Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  24.05.2023

Trudne życie Dębów Wolności. W Gdańsku wycięli, w Lublinie usechł sam

Udostępnij

Usechł Dąb Wolności posadzony siedem lat temu w Parku Ludowym w Lublinie przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego RP i Lasy Państwowe. Gdy zaczęliśmy o to pytać – miasto wymieniło drzewko na nowe.

Wspólna akcja prezydenta Komorowskiego i Lasów Państwowych trwała 9 lat, udało się posadzić 25 Dębów Wolności. Za każdym razem sadzonka była starannie wyselekcjonowana, a wkopanie Dębu Wolności w ziemię odbywało się z wielką pompą. Chodziło o upamiętnienie wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Akcja miała nawiązywać do sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami również sadziło drzewa – głównie dęby, jako symbol mocy i długowieczności.

Jak nie wandal, to inwestycja

W Nowej Hucie kilka dni po wizycie prezydenta drzewko zostało wyrwane z korzeniami, a pamiątkowy kamień oblany czerwoną farbą. Policja szybko ustaliła i zatrzymała sprawcę, który korzeń zostawił sobie jako trofeum: Miał w domu korzeń Dębu Wolności.

W Opolu dziesięcioletni dąb szypułkowy przegrał z Filharmonią Opolską. Jej przebudowa ingerowała w przestrzeń gdzie było sadzone drzewo, więc te ostatecznie przesadzono. Dąb tej operacji nie przeżył, więc urzędnicy posadzili nowy. Gdy nowy dąb też usechł miejscy aktywiści zasadzili kolejny – Dąb Wolności wersja 3.0: Zielone Opole.

W Gdańsku teren z drzewem trafił w ręce trójmiejskiego dewelopera i musiał ustąpić osiedlu mieszkaniowemu Doki. Zarząd Dróg i Zieleni informował, że dąb „nie rokuje”, gdyż posadzono go na dawnej jezdni. Politycy w mediach oburzali się na decyzję urzędników przypominając słowa Jarosława Wałęsy, który nazwał Gdańsk „Republiką deweloperów”. Zasadzony przez Prezydenta dąb został usunięty przez dewelopera.

6 maja 2014 r. Bronisław Komorowski sadzi Dąb Wolności w Lublinie. Fot. prezydent.pl

Był suchy, jest żywy

6 maja 2014 roku Bronisław Komorowski w towarzystwie leśników uroczyście posadził drzewko w Parku Ludowym w Lublinie. Przed dębem postawiono też kamień z inskrypcją.

26 kwietnia 2023 r. zrobiłem zdjęcie kompletnie uschniętego dębu. Zapytałem też o jego stan w Lasach Państwowych. Ale choć LP pilotowały akcję uroczystych nasadzeń, to dziś sadzonkami się nie opiekują.

Park Ludowy nie znajduje się w obszarze zarządzanym przez LP, stąd nie monitorujemy na bieżąco wyglądu posadzonych podczas wspólnych akcji drzew, bo na terenie tylko województwa lubelskiego są ich tysiące – informuje dr inż. Aneta Sławińska, główny specjalista SL kierownik zespołu ds. komunikacji społecznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – Zjawisko usychania drzew jest w przyrodzie czymś naturalnym. Przyczyny mogą być wielorakie, pochodzące zarówno ze strony biotycznej jak i abiotycznej – dodaje.

16 maja postanowiłem sfotografować suchy kikut jeszcze raz. Jakie było moje zdziwienie gdy w Parku Ludowym w miejscu uschniętego zastałem kompletnie nowe drzewo. Zapytałem o to Urząd Miasta Lublin.

W zamian posadzono około 20-letni dąb szypułkowy. To pierwsza wymiana sadzonki – informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

21.02.2024

„W” czyli wycinka. Ratusz obiecuje, że na ul. Wallenroda wytnie jednak mniej

Kilka dni temu pisaliśmy o planach wycinek kilkunastu dużych drzew…

3 minuty czytania

08.02.2024

Kap, kap… Już pół roku czekają na pieniądze na łapanie deszczówki. To przez boom na dotacje

Kto liczył, że szybko otrzyma pieniądze na zbiorniki i instalacje…

5 minuty czytania

28.01.2024

Zajrzą w papiery, do pieca i szamba. Rusza megakontrola

Od poniedziałku Straż Miejska i miejscy urzędnicy zaczynają kontrole. To…

8 minuty czytania

27.01.2024

Trujesz? Nie szkodzi. Mandatu nie będzie, bo idą wybory

Od 1 stycznia w województwie lubelskim nie można już używać…

< 1 minuty czytania

02.01.2024

Strażacy walczą z plamą niezidentyfikowanej substancji na Bystrzycy

Po Bystrzycy przemieszcza się plama niezidentyfikowanych zanieczyszczeń. Patrol strażaków przy…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

4 minuty czytania

24.12.2023

Miasto Lublin rozbuduje ul. Zorza. Z 123 drzew nie zostanie żadne

Będzie nowy asfalt, nowe chodniki i ścieżka rowerowa. Projektant mgr…

4 minuty czytania

20.12.2023

Lublin. To będzie rzeź. 2,5 tysiąca drzew pod topór

Rozpoczyna się długo zapowiadana budowa ulicy Węglarza. Do wycinki przewidziano…