Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  29.12.2020 12:21

Szczepionka drogą do normalności

Udostępnij

Pierwsze osoby na Lubelszczyźnie zostały już zaszczepione przeciwko Covid-19. Tylko masowe szczepienia mogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. W Polsce pod koniec stycznia spodziewana jest trzecia fala epidemii – związana z okresem świąt i szczytem sezonu grypowego. „Nie ufajmy fałszywym prorokom. Szczepmy się.” – apelują lubelscy specjaliści. Lubelscy seniorzy będą mogli skorzystać ze szczepionki już na I etapie procesu.

Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK 1 w Lublinie, był pierwszą osobą na Lubelszczyźnie zaczepioną na Covid – 19. Do naszego województwa trafiło 900 z 10 tys. szczepionek z pierwszej partii sprowadzonej do Polski. Tomasiewicz zaznaczył, że po szczepieniu czuje się dobrze i zaapelował o masowe skorzystanie ze szczepienia.

– Jestem tu po to, żeby przekonać nieprzekonanych, że żadnej mądrej alternatywy na walkę z COVID-19 nie ma. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że szczepienie jest najprostszym, najbardziej dostępnym i najbezpieczniejszym sposobem na uchronienie siebie i bliskich przed zagrożeniem – dodawał prof. Mirosław Czuczwar, kierownik Drugiej Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który również został zaczepiony. Lubelscy profesorowie podkreślają, że nie należy bać się szczepień i nie należy ufać „fałszywym prorokom”. Specjalistyczną wiedzę na temat genetyki, immunologii, chorobach zakaźnych mają nieliczni, ale tylko oni mogą być dla nas autorytetami w sprawie szczepionek.

Seniorzy zaraz po służbie zdrowia

W każdym tygodniu na Lubelszczyznę będą przybywały kolejne partie szczepionek. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Później nastąpi etap I. Ze szczepień skorzystają wtedy: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Gdzie się zgłaszać na szczepienie?

Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne. Osoby zakwalifikowane do I etapu (ale również z mniejszych grup ryzyka) będą mogły zarejestrować się na szczepienie telefonicznie (numer 989 lub kontakt z poradnią rodzinną), a także poprzez internet od 15 stycznia.

Jak będzie wyglądać procedura szczepienia?

1. Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w:

  • przychodniach (POZ),
  • szpitalach,
  • szpitalach rezerwowych,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Michał Jackowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły