Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  23.04.2023

Mandaty i wolne etaty. Z czego Straż Miejska, sanepid i policja spowiada się radnym

Udostępnij

Poziom przestępczości w Lublinie maleje, ale z jej wykrywalnością policjanci radzą sobie średnio. W Komendzie Miejskiej Policji jest też 90 wakatów. Chętnych do pracy szuka też Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego

Na marcowej sesji Rady Miasta Lublin sprawozdania ze swojej zeszłorocznej działalności złożyły jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców: policja, Straż Miejska, Sanepid i Powiatowy Nadzór Budowlany.

Straż miejska: za niskie zarobki, chętnych do pracy brak

Jedenaście razy inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego nie zostali wpuszczeni na teren samowoli budowlanej przy ulicy Grodzkiej, gdzie znajduje się lokal „Święty Michał”. Inwestor bez potrzebnych zezwoleń wykonał tam dodatkowe dwa poziomy piwnic, wyburzył i przeniósł ściany konstrukcyjne, czym – zdaniem urzędników – stworzył zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Mandaty nakładane przez nadzór (w wysokości 50 i 200 zł) nie zadziałały, więc powiadomiona została prokuratura.

Poprzednia decyzja o wstrzymaniu prowadzenia działalności pod tym adresem została wyłączona z obiegu prawnego, a wszystkie postępowania zostały połączone w jedno – tłumaczy Paweł Kwiecień, rzecznik prasowy lubelskiego PINB. Chodzi o decyzję, o której pisały media: Nadzór budowlany wstrzymuje użytkowanie kamienicy.

Urzędnicy nie zalegalizowali samowolki m.in. w zakresie zmian sposobu użytkowania części lokali mieszkalnych na lokale użytkowe (w tym kuchnie). Inspektorzy nie zgodzili się również na część samowolnie wykonanych instalacji: gazowej, elektrycznej i wod.-kan. Od ponad dwóch lat zarządca budynku nie wpuszcza na oględziny pracowników PINB, co znalazło już swój finał w dwóch postępowaniach prokuratorskich i dwóch procesach w sądzie karnym. W grudniu 2022 roku w lokalu „Święty Michał” wybuchł pożar.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin mgr inż. Krzysztof Stopyra zauważa w swoim sprawozdaniu, że jego podwładni zarabiają za mało, aby utrzymać ich w obecnym miejscu pracy i pozyskać nowych. Jak ocenia, aby właściwie wypełniać swoje zadania, potrzebuje minimum 15 osób z odpowiednimi branżowymi uprawnieniami. Aktualnie zatrudnionych jest 7 osób.

Jaka woda, ile chorób

Po okresie pandemii, wróciliśmy do normalności i dwukrotnego wzrostu zachorowań na grypę. Z niecałych 20 tysięcy odnotowanych przez lubelski Sanepid przypadków w 2021 do ponad 40 tysięcy w 2022. Przypadków zachorowania na ospę wietrzną było trzykrotnie więcej.

Konsekwencją wojny na Ukrainie i napływu imigrantów zauważalny jest wzrost przypadków HIV. W poprzednich latach rejestrowano po kilkanaście zakażeń rocznie, w 2022 roku na terenie miasta Lublina zanotowano 44 przypadki HIV, z czego 36 mężczyzn i 8 kobiet.

Kontrole importowanej żywności w 2022 roku Sanepid przeprowadził w dwóch składach celnych w Lublinie. 182 kontrole zostały zakończone wydaniem świadectwa jakości zdrowotnej, 4 nie potwierdziły spełnienia wymagań prawa żywnościowego. W tych zakończonych negatywnie nie było importowanego zboża, natomiast pieczywo cukiernicze nie miało wymaganego oznakowania, a mrożone mieszanki owocowe miały oznakowania niezgodne z przedłożonymi do kontroli dokumentami.

W 2022 w trzech skontrolowanych zdrojach ulicznych wstąpiły „incydentalne” przekroczenia parametrów mikrobiologicznych: przy budynku UMCS na placu Litewskim, na ulicy Chmielarczyka oraz w Koziołku na deptaku.

90 wakatów w policji

W stosunku do poprzedniego roku przestępczość na terenie Lublina zmalała o około 10%. Mniej było rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, ale więcej kradzieży, bójek i aktów wandalizmu. Komenda Miejska Policji w ogólnopolskim rankingu wykrywalności przestępstw z wynikiem 52,04% zajmuje wśród komend z powiatów grodzkich i ziemskich wysokie 3 miejsce w kraju.

W zeszłym roku lubelskcy policjanci zabezpieczyli 6,5 kg marihuany (14,4 kg w 2021 r.) oraz blisko 9 kg amfetaminy (5 kg w 2021 r.).

W porównaniu do ubiegłego roku odnotowano:

 • spadek liczby wypadków drogowych o 23 (10,65%),
 • spadek liczby śmiertelnych ofiar o 6 (31,58%),
 • spadek liczby osób rannych o 49 (19,84%),
 • spadek liczby pieszych ofiar zdarzeń drogowych o 19 (25,68%).

Na terenie Lublina najbardziej pechowymi dniami tygodnia jest środa i piątek, natomiast w ciągu dnia największe zagrożenie wypadkami jest w godzinach szczytu popołudniowego od 15 do 17.

W Miejskiej Komedzie Policji w Lublinie jest ponad 90 wakatów.

