Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  11.02.2022

Sześć lat temu miasto sprzedało z bonifikatą działkę pod budowę ośrodka duszpasterskiego i kościoła. Budowy nawet nie zaczęto

Udostępnij

Fundacja Wolności wystąpiła do Prezydenta Lublina o przeprowadzenie kontroli w sprawie działki sprzedanej z bonifikatą Archidiecezji Lubelskiej. Miała być przeznaczona na cele sakralne (dzięki czemu uzyskano 90% bonifikaty w cenie). Tymczasem archidiecezja wystąpiła do urzędu o zgodę na budowę Domu Samotnej Matki. Kościoła budować nie planuje. Czy miasto wystąpi o zwrot bonifikaty?

11 lutego 2016 roku Rada Miasta Lublin wyraziła zgodę na sprzedaż działki leżącej przy ul. Dożynkowej 31 na rzecz Archidiecezji Lubelskiej. Dzięki 90% bonifikacie kupujący zapłacił zaledwie 192 tys. zł, za działkę wycenianą wówczas na 1,92 mln zł. Decyzji tej sprzeciwiali się m. in. Rada Dzielnicy Ponikwoda oraz mieszkańcy dzielnicy (którzy zebrali ok. 1900 podpisów).

Jak wynika z podjętej uchwały, nabywca zobowiązał się do przeznaczenia działki na prowadzenie na jej obszarze działalności sakralnej. Właśnie minęło sześć lat od decyzji Rady Miasta. Fundacja Wolności uważa, że to dobry czas na zweryfikowanie, czy na nabytej działce faktycznie jest prowadzona działalność sakralna.

Z tego powodu fundacja złożyła wniosek do prezydenta Lublina o kontrolę wywiązania się ze zobowiązań uchwały rady miasta.

Na podst. art. 241 kpa wnoszę o przeprowadzenie kontroli wykorzystania zbytej nieruchomości leżącej przy ul. Dożynkowej 31 (nr działki 1/11 obręb 24 Rudnik) pod kątem zgodności z przedstawioną koncepcją oraz przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, w związku z uchwałą nr 409/XV/2016 Rady Miasta Lublin z dnia 11 lutego 2016 roku.

Fundacja zwraca przy tym uwagę, że możliwość domagania się zwrotu udzielonej bonifikaty w przypadku stwierdzenia, że działka nie została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem, jest możliwy jedynie w ciągu 10 lat od zbycia nieruchomości (art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

2021: budowa zacznie się „w najbliższym czasie”

– W najbliższej przyszłości tworzony będzie ośrodek duszpasterski na rogu ulic Dożynkowej i Bluszczowej, gdzie z czasem powstanie też kościół – wyjaśniał nam w marcu zeszłego roku ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

Wygląda na to, że te plany są już nieaktualne. W listopadzie 2021 Archidiecezja Lubelska ogłosiła nowe plany, według których ma tu powstać Archidiecezjalne Centrum Pomocy. – Centrum byłoby ośrodkiem dziennego wsparcia dla potrzebujących, miejscem pomocy dla migrantów i uchodźców, ale chcielibyśmy, by znalazł się tam także Dom Samotnej Matki – mówił na łamach Gościa Niedzielnego ks. Jaszcz.

Do Archidiecezji napisali mieszkańcy ulicy Bluszczowej, zaniepokojeni planem budowy Centrum Pomocy (jeszcze przed sprzedażą domagali się budowy na tej działce przedszkola, szkoły i domu kultury). Z odpowiedzi dowiadujemy się, że kościoła raczej tu nie będzie. – Pragnę poinformować, że Archidiecezja nie wyklucza w przyszłości wybudowania w tym miejscu, obok powstającego Centrum, kościoła. Jednak na chwilę obecną decyzja taka nie zapadła – wyjaśnił w odpowiedzi ks. Jakub Olech, zastępca ekonoma Archidiecezji Lubelskiej.

Jakie będzie faktyczne przeznaczenie działki?

Z odpowiedzi na pismo mieszkańców Ponikwody dowiadujemy się, jakie są aktualne plany Archidiecezji Lubelskiej wobec działki.

(…) budynek przeznaczony jest na Dom Samotnej Matki, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, punkt wsparcia dla seniorów i osób ubogich. Archidiecezjalne Centrum Pomocy ma przede wszystkim służyć rodzinom w kryzysie. Będzie tu biuro różnych agend świadczących pomoc prawną, socjalną i aktywizacyjną osobom, które musiały uciekać z własnego kraju przed wojną i skrajną biedą. Nie wykluczamy usług prospołecznych takich jak dom kultury czy centrum rozwijania pasji, podobne do tego, które działa przy ul. Berylowej. W budynku mógłby powstać punkt informacyjny dla imigrantów i uchodźców. Pomoc otrzymałyby osoby przebywające legalnie w Polsce i posiadające uregulowany status (…)

O ile nowy cel można uznać za szczytny i potrzebny, o tyle należy mieć wątpliwości czy takie przeznaczenie można nazwać „celem sakralnym”. A jeśli nie, to Archidiecezja Lubelska powinna zwrócić do kasy miasta pieniądze w kwocie równej 90% uzyskanej bonifikaty.

2022: kaplica też będzie

W lutym br. zapytaliśmy na jakim etapie są planowane inwestycje?

– Dopełniliśmy wszelkich formalności i myślę, że w najbliższym czasie otrzymamy pozwolenie na budowę. Gotowe są projekty i koncepcje architektoniczne. Inwestycja jest na etapie poszukiwania dotacji i od powodzenia tych działań zależy jej rozpoczęcie. W trzykondygnacyjnym budynku miałoby siedzibę kilka instytucji. Działałby one w ramach Archidiecezjalnego Centrum Pomocy – tłumaczy dziś ks. Adam Jaszcz..

Jakie dokładnie przeznaczenie tego terenu planuje Archidiecezja?

Centrum byłoby ośrodkiem wsparcia dla potrzebujących rodzin. Chcielibyśmy, by znalazł się tam Dom Samotnej Matki. Centrum byłoby też miejscem, gdzie pomoc świadczyliby psychologowie oraz terapeuci. Nie ma ostatecznej decyzji, jakie instytucje będą tworzyć centrum. Z pewnością znajdzie tam też kaplica otwarta dla wszystkich, jednak nie planujemy w tym momencie erygowania nowej parafii – wyjaśnia ks. Jaszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

03.11.2023

Na celowniku byli pijani rowerzyści – wodni i lądowi

Prawie 600 interwencji i ujawnienie ponad 150 wykroczeń, a także…

3 minuty czytania

15.10.2023

Śmiertelny wypadek na deptaku. W krwi kierowcy były ślady po marihuanie

– Bardzo żałuję tego, co się stało, chciałbym przeprosić rodzinę…

7 minuty czytania

14.10.2023

Blacha już jest, budowa trwa. Ludzie zaskoczeni i oburzeni dwoma budynkami przy parku JPII

Gwałt i oszustwo. Dawno nikt tak soczyście i brutalnie nie…

4 minuty czytania

19.09.2023

IPN chce znaleźć wszystkich pogrzebanych na górkach czechowskich

Wyniki dotychczasowych badań, zdjęcia wykopanych kości i bukiet czerwonych róż…

3 minuty czytania

10.09.2023

Mieszkańcy dopięli swego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Czuby ma nowy zarząd

O posadę w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby ubiegało się 11 osób. Znalazło się…

7 minuty czytania

02.09.2023

Mieli zablokować dworzec, ale nie chcieli psuć ludziom wakacji

We wtorek, 29 sierpnia, taksówkarze mieli zablokować dworzec, ale na razie zrezygnowali…

5 minuty czytania

17.08.2023

Czynsz dobił Akademię Kreatywności. „Przyjdźcie się pożegnać”

Wyremontowała zrujnowany lokal i zaprosiła do niego sąsiadów. Teraz musi się…

16 minuty czytania

15.08.2023

Ewa Leonowicz: Przemocowi dyrektorzy i urzędniczy beton są silni tylko naszym strachem

– Oświata w Lublinie stworzyła jakiś przedziwny układ wzajemnych zależności, w których nikomu…