Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  07.12.2020

Seniorzy zadowoleni z opaski telemedycznej. Będzie kontynuacja

Udostępnij

Od 01.08.2020 do końca tego roku realizowany jest program Akcja SOS dla Seniora. Pilotażowa grupa seniorów po spełnieniu wymogów rekrutacyjnych czyli wniosków składanych w Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie otrzymała bezpłatnie opaski telemedyczne, urządzenie do szybkiego przywoływania pomocy w nagłym przypadku zagrożenia życia. Z założenia w akcji miało wziąć udział 400 seniorów. Ostatecznie wydano 592 opaski. Program ma swoich zwolenników, jednak zdarzały się przypadki zwracania sprzętu. Końcówka roku zbliża się nieubłaganie, więc warto zastanowić się czy i jak projekt będzie kontynuowany.

Jesień życia to czas, który każdy senior chciałby przeżyć zdrowo, godnie i bezpiecznie. Dzieje się jak wiemy… różnie. Są seniorzy, którzy mogą liczyć na pomoc rodziny, opiekę codzienną lub pomoc doraźną. Jednak są też seniorzy osamotnieni i pozbawieni opieki, którzy potrzebują wsparcia tzw. osób trzecich, w tym instytucji i programów mających na celu poprawę jakości życia. Odpowiedzią na te potrzeby mają być działania Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie, Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublina oraz mniejszych jednostek do których zaliczymy np. Kluby Seniora. Wszystko po to, aby seniorom żyło się lepiej, żeby nie czuli się samotni, żeby byli aktywni. Wiemy że w Lublinie jest wiele osób starszych, które są w różnym stanie zdrowia i sprawności. Potrzebują uwagi, obecności i życzliwości. W ramach działań pro-senioralnych powstał projekt pt. „Aktywni i samodzielni. Usługi społeczne i zdrowotne – tworzenie systemu pomocy środowiskowej w celi wsparcia 350 osób”.

Czym są opaski SOS?

Jest to urządzenie do szybkiego przywoływania pomocy, którą umieszcza się na nadgarstku tak jak zegarek. Nie powinno się jej zdejmować ma działać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Opaska, w zależności od modelu posiada między innymi poniższe funkcje: czujnik upadku, utraty przytomności, pomiar tętna, pomiar glukozy, lokalizator GPS, przycisk SOS, mikrofon/głośnik.

W przypadku zagrożenia życia wystarczy wcisnąć guzik SOS który powoduje, że osoba wzywająca pomocy zostaje połączona z ratownikiem telecentrum medycznego (znajdującym się w Koszalinie) czynnym całą dobę, podejmującym dalsze działanie takie jak wezwanie pogotowia ratunkowego.

Podsumowanie projektu

Według stanu na koniec 2019 roku w Lublinie mieszkało 87 057 Seniorów. W projekcie wzięło udział 592 osoby, które wzięły udział w łącznie 20 szkoleniach przygotowujących do użytkowania opasek. Mimo to, zdarzały się jednak zwroty sprzętu.

Rezygnacje (czyli zwroty opasek) spowodowane były problemami technicznymi oraz barierami z jakimi spotykamy się prowadząc działania w grupie osób powyżej 60 roku życia. Osoby te maja często trudności związane z używaniem nowoczesnych technologii. Ale najstarszy uczestnik