Najwięcej mandatów za parkowanie na trawie

Z raportu Komendanta Straży miejskiej wynika, że w zeszłym roku funkcjonariusze skupiali się na zwalczaniu skutków SARS-COV-2 oraz pomocy uchodźcom. Niemniej jednak zdążyli wystawić ponad 13 tysięcy mandatów, z czego na kwotę ponad 1,3 mln zł za wykroczenia drogowe i łącznie ponad 400 tysięcy zł z tytułu mandatów porządkowych.

Wśród kar porządkowych największą pulę stanowi „niszczenie zieleni”, czyli głównie parkowanie na trawnikach, które kosztowało złapanych kierowców 221 tysięcy złotych. Picie alkoholu w miejscach niedozwolonych i inne wykroczenia przeciw wychowaniu w trzeźwości to 858 mandatów (85 tys. zł). Dużo mniejsze mandaty nałożyła Straż Miejska za palenie tytoniu w miejscach niedozwolonych, psy bez nadzoru czy handel w miejscach niewyznaczonych. Łączne kwoty mandatów za powyższe nie przekraczają w skali roku 10 tys. zł za każdą kategorię.

Najpopularniejsze miejsca w Lublinie do spożywania alkoholu wg statystyk strażników to:

 • plac im. Lecha Kaczyńskiego – 41 mk (mandatów karnych) na kwotę 4 100 zł,
 • ul. Lubartowska – 40 mk na kwotę 4 000 zł,
 • plac Litewski – 37 mk na kwotę 3 700 zł,
 • plac Zamkowy – 31 mk na kwotę 3 100 zł,
 • Krakowskie Przedmieście – 23 mk na kwotę 2 300 zł.
 • Stare Miasto – 19 mk na kwotę 1 900 zł.

Jednostka dysponuje 12 rowerami, z czego 8 jest elektrycznych. W ciągu całego 2022 roku odbyło się 76 dwuosobowych patroli. Przy tej ilości sprzętu oznacza to, że 6 podwójnych patroli 13 dni w roku przejechało się po ścieżkach rowerowych.

Radni w pytaniach po sprawozdaniu skupili się na pochwałach pracy strażników, ale też dostrzegli trudności w dodzwonieniu się na infolinię SM. Pojawił się też postulat zatrudnienia dodatkowo 30 osób do obsługi telefonicznej zgłoszeń mieszkańców. Obecnie w jednostce pracuje 125 osób, z czego 103 na stanowiskach strażników.

2 odpowiedzi na “Mandaty i wolne etaty. Z czego Straż Miejska, sanepid i policja spowiada się radnym”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  „Służby” mogą się pochwalić głównie dręczeniem pechowców z „plebsu”, na których ktoś „życzliwy” złożył donos. Ludzie z Wypchanymi Portfelami są poza zasięgiem, np. PINB doskonale wie o dziesiątkach, może setkach lokali „pokojach w pseudo-akademikach”, które są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, ale żaden inspektorek nie pokwapi się zbadać tematu bo wie, że podskakiwanie bandzie nie popłaca. Skarbówka to samo.

 2. Faktycznej długości „ścieżki terenowej” wybudowanej w Górkach Czechowskich nie mogą sprawdzić przez 3 lata, a mieliby weryfikować zawartość ksiąg wieczystych, czy umów kupna-sprzedaży wspomnianych kurników w „akademikach”? Co innego orzec bez stosownych uprawnień i doświadczenia, że doinwestowanie prywatnych nieruchomości za publiczne środki przez przekop i kable PGE w miejscach byłego i obecnego rozrodu oraz odpoczynku gatunków ściśle chronionych nie narusza ich ostoi — to potrafili na pstryknięcie palcem. Pierwsze czynili zza biurek. Drugie ponoć na wizji lokalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

3 minuty czytania

08.04.2024

Krzysztof Żuk świętuje wygraną i częstuje tortem. Do rady wejdzie też kilka osób, które nie zdobyły mandatów

Krzysztof Żuk, Mariusz Banach, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i Anna Augustyniak nie…

12 minuty czytania

02.04.2024

Tłuste koty Żuka. Gdzie pracują i ile zarabiają zaufani radni i ludzie prezydenta Lublina

Nie PiS, a Platforma. Nie spółki państwowe, a miejskie. W…

4 minuty czytania

29.03.2024

W kampanii zaczęło się gotować. Radne prezydenta wpadają na konferencję PiS

Mdła i bezbarwna kampania wyborcza w Lublinie właśnie nabrała rumieńców.…

5 minuty czytania

28.03.2024

Strajk w Urzędzie Miasta Lublin. Zbuntował się newralgiczny wydział

Ludziom puściły nerwy. – Ile można stać na końcu łańcucha…

8 minuty czytania

20.03.2024

Kilkanaście lat pracy, a na koncie najniższa krajowa. MOPR Lublin znów protestuje. „Dla prezydenta Żuka nie istniejemy”

Kobieta, pracownik socjalny, 16-letni staż pracy. Zarobki? Najniższa krajowa. Nie…

4 minuty czytania

12.03.2024

„Zwykłe kłamstwa” kontra „robię dużo”. Jak radna Kwiatkowska chwali się inwestycjami na LSM

Monika Kwiatkowska, proprezydencka radna Lublina wylicza swoje sukcesy inwestycyjne w…

4 minuty czytania

04.03.2024

177 nazwisk, wszyscy kandydaci do Rady Miasta Lublin [PEŁNE LISTY]

Znamy już oficjalne, zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta Lublin.…