var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Kontrola NIK z 2015 roku ujawniła, że Straż Miejska w Lublinie nie korzysta ze swoich skuterów. Rzecznik Straży Miejskiej zapowiadał wówczas ich rychłą sprzedaż. Po 4 latach skutery wciąż są na stanie lubelskich strażników.
Z kontroli NIK przeprowadzonej w 2015 roku wynika, że choć Straż Miejska posiadała 4 skutery to ich średni roczny przebieg wynosił tylko 412km i średnio były wykorzystywane raz na 50 dni. W 2014 roku 3 skutery nie były użyte a czwarty przejechał niecałe 50km. Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Robert Gogola tłumaczył wtedy, że skutery zostaną sprzedane lub przekazane np. któremuś z zespołów szkół.
Skutery stały ostatnie 2 lata…
Skutery wciąż są w posiadaniu Straży Miejskiej. W 2015 roku były używane tylko przez 6 dni, rok później aż 53 dni. W latach 2017 i 2018 skutery wcale nie były używane. Powody porzucenia skuterów tłumaczy Robert Gogola – W roku 2017 odbywały się w Lublinie Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, podczas których funkcjonariusze prewencyjnie zabezpieczali punkty, w których zbierali się kibice. Funkcjonariusze zabezpieczali także coroczne letnie imprezy realizowane na terenie miasta Lublin. W roku 2018 w okresie letnim skutery nie były wykorzystywane z uwagi na mniejszą liczbę funkcjonariuszy. W roku 2018 Straż Miejska Miasta Lublin miała 19 wakatów i to było głównym powodem nieużytkowania skuterów.
…ale w tym roku mają pojawić się na ulicach
W tym roku skutery mają wrócić do służby. Obecnie są już przygotowane do nowego sezonu, posiadają też ważne badania techniczne. – W roku 2019 uzupełniliśmy stan etatowy jednostki i w sezonie letnim chcemy wykorzystać skutery w ciepłe, stabilne pogodowo dni – tłumaczy rzecznik Straży Miejskiej.
Straż Miejska uznała, że skutery będą przydatne w pracy, choć ich używanie zależy od wielu czynników – przede wszystkim dobrej i stablinej pogody. Przepisy nie przewidują specjalnego umundurowania na skuter, które chroniłoby funkcjonariusza przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo wykorzystanie skuterów uzależnione jest od wielu innych czynników: charakteru zgłoszeń mieszkańców, różnorodności podejmowanych interwencji i ogółu działań realizowanych przez Straż Miejską Miasta Lublin. – Rozwój infrastruktury rowerowej spowodował większe zapotrzebowanie na patrole rowerowe i w sezonie letnim nasze patrole są na ścieżkach rowerowych – mówi rzecznik Straży Miejskiej Robert Gogola.
Będziemy monitorować czy skutery wyjadą na lubelskie ulice.
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20-007 Lublin
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz