Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  29.12.2020

Smog nadal powszechny, ale jest nadzieja

Udostępnij

Dotacje do wymiany pieców, akcje edukacyjne i mandaty – to przykłady działań miasta, które mają ograniczyć smog. Powietrze w 2020 roku w Lublinie jest nieco lepsze niż w poprzednich latach, ale do ideału jeszcze wiele brakuje.

Tradycyjnie już późną jesienią stan powietrza w Lublinie oraz innych polskich miastach pogarsza się. Według danych pochodzących z raportów o stanie środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska liczba dni z przekroczeniami średniodobowego stężenia pyłu PM10 w latach 2018 – 2020 w Lublinie wynosiła odpowiednio 46, 23 i 17 dni. Szczyt sezonu grzewczego jednak przed nami. Mimo że średni pomiar jakości powietrza z reguły mieści się w przedziale „umiarkowany”, to nadal nie jest to coś na co powinniśmy się godzić. Wszak chodzi o nasze zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że każdego roku na świecie przez oddychanie smogiem umiera 7 mln osób. W Europie 417 tys. W samej Polsce każdego roku 46 tys. osób. WHO nie ma wątpliwości, że każde 10 mikrogramów pyłów zwiększa ryzyko rozmaitych chorób i może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Nie możemy też zapominać o tym, że za stan powietrza odpowiada także każdy z nas.

Mamy mniej pieców

– W mijającym roku prowadziliśmy szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Kontynuowaliśmy realizację programu dofinansowywania wymiany pieców – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta ds. inwestycji i rozwoju. Na stronie ratusza czytamy też, że na ten cel w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano kolejny milion złotych.

– Duży nacisk kładziemy również na działania kontrolne oraz edukacyjne. Wypracowywanie właściwych postaw wśród mieszkańców Lublina, chociażby w zakresie używanego do ogrzewania domów paliwa, ma wpływ na ograniczenie niskiej emisji, będącej główną przyczyną powstawania smogu w mieście. Lublinianie są coraz bardziej świadomi wpływu jakości powietrza na ich zdrowie, a prowadzone działania kontrolne na terenie miasta wykazują, że zjawisko spalania odpadów i innych substancji do tego nieprzeznaczonych jest coraz rzadsze – dodaje Szymczyk.

Ile jest jeszcze kopciuchów?

Szymczyk wylicza, że od 2013 do 2019 roku na likwidację 500 pieców i kotłów na paliwo stałe miasto przeznaczyło trzy miliony zł. Przez pierwszych jedenaście miesięcy 2020 roku wymieniono 113 pieców i kotłów opalanych węglem i drewnem (łącznie za 700 tys. dotacji). – Do końca roku planujemy rozliczyć ponad 120 wniosków, na łączną kwotę ok. 900 tys. zł. – zaznacza zastępca prezydenta.

Dotacje to jedno, ale kiedy problem zniknie? Tego nie wiemy, bo urząd dopiero liczy to ile w mieście jest jeszcze „kopciuchów”. „Fundacja Wolności” ma poznać ich liczbę dopiero w lutym.

EkoPatrol” kontroluje – miasto edukuje

Straż Miejska Miasta Lublin, jako EkoPatrol, kontynuuje kontrole gospodarstw domowych dotyczące tzw. „kopciuchów”, czyli pieców opalanych paliwem stałym oraz pod kątem spalania niedozwolonych materiałów, w tym spalania odpadów na wolnym powietrzu. Do dyspozycji ma też drona. Do grudnia 2020 roku wykonano łącznie 1061 badań, w tym 529 kontroli pieców oraz 532 kontrole spalania odpadów na zewnątrz. Co ważne sprawdzić można jedynie to, czy ktoś nie pali w piecu śmieci. Dlatego nałożono tylko 50 mandatów na kwotę ponad 9 tys. zł, czyli ok. co 20. kontrola kończy się karą finansową.

Miasto wylicza też szereg akcji edukacyjno-informacyjnych, które mają za zadanie rozwijanie świadomości ekologicznej wszystkich mieszkańców. Sześciu szkołom podstawowym przekazano pyłomierze, które wraz z innymi materiałami, pozwalają na prowadzenie zajęć edukacyjnych w terenie.

Akcja „Dbam o dobrą atmosferę – Nie truję sąsiada” wyróżnia tych mieszkańców, którzy zrezygnowali z systemów ogrzewania zasilanych paliwami stałymi. Wszyscy dotychczasowi beneficjenci programu mogą odebrać okolicznościową tabliczkę informującą, że ich nieruchomości są przyjazne dla atmosfery miasta. Podobnie oznakowane są budynki podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej

Trwa też akcja informacyjna m.in. w środkach komunikacji miejskiej oraz na przystankach, a także specjalna kampania w dzielnicy „Dziesiąta”.

Jak sprawdzić stan powietrza?

Dane o jakości powietrza znaleźć można na stronie Lublin.eu, na tablicy informacyjnej Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na ul. Lipowej, jak i na wyświetlaczach znajdujących się na 76 wybranych przystankach komunikacji miejskiej. Są aktualizowane co godzinę, a dane pochodzą ze stacji pomiarowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublin.

Michał Jackowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *