Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  04.10.2017 14:31

Studium do poprawki, konsultacje też

Udostępnij

Z początkiem czerwca Ratusz ogłosił start konsultacji społecznych związanych z polityką przestrzenną miasta. Bezpośrednią przyczyną tych działań było zakończenie prac miejskich planistów nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego Lublina. W toku siedmioletnich działań do urzędu wpłynęło ponad 260 wniosków mieszkańców, zawierających propozycje zmian zapisów studium, obejmujących w głównej mierze zwiększenie powierzchni terenów umożliwiających zabudowę. Uzgodnienia projektu studium dokonywano w porozumieniu z ponad stoma instytucjami. Gotowy dokument powstał w wyniku pracy ponad czterdziestoosobowego zespołu.

Nowe studium

Ratusz przewidział wyłożenie projektu gotowego dokument do wglądu publicznego w terminie od 7 czerwca do 12 lipca, oraz udostępnienie go na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej. Dodatkowo, zaplanował otwarte spotkania informacyjne z Radami Dzielnic oraz dyskusję publiczną (termin 14 czerwca uzupełniono o dodatkowe spotkanie 22 czerwca). Część mieszkańców nie zwróciła uwagi na haczyk – spotkania dzielnicowe były spotkaniami informacyjnymi a nie dyskusją publiczną. Zgłoszone tam uwagi mogą nie zostać uwzględnione w procedurze planistycznej. Nieprzekraczalny termin na składanie pisemnych uwag minął 4 sierpnia.

Ratusz podkreśla, że: „podczas prac nad nową edycją studium ze szczególną uwagą rozpatrywane były potrzeby zachowania i ochrony struktury przyrodniczej miasta, utrzymanie przestrzeni o znaczeniu ekologicznym jako terenów wyłączonych z zabudowy”. Określono trzy podstawowe zasady polityki przestrzennej: priorytetowa zasada integralności i ciągłości struktur ekologiczno – przestrzennych, zasada zachowania i ochrony środowiska kulturowego i krajobrazu oraz zasada komplementarności i strefowania (wyznaczanie różnych rodzajów funkcji terenu z uwzględnieniem sąsiedztwa funkcji komplementarnych oraz rozdzielania funkcji kolizyjnych, a także na zapewnieniu prawidłowej obsługi komunikacyjnej i infrastrukturalnej poszczególnym terenom).

Łatwo zauważyć w przekazie informacyjnym nacisk, stawiany przez władze miejskie, na kwestie związane ze środowiskiem naturalnym i aspektami ekologicznymi. Na drugim planie stawiane są sprawy związane z komunikacją i transportem zbiorowym oraz z działaniami inwestycyjnymi.

W takich okolicznościach mieszkańcy miasta złożyli ponad 1000 uwag do projektu studium, do rozpatrzenia których urząd zobowiązał się przed końcem tego roku.

Ilość uwag znacząco przekracza liczbę wniosków zebranych w czasie opracowywania studium, co świadczy o istotnym zainteresowaniu mieszkańców naszego miasta podstawowym dokumentem planistycznym gminy. Może to budzić zdziwienie, bo wielokrotnie padały opinie, że czas i forma konsultacji nie odpowiadają randze omawianego dokumentu. Padały zarzuty, że wakacje to najgorszy termin na konsultacje społeczne, a sposób ich przeprowadzania daleki był od oczekiwań społeczników. Zarzuty dotyczyły m.in. formy przeprowadzanych spotkań, na których można było się dowiedzieć czy miasto Lublin jest odpowiednio zabezpieczone energetycznie, ale nie można było się dowiedzieć jaka jest wizja miasta. Z analizy dr. Jana Kamińskiego wynika, że nowe studium, po przeznaczeniu licznych nowych terenów pod zabudowę, pozwala by w Lublinie mieszkało prawie 600 tysięcy osób. Równocześnie Ratusz zakłada, że w 2050 roku w Lublinie będzie mieszkać „tylko” 370 tysięcy osób. Jest to wizja bardzo optymistyczna – dane Głównego Urzędu Statystycznego prognozują 270 tysięcy. Niestety na spotkaniach nie można było się dowiedzieć z czego wynika tak znaczny rozrzut.

