Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  23.12.2022

Świąteczny Przegląd Tygodnia

Udostępnij

(wersja limitowana, niecenzurowana, bez specjalnego trybu)

***

WOJNA TROJAŃSKA To się porobiło. Bo teraz, Drodzy Czytelnicy, żeby coś opublikować w Lublinie tak od serca, od wątroby nawet, to trzeba samozaparcia jak przy próbie dostania się w najbliższym półroczu do proktologa. Wszędzie albo cenzura, albo Naczelny tak zajęty robieniem na przemian dziennika i tygodnika, że nie ma co mu nawet gitary zawracać, albo zarząd wydawnictwa uprawia dziennikarski nierząd. Ciężkie czasy, jak westchnął sowiecki żołnierz zdejmując zegar z wieży.

Pierwsze myśli, żeby wcisnąć komuś ten tekst, popłynęły więc w kierunku wysokonakładowego (100 tys. egz.), opiniotwórczego miesięcznika jakubowicekoninskie.eu, ale od razu wykminiliśmy, że także i ten Redaktor Naczelny na bank nie puści nam choćby wersu składanego petitem na ostatniej stronie obok komunikatów o wyłączeniu prądu. Na polu boju został więc Jawny Lublin, jednak mamy wrażenie, że tu też jeszcze się nie połapali, że wpuścili za bramę Konia Marsjańskiego, czy jak się ten Pegaz nazywa.

Jak to opublikują, to dobra nasza – essa, essa

***

GAME CHANGER A skoro zaczęliśmy z wysokiego C, bo wciąż ocieramy się, jak białowieski żubr w puszczy o pień, o fundamentalną sprawę, czyli wolność wyrażania się, to nie sposób przejść obojętnie obok innych wielce niepokojących informacji z lokalnego rynku medialnego. Otóż der Onet doniósł, że Dorota Kania, nadnaczelna Polska Presse (i przy okazji lokalnego Kuriera Lubelskiego – wydawnictwo Paliwo i Smarowanie) spotkała się, całkiem towarzysko rzecz jasna, z Marszałkiem Polnym Stawiarskim Jarosławem, by omówić bieżącą sytuację społeczno-polityczną w Lublinie. Z tego tête-à-tête wyszło potem, że bezkompromisowy, odważny, apolityczny, kąśliwy jak kobra Kurier ma już nigdy, przenigdy nic złego o najlepszym Panu Marszałku nie pisać, bo to grozi utratą dotacji lub kalectwem.

I to się nadaje do Kuriera!

***

PROSPERITY Stało się. McDonald’s – potężny amerykański koncern jako drugi po świetnie przyjętej fundacji Green Zero – postanowił zainwestować olbrzymie pieniądze w najprężniej rozwijające się biznesowo miasto województwa – Kraśnik. Donośne pomruki zadowolenia płyną przede wszystkim z Urzędu Marszałkowskiego, a pracownicy wyższego szczebla nie ukrywają, że frytkowo-burgerowy biznes to efekt śmiałej, przemyślanej strategii promocji niezaprzeczalnych walorów gospodarczych województwa lubelskiego poprzez sport w ramach rozgrywek IV-ligowej Stali Kraśnik. Jak ustaliliśmy, obserwatorzy McDonald’s od dłuższego czasu przyglądali się rywalizacji miejscowych kopaczy i zauważyli, że po każdych rozgrywkach piłkarze znikali w pobliskiej Żabce, z której po kilku minutach wychodzili wyraźnie zadowoleni, i nieco umorusani keczapem, z kebabami lub hot-dogami w rękach. To właśnie te ich nawyki miały zaważyć, że restauracja McDonald’s powstała w światowej stolicy 5G i LGBT.

A w drodze do pracy Pan Marszałek będzie mógł wpaść na WieśMaca

***

PETER PAN W cieniu tych wszystkich doniosłych wydarzeń, prawie niepostrzeżenie dla lubelskich mediów, rozpoczął się proces byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin, a obecnego przyjaciela Pana Prezydenta Piotra K. (wciąż, z uwagi na daleko posuniętą ostrożność procesową, pełne nazwisko nie przechodzi nam przez klawiaturę, choć ex-Przewodniczący nie ma nic przeciwko, by nazywać go Panem Kowalczykiem i nie dokładać mu czarnego paska na oczy). Nie posłuchamy jednak, co ma do powiedzenia w temacie tzw. płatnej protekcji, bo sąd wyłączył jawność sprawy. – Nie wykluczam, że złożę wyjaśnienia w dniu 31 stycznia, ale na pytania będę odpowiadał jedynie moich obrońców – zaznaczył Kowalczyk.

Nieoficjalnie dotarliśmy do kilku pytań, jakie mają paść na sali pod koniec przyszłego miesiąca: Jakie potrawy polecałby Pan w restauracji Kartoflisko? Co by Pan zrobił, gdyby wygrał milion na loterii? Czy to prawda, że podczas spotkania w gabinecie Pana Prezydenta podawano kruche ciasteczka?

***

SANTO SUBITO Minister umęczenia narodowego Przemysław Czarnek (PiS) obwieścił w TVP Info, że „zwycięstwo opozycji (w wyborach – red.) będzie oznaczało prześladowanie chrześcijan”.

Czarnka wezmą głodem

***

KOMUNIKATY

DROGOWY Wszystkie drogi w Jakubowicach Konińskich są przejezdne.

***

SOLD OUT Bilety na Prezydencką Noworoczną Galę „Rodzina z Lublina” rozeszły się jak świeże bułeczki.

***

NARCIARSKI Grubość pokrywy śnieżnej w Dolomitach dochodzi miejscami do 80 cm. Czynne są wszystkie wyciągi. Wyjazd Lubelskiej Loży Narciarstwa Zjazdowego planowany jest w drugiej połowie stycznia. Jak zachęcają organizatorzy, oprócz gwarantowanej szampańskiej zabawy podsekcja żużlowa przeprowadzi ćwiczenia z wchodzenia w zakręt na pełnym curvingu, a w ramach zajęć z cyklu „Dwa łyki teoretyki” odbędzie wykład na temat technicznych możliwości szybszego opanowania stylu „na wz”.

KNOW HOW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *