych powodów mieszkańcy nie wypowiedź się nt. swoich priorytetów do przyszłorocznego budżetu miasta, którego projekt ponownie powstanie w zaciszu ratuszowych gabinetów.
Poniżej pełna treść pisma z urzędu:
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz