Udostępnij
Zakończyła się właśnie akcja szczepienia lisów na Lubelszczyźnie. – Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach – apeluje Główny Lekarz Weterynarii.
Jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie dobiegła końca – informuje dr n. wet. Monika Michałowska, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny. – Akcja przebiegła zgodnie z planem. Zrzut zakończył się wczoraj, tj. 13 września 2023 r. – mówi dr Michałowska.
Preparaty były zrzucane z samolotów i wykładane ręcznie. Przynęta to brązowa kostka o intensywnym rybnym zapachu (na zdjęciu powyżej). Zachęcony zapachem lis rozgryza schowany w niej blister zawierający płynną szczepionkę. Poprzez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej wytwarza odporność przeciwko wściekliźnie. Ważnym jest, by nie dotykać krążków. Te pachnące człowiekiem zostaną przez lisy ominięte.
Weterynarze zalecają, by przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki zachować szczególną ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Preparat trafił poza tereny zabudowane i to właśnie tam powinniśmy uważać na naszych pupilów. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. – Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach – apeluje Główny Lekarz Weterynarii. W przypadku kontaktu naszego kota czy psa z przynętami, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.
W tym roku w województwie stwierdzono jedno ognisko wścieklizny u lisów – w powiecie świdnickim. W 2022 r. były to dwa ogniska w powiecie ryckim. – Wścieklizny nie wykazano u zwierząt innych niż lisy. Dzięki regularnym akcjom szczepień drastycznie ograniczono w Polsce występowanie ognisk tej choroby – podkreśla dr Michałowska.
Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązkowym szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie. Dotyczy to szczeniaków w ciągu 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co roku.
Kolejne etapy jesiennej akcji szczepień lisów to 18-28 września na terenie województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko – mazurskiego oraz 21 września-3 października na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Dodaj komentarz