Wesprzyj Kontakt

< 1 minuty czytania  •  24.06.2021

Strumień pieniędzy z UE popłynie na Lubelszczyznę

Udostępnij

2,273 mld euro ma otrzymać województwo lubelskie w latach 2021-2027. To środki przeznaczone na Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego. W planach m.in. zielone technologie wsparcie dla miast, ale także dla podupadających gmin.

Marszałek podkreśla, że to o 42 mln euro więcej niż w biężacej perspektywie(2014-2020). Realnie to jednak środki, za które będzie można zrobić dużo mniej, głównie przez galopujące ceny i rosnące koszty pracy. Kwota wynegocjowana dla województwa lubelskiego jest trzecia w kraju, po województwach Warmińsko-Mazurskim i Świętokrzyskim. W duzej mierze to zasługa sprawnego wydatkowania środków w bieżacej perspektywie. Aktualnie województwo lubelskie zakontraktowało ponad 99% środków. To najlepszy wynik w kraju. Pod względem rozliczenia srodków jesteśmy na drugim miejscu.

Dodatkowe środki pozyskano głównie dzięki środkom z alokacji dodatkowej na priorytetowe inwestycje w poszczególnych województwach. Lubelskie ma wybudować Międzynarodowe Centrum Rozwoju Zielonych Technologii czy inwestować w cyfryzację szpitali. Rozwinięte mają zostać także produkty turystyczne, m.in. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Wojeówdztwo zamierza też wesprzeć każdego seniora dzięki działaniom przewidzianym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Województwo będzie także wspierać ośrodki miejskie. Wsparcie ma otrzymać 17 Miejskich Ośrodków Funkcjonalnych, w tym 11 z miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Na wsparcie mogą też liczyć gminy zagrożone marginalizacją. W województwie lubelskim takich gmin jest aż 140 – najwięcej w kraju.

Zapis konferencji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły