Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  21.11.2017 14:09

Spotkanie w Ratuszu dla rad dzielnic nt. zmiany statutów

Udostępnij

Wczoraj w Ratuszu odbyło się spotkanie informacyjne nt. zmian statów jednostek pomocniczych dla przedstawicieli rad dzielnic. Społecznicy otrzymali zebrane uwagi do statutów, które rady dzielnic składały rok temu. Do każdej z nich dołączono opinie prawne.

Spotkanie miało charakter informacyjny. Natomiast społecznicy byli już wczoraj gotowi do dyskusji nt. zmian statutów dzielnic.

– Potrzebna jest dyskusja między nami nt. zmian. Rozbieżność naszych poglądów jest fantastycznie wysoka – zauważył Józef Nowomiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary.

Rady Dzielnic zgłosiły ponad 180 wniosków do statutu

Obecni na spotkaniu otrzymali wnioski do zmian statutu, przesłane przez rady dzielnic ponad półtora roku temu. Zwróciliśmy się do urzędu miasta o udostępnienie treści materiałów, przekazanych na wczorajszym spotkaniu. Poniżej publikujemy wykaz wszystkich wniosków, zgłoszonych przez rady dzielnic wraz z uzasadnieniem przygotowanym przez urząd miasta.

Kto może wnioskować o zmiany w statutach dzielnic ?

Spore zamieszanie wzbudziła sprawa wniosków do statutu przesłanych przez Fundację Wolności oraz uwag z I Forum Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic, które odbyło się w październiku.

Na wczorajszym posiedzeniu przedstawiciele rad dzielnic otrzymali uwagi wraz z uwagami prawnymi radców prawnych urzędu miasta. Ale tylko te zgłoszone przez rady dzielnic ok. półtora roku temu. Społecznicy dopytywali, dlaczego w tych materiałach nie ma uwag Fundacji Wolności oraz rekomendacji wypracowanych na październikowym forum Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic.

– Po to siedzieliśmy tam 3/4 dnia, opracowywane były tematy, że one powinny się tu znaleźć – argumentowała Zofia Polska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Konstantynów. – Tu mamy ostatnią informacją nt. problemów.

– Chciałbym zapytać, mamy tutaj prawnika. Czy Fundacja Wolności może wnioskować o zmiany do statutu dzielnicy? (…) Wydaje mi się, że Fundacja Wolności nie powinna wnioskować o zmiany w statutach dzielnic – powiedział Józef Kaźmierczak, przewodniczący Rady Dzielnicy Szerokie.

Wniosek o zmianę statutu mogą składać rady dzielnic. Czym innym są uwagi, propozycje czy wnioski które będą formułowane. To jest formuła otwarta dla wszystkich podmiotów. Konsultacje będą skierowane do wszystkich mieszkańców – wyjasnił Zbigniew Dubiel, radca prawny z urzędu miasta.

– Prace komisji będą dotyczyły również wniosków Fundacji Wolności – rozwiała wątpliwości radna Anna Ryfka.

Prace komisji ds. statutów Jednostek Pomocniczych są otwarte

– Prace komisji są pracami otwartymi. W każdym momencie możecie Państwo przyjść na prace komisji i uczestniczyć, obserwować, w którym momencie danej chwili jest komisja  – zapewniła radna Ryfka.

– Dzisiaj jeśli otrzymamy te materiały każdy z nas zapozna sie i przedłoży radzie dzielnicy. Ja chciałabym usłyszeć argumentów i propozycji, która bedzie niesłuszna. Dyskusja i wymiana doświadczeń, uzasadnienie tych, którzy te wnioski składali jest bardzo cenne. Mam propozycję, aby Pani przewodnicząca pozwoliła aby dać nam miesiąc na zapoznanie się z wnioskami i ew. zorganizujmy takie spotkanie jak dzisiaj, by podzielić się swoimi uwagami. Które wnioski akceptujemy a które nie. Ja wiem, że są takie wnioski, których komisja nie zaakceptuje – tłumaczyła Jadwiga Mach, przewodnicząca Rady Dzielnicy Sławin.

– Ja oczywiście przekaże Państwa uwagi podczas prac komisji. Poddam to pod głosowanie i o efekcie tego głosowania będziecie Państwo poinformowani. Możecie uczestniczyć w pracach komisji, natomiast nie jako członkowie komisji, bo tego nie przewiduje prawo – wyjaśniła radna Ryfka.

Nagranie ze spotkania w Ratuszu

Zobacz nagranie z przebiegu spotkania (nagranie pochodzi z kanału Dzielnica Czechów Południowy w Lublinie):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły