var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Od ponad dwóch miesięcy trwa brutalna i krwawa inwazja Rosji na Ukrainę. W Polsce jest już ponad trzy miliony uchodźców. Na jaką pomoc mogą liczyć ci, którzy schronili się w Lublinie?
Jak szacuje ONZ, w ciągu dwóch miesięcy wojny Ukrainę musiało opuścić ponad 5 mln osób. Około trzech mln z nich znalazło schronienie w Polsce. W Lublinie, jak podaje miasto, jest ponad 10 tys. Ukraińców (a najnowsze badanie Unii Metropolii Polskich szacuje tę liczbę na prawie 70 tys.).
Gdzie w naszym mieście uchodźcy mogą szukać pomocy? Gdzie się zgłosić, żeby pomóc?
Edukacja
Najmłodsi przyjmowani są bezpłatnie do lubelskich przedszkoli i szkół podstawowych w pobliżu miejsca zamieszkania. Starsi uczniowie trafiają do szkół ponadpodstawowych zgodnych z dotychczasowym profilem kształcenia. Szczegóły na stronie lublin.eu/edukacja. Bezpłatne jest też wyżywienie i zakwaterowanie w bursach szkolnych.
Komunikacja
Obywatelom Ukrainy przysługują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską i parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania.
Praca
Ukraińscy uchodźcy mają ustawowo ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. W Lublinie pracodawcy mogą zgłaszać oferty pracy poprzez stronę www.gospodarczy.lublin.eu/ukraina. Kontakt dla pracodawców: Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, e-mail: [email protected], tel. 81 466 25 08. Strona dla obywateli Ukrainy szukających pracy: www.praca-lublin-ukraina.pl.
Pomoc medyczna
Ukraińcy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego, mają prawo do takiej samej opieki medycznej, jak polscy pacjenci. Szczegółowe informacje na stronie nfz-lublin.pl.
Na stronie www.dentysciukrainie.pl można znaleźć gabinety stomatologiczne oferujące bezpłatną pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Numer PESEL
Uprawnia m.in. do skorzystania z takich świadczeń jak 500 plus czy dofinansowanie do żłobka. Nie jest potrzebny do lekarza, szkoły lub przedszkola. Wnioski można składać w biurach obsługi mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14 i Filaretów 44 oraz w centrach pomocy obywatelom Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88 i Lwowskiej 11.
Potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość (w wyjątkowych przypadkach oświadczenie wnioskodawcy; w przypadku dzieci dopuszcza się akt urodzenia) oraz fotografia.
Pomoc dla zwierząt
Punkty zbiórki na rzecz zwierząt z Ukrainy: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie (ul. Metalurgiczna 5), sklepy zoologiczne Leopardus w Galerii Felicity (al. Wincentego Witosa 32) i Galerii Vivo (al. Unii Lubelskiej 2) oraz Zoocentrum (ul. Droga Męczenników Majdanka 74L) i Taurus (ul. Zbożowa 69).
Zgłaszanie zapotrzebowania na karmę, wodę i wyposażenie dla zwierząt – tel. 666 688 439.
Pomoc prawna
Umawianie wizyt w ramach miejskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej: np.ms.gov.pl, tel. 81 466 1210.
Bezpłatna pomoc prawna Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie dla obywateli Ukrainy: [email protected]. Całodobowy numer, pod który można wysłać SMS z prośbą o kontakt prawnika: 518 777 025. OIRP pomaga też osobom, które oferują uchodźcom mieszkanie lub pracę.
Włączanie poprzez kulturę
Narzędziem włączania obywateli Ukrainy w życie miasta jest strona spilnakultura.pl. Kontakt dla przedstawicieli ukraińskiej kultury: [email protected].
Wolne ciuchy
To sklep z bezpłatną odzieżą dla uchodźców z Ukrainy. Adres: Galeria Olimp, al. Spółdzielczości Pracy 36B, przy Multikinie.
Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie
Działa przy Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Udziela pomocy i informacji obywatelom Ukrainy. Koordynuje pracę organizacji pomocowych i wolontariuszy, zakwaterowanie uchodźców w prywatnych domach. Pomaga w przekazywaniu pomocy humanitarnej do Ukrainy.
Więcej informacji dla osób chcących się włączyć w pomaganie na stronie Stowarzyszenia Homo Faber.
*
na zdjęciu: antywojenny protest we Lwowie, marzec 2022. Każdy wózek i fotelik samochodowy symbolizuje zabite dziecko; fot. Radosław Grudzień
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
[…] Solidarni z Ukrainą […]