Górki głównym bohaterem studium

Niesprzyjające okoliczności konsultacji przełożyły się na bardzo dużą liczbę uwag do projektu studium. Stało się to za przyczyną głównego bohatera konsultacji, którym okazały się Górki Czechowskie. Wieloletnia historia przekształceń planistycznych obszaru ponad 100 ha terenów zielonych, zlokalizowanych w północno-zachodniej części Lublina, miała znaleźć swoje podsumowanie w nowym studium.

Teren byłych poligonów skupił zaangażowanie mieszkańców, co było wyraźnie widać na spotkaniach konsultacyjnych, gdzie zdecydowana większość głosów krytycznie oceniała możliwość zabudowy Górek. Nie pozostało to bez wpływu na pozostałych mieszkańców, którzy byli zniechęceni ciągłą dyskusją o górkach i często nie mogli poruszyć istotnych dla siebie tematów.

Postawa obrońców Górek Czechowskich spotkała się z brakiem zrozumienia po stronie reprezentantów urzędu. Skutkowało to nerwową atmosferą i problemami w komunikacji między urzędnikami a mieszkańcami. Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi, budząc kolejne wątpliwości co do sensowności planowanych rozwiązań. Urząd nie był w stanie przybliżyć odbiorcom sensu skomplikowanego dokumentu planistycznego.

W takich okolicznościach warto ponownie zadać podstawowe pytania dotyczące kontrowersyjnego terenu, tak aby każdy był w stanie zrozumień sens zapisów nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin. Tylko jasna i zrozumiała informacja może stać się podstawą konsensusu i doprowadzi do wypracowania optymalnego rozwiązania, dla dobra obecnych i przyszłych mieszkańców Lublina.

Prezydent Miasta Lublin zapowiedział, że „po przeanalizowaniu wszystkich uwag nastąpi ponowne wyłożenie dokumentu studium„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

10 minut czytania

10.01.2025

Było przedszkole i zielony zakątek. Jest deweloper i rzeź ostatnich dużych drzew na Starym Mieście

Piły na lubelskim Starym Mieście zawyły tuż przed Bożym Narodzeniem.…

2 minuty czytania

01.01.2025

Przedsiębiorcy też mogą przekazać 1,5 procent podatku na Jawny Lublin

Firma nie może, ale jej właściciel ma już pełne prawo…

5 minut czytania

27.12.2024

Policja weszła do klasztoru. Dominikanie: „Bolesne i niezrozumiałe dla nas zdarzenie”

Policjanci w kominiarkach, uzbrojeni w pistolety, kamery i aparaty weszli…

5 minut czytania

24.12.2024

Święta Palikot spędzi w areszcie, a kamienicę zabrał wierzyciel

Choć sąd wyznaczył kaucję, to nikt jej nie wpłacił. Święta…

4 minuty czytania

23.12.2024

Były radny zatrzymany. Zarzut: sutenerstwo. Twierdzi, że nie wiedział, co się działo w kamienicy

To miały być mieszkania na krótkoterminowy wynajem dla turystów. Ale…

6 minut czytania

18.12.2024

Na to znowu zabrakło pieniędzy. Lepiej wynajmować niż budować?

Obiecywane w kolejnych kampaniach wyborczych nadal pozostają w sferze bliżej…

6 minut czytania

13.11.2024

Razem przeciwko SLAPP. Apel społeczeństwa obywatelskiego

Polskie środowisko obywatelskie domaga się od rządu zdecydowanych kroków i…

3 minuty czytania

09.11.2024

Przemysław Czarnek szefem lubelskiego PiS. Nikt nie odważył się konkurować

Zgodnie z przewidywaniami Przemysław Czarnek został przewodniczącym lubelskich struktur Prawa…