var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
We wtorek w Radiu Lublin rozpoczyna się IX Festiwal Reportażu. Potrwa trzy dni, które od rana do wieczora wypełnią spotkania i warsztaty z tymi, którzy na reportażu połamali pióra. Pojawi się m.in. dziennikarz, który demaskuje influencerów i pisarka, która właśnie wydała biografię Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Lubelska szkoła reportażu ma swój początek w latach 60. XX wieku, a lista dziennikarzy z Radia Lublin, którzy tej w dziedzinie zdobyli prestiżowe nagrodami jest imponująca To m.in. Monika Hemperek, Katarzyna Michalak, Mariusz Kamiński, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.
Częścią tej tradycji jest festiwal reportażu. Tegoroczną edycję zainaugurują warsztaty Master Class. Adresowane są do tych, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z dziennikarstwem (uczniowie) lub już na tej drodze są (studenci). A po drugiej stronie staną „rzemieślnicy” z krwi i kości, jak np. Paweł P. Reszka, dziennikarz i reportażysta Gazety Wyborczej, który zaczynał w lubelskim oddziale GW i przez lata był z nim związany.
„Na warsztat” przyjdzie także Daniel Lis. Jego książka „Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach” została wybrana najlepszą reporterską pozycją 2022 roku na Festiwalu Reportażu w Lublinie i znalazła się wśród nominowanych do Sportowej Książki Roku 2022.
Na warsztaty można zgłaszać się grupowo pod adres: [email protected] lub tel. 509 435 223. Choć, jak zapewnił nas prowadzący zapisy Michał Kostecki można też zgłaszać się indywidualnie, a miejsca powinno wystarczyć dla wszystkich.
Na spotkania z reportażystami (w Studiu im. Budki Suflera lub Studiu im. Zbigniewa Stepka Radia Lublin) wstęp wolny.
Wątor, Winnicka, Hołub
Opisał mroczny świat influencerów, a teraz w Radiu Lublin chętnie o tym świecie opowie. Jakub Wątor, bo o nim mowa to dziennikarz śledczy redakcji Goniec.pl, wcześniej związany z Gazetą Wyborczą i Wirtualną Polską.
Gościem festiwalu będzie także Ewa Winnicka, która trzy razy zdobyła nagrodę Grand Press i która wraz z Cezarym Łazarewiczem brawurowo opisała kolorowy 1968 rok, a niedawno przybliżyła swoim czytelnikom jak śląscy osadnicy kolonizowali Teksas.
Będzie także o dziennikarstwie akcentującym perspektywę społeczną i to niekoniecznie tą kolorową (niepełnosprawność, przemoc). Opowie o tym Jacek Hołub, a spotkanie poprowadzi red. Agnieszka Krawiec z Radia Lublin, która niedawno została “Dziennikarzem bez barier” w konkursie Lodołamacze.
Skoro festiwal reportażu to nie może na nim zabraknąć wysłannika z centrali. Będzie nim Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, a wcześniej dziennikarz Programu 2 PR.
Ojcem polskiego reportażu był Melchior Wańkowicz. Jak jego dorobek jest odczytywany współcześnie? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć Iwona Hofman, Agata Fijuth-Dudek i Łukasz Garbala.
O najsłynniejszym feminiście II Rzeczypospolitej, Tadeuszu Boy-Żeleńskim opowie Monika Śliwińska, dziennikarka związana z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN, spod pióra której wyszła właśnie publikacja „Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego”.
Można też głosować na ulubioną książkę reporterską ubiegłego roku. Na liście są reportaże Stasi Budzisz, Kasi Kobylarczyk, Cezarego Łazarewicza, Szymona Opryszka i Wojciecha Tochmana. Głosowanie pod tym linkiem.
Program
Wtorek, 22 października
godz. 9.00-10.30 warsztaty „Master Class” – prowadzenie Paweł P. Reszka
godz. 10.30-12.00 spotkanie z Jakubem Wątorem – prowadzenie Agata Koss-Dybała
godz. 12.00-13.30 warsztaty „Master Class” – prowadzenie Daniel Lis
godz. 13.30-15.00 panel „Melchior Wańkowicz dzisiaj” z udziałem Iwony Hofman, Agaty Fijuth-Dudek, Łukasza Garbala– prowadzenie Agata Koss-Dybała
godz. 18.00-19.30 spotkanie z Ewą Winnicką – prowadzenie Agata Koss-Dybała
Środa, 23 października
godz. 9.00-10.30 warsztaty „Master Class” – prowadzenie Paweł P. Reszka
godz. 10.30-12.00 spotkanie z Jackiem Hołubem – prowadzenie Agnieszka Krawiec
godz. 12.00-13.30 warsztaty „Master Class” – prowadzenie Daniel Lis
godz. 13.30-15.00 spotkanie z Bartoszem Pankiem– prowadzenie Agata Koss-Dybała
godz. 18.00-19.30 spotkanie z Moniką Śliwińską. Premiera książki „Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego”– prowadzenie Agnieszka Krawiec
czwartek, 24 października
godz. 9.00-10.30 warsztaty „Master Class” – prowadzenie Paweł P. Reszka
godz. 10.30-12.00 spotkanie zPiotrem Milewskim – prowadzenie Agnieszka Krawiec
godz. 12.00-13.30 warsztaty „Master Class” – prowadzenie Daniel Lis
godz. 19.00-21.00 gala festiwalu – prowadzenie Agnieszka Krawiec i Paweł Błędowski (impreza zamknięta)
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Studiu im. Budki Suflera lub Studiu im. Zbigniewa Stepka Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2). Są streamingowane na stronie radiolublin.pl oraz profile Radia Lublin i Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin na FB
Na zdjęciu: Pisarka Monika Śliwińska
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Ten festiwal nie nawiązuje do tradycji Lubelskiej Szkoły Reportażu. Nie ma na nim miejsca dla reportażu radiowego. Warto skorygować tekst.