Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  07.09.2022

Wrócił temat sprzedaży miejskich gruntów w pobliżu ul. Filaretów

Udostępnij

Prezydent Krzysztof Żuk po raz kolejny złożył wniosek o zgodę na sprzedaż części nieruchomości położonych w pobliżu ul. Filaretów. Tereny te sąsiadują z działkami należącymi do Helvetia Development, spółki, której współwłaścicielem jest były przewodniczący Rady Miasta i bliski współpracownik prezydenta Piotr Kowalczyk. Radni mają głosować nad wystawieniem tych gruntów na sprzedaż na najbliższej sesji w czwartek.

Tereny, o których mowa, leżą obok kościoła św. Józefa przy ul. Filaretów. Prezydent Krzysztof Żuk wniosek o zgodę na sprzedaż działek złożył już w maju, ale przed głosowaniem go wycofał. W marcu obiecał Radzie Dzielnicy, że tych działek nie sprzeda.

A jednak sprzeda

Wiemy, że to nie jest zasadna sprzedaż, ponieważ to działki bardzo atrakcyjne dla miasta, może tam powstać urząd miasta w pięknym miejscu. Sprawa jest bardzo kontrowersyjna i aby uniknąć takiego rozgłosu, powinniśmy rozsądnie podejść do tematu i nie sprzedawać tych terenów – podkreślała w poniedziałek na posiedzeniu Komisji ds. Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska radna Małgorzata Suchanowska z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja w głosowaniu postanowiła, że wniosek o sprzedaż działek zostanie poddany głosowaniu na sesji Rady Miasta.

Pakiet dla Kowalczyka?

Radni mają głosować nad dwoma projektami uchwał. Pierwszy projekt uchwały dotyczy działek nr 9/183 o powierzchni 0,0026 ha, nr 9/187 o powierzchni 0,0302 ha i nr 9/188 o powierzchni 0,1058 ha. Druga uchwała mówi o wąskim pasie ziemi o pow. 0,0339 ha., nr 9/185. Działki przeznaczone są pod tereny zabudowy usługowej i tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

Wydział Planowania Urzędu Miasta w obu przypadkach stwierdził, że sąsiadujące ze sobą grunty nie mogą być zagospodarowane jako samodzielne działki budowlane z uwagi na brak dojazdu do drogi publicznej i ze względu na „nieregularny kształt”. Oznacza to, że prawo do ich wykupienia ma tylko właściciel terenów sąsiednich, czyli Helvetia Development, której współwłaścicielem jest Piotr Kowalczyk.

Na środowej konferencji prasowej w ratuszu dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem UM Arkadiusz Nahuluk poinformował, że prezydent zamierza wystawić działki na przetarg nieograniczony. W takim wypadku działki mógłby nabyć każdy zainteresowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *