Wesprzyj Kontakt

< 1 minuty czytania  •  01.12.2016

Statut gminy Sitno niezgodny z prawem. Interwencja Fundacji Wolności

Udostępnij


Fundacja Wolności złożyła dwa wnioski do wojewody lubelskiego, dotyczące niezgodności z prawem samorządowym statutu gminy Sitno (powiat zamojski) oraz składu osobowego komisji rewizyjnej Rady Gminy.

Są one efektem skarg mieszkańców z gminy Sitno. Zwrócili oni uwagę, że dostęp do dokumentów z prac rady gminy jest utrudniony w stosunku do wymogów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Przy okazji wyszło na jaw, że w gminie Sitno od ponad roku w składzie Komisji Rewizyjnej nie zasiada żaden przedstawiciel jedynego w tej gminie klubu radnych. Jest to sprzeczne z ustawą o samorządzie gminnym, która gwarantuje obecność przedstawicieli wszystkich klubów w komisji rewizyjnej – mówi Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności.

Konkretnie chodzi o art. 18a pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi: „W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 ust. 1.

Jak się dowiedzieliśmy, przedstawiciele opozycyjnego klubu radnych dwukrotnie zgłosili swojego przedstawiciela do komisji rewizyjnej. Ich wybór zablokowali jednak radni koalicji, którzy mają większość w radzie gminy.

Wnioskodawcy oczekują od wojewody, skierowania sprawy w trybie nadzorczym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zobacz treść wniosku fundacji do wojewody w sprawie składu Komisji Rewizyjnej Gminy Sitno:

Zobacz treść wniosku fundacji do wojewody w sprawie statutu Gminy Sitno:

Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli.

KJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *