Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  04.11.2017

Urząd Miasta nie ujawni sprawozdań spółek. A radni nie chcą „wychodzić przed szereg”

Udostępnij


Sekretarz Miasta Lublin odmówił udostępnienia sprawozdań finansowych spółek miejskich za 2016 rok. Przekazania sprawozdań mieszkańcom boją się miejscy radni. Nie chcę wychodzić przed szereg – odpowiedział jeden z nich na prośbę o przekazanie dokumentów. Co takiego mogą zawierać sprawozdania finansowe miejskich spółek, że urząd odmawia a radni boją się ujawnić ich treść?

Sprawozdania finansowe spółek tematem posiedzenia komisji rewizyjnej

Na październikowym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Lublin omawiano sprawozdania finansowe miejskich spółek za rok 2016. Mieszkańcy mogą brać udział w posiedzeniach komisji rewizyjnej, przysłuchiwać się i zadawać pytania. Niestety nie mogli zapoznać się z tym, o czym rozmawiano na posiedzeniu.

Jeden z mieszkańców Lublina przed rozpoczęciem posiedzenia przyszedł do Biura Rady Miasta, aby otrzymać sprawozdania spółek, które miały być tematem posiedzenia. Został odesłany do Sekretarza Miasta, który poinformował, że urząd musi przeanalizować dokumenty i udostępni je dopiero za kilka dni (po dokonaniu anonimizacji danych osobowych oraz chronionych prawem).

– Zawsze staramy się profesjonalnie odpowiadać na wnioski. Natomiast od czasu do czasu powstaje polemika, czy coś jest informacją publiczną i czy może być udostępnione. (…) Nie da się w niektórych przypadkach ocenić na godzinę przed posiedzeniem komisji, jeżeli te dokumenty są przekazywane w określonej formule, czy tam zachodzi obawa danych, które są chronione, czy też nie. To trzeba zweryfikować. – tłumaczył wówczas Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta.

Po kilku dniach urząd przesłał pismo… z wyjaśnieniem, dlaczego sprawozdań nie ujawni.

W ocenie organu, do którego skierowano wniosek, żądane informacje nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1764) o dostępie do informacji publicznej, ponieważ wszystkie sprawozdania finansowe spółek prawa handlowego (wraz z opinią biegłego rewidenta), przekazane Komisji Rewizyjnej, zostały złożone przez poszczególne spółki w KRS (…)

W piśmie wskazano, że radni dostali sprawozdania na podstawie statutu Miasta.

(…) informuję, że na prośbę Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej RML (prośba dotyczyła przekazania  bilansów finansowy spółek miejskich wraz z opinią biegłych rewidentów za rok 2016″), Biuro Nadzoru Właścicielskiego przekazało sprawozdania finansowe spółek za 2016 r., w których Gmina Lublin posiada udziały lub akcje. Przekazanie informacji nastąpiło w związku z uprawnieniami przysługującymi radnym na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących oraz Statutu Miasta Lublin w tym § 69 ust. 2 i § 87.

Nie chcę wychodzić przed szereg

Zwróciliśmy się do dwóch radnych, członków Komisji Rewizyjnej, aby Ci przesłali nam sprawozdania finansowe, które otrzymali od urzędników. Obydwaj odmówili. – Nie chcę wychodzić przed szereg – powiedział nam jeden z radnych.

Czego obawiają się miejscy radni? Być może boją się, że w sprawozdaniach finansowych spółek znajdują się informacje, które nie powinny trafić do szerokiego grona odbiorców? Wszak radni byli świadkami sytuacji, jak urzędnicy utrudniają do nich dostęp. Musi być jakiś powód.

W innych miastach „da się”

Spółki miejskie w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku czy nawet niedużym Słupsku publikują regularnie nie tylko sprawozdania finansowe a nawet sprawozdania zarządu i rady nadzorczej. Można je znaleźć w ich Biuletynach Informacji Publicznej (np. tutaj znajdują się sprawozdania spółki komunikacyjnej MZK Słupsk). Wcześniej spółki w Słupsku sprawozdań nie ujawniały. To efekt nowych zasad nadzoru właścicielskiego wprowadzonych przez Prezydenta Roberta Biedronia. Ich celem ma być zwiększenie przejrzystości w funkcjonowaniu miejskich spółek.

A w Lublinie? – Nie pamiętam czasów, że zamieszczane były (w BIPie – red.) sprawozdania finansowe – przyznał Paweł Majka, Dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Lublin.

Dyrektor Majka odsyła mieszkańców po sprawozdania spółek do sądu rejestrowego w Świdniku, natomiast na posiedzeniu komisji przyznał, że sam korzysta z dokumentów otrzymanych od spółek a nie z KRSu (zobacz nagranie poniżej).

Fundacja Wolności rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją do Prezydenta miasta Lublin, domagając się opublikowania sprawozdań finansowych spółek miejskich w ich Biuletynach Informacji Publicznej. >>Kliknij tutaj<< aby poprzeć petycję.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:

34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

13.01.2024

Płacisz za parking, a Apcoa i tak żąda 95 zł „za parkowanie niezgodne z regulaminem”

– Pisaliście, że Apcoa zarabia głównie na opłatach dodatkowych. Wydaje…

2 minuty czytania

26.12.2023

Zwolniło się miejsce w zarządzie miejskiej spółki. Kto za Komorskiego w MOSiR Bystrzyca?

Nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski (KO) złożył rezygnację z funkcji…

3 minuty czytania

13.11.2023

Parkingi dają MOSiR-owi zarobić. Ale nie tyle, by obniżyć opłaty

MOSiR Bystrzyca podliczył wpływy za płatne parkowanie pod Areną Lublin,…

3 minuty czytania

26.10.2023

MPK Lublin chce przejąć całą Strefę Płatnego Parkowania

MPK ma chrapkę na przejęcie zarządzania całą Strefą Płatnego Parkowania…

4 minuty czytania

21.08.2023

Nad zalewem miał być mały pawilon gastronomiczny. Powstaje duża całoroczna restauracja

Mimo że lokal ma być tymczasowy, to w środku i…

2 minuty czytania

12.07.2023

Zarobki prezesów miejskich spółek: Duża strata = duża wypłata

Wcale nie trzeba wykazywać wysokiego zysku, by być najlepiej opłacanym…

2 minuty czytania

06.07.2023

MPK Lublin: Rekordowa strata miejskiego przewoźnika

Mimo że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zanotowało rekordową stratę, spółka przekonuje,…

12 minuty czytania

04.07.2023

Czarcia Łapa – niespełnione marzenie Janusza Palikota. I problem tysiąca akcjonariuszy

Z jednej strony jest alkoholowy magnat i „mistrz finansowania społecznościowego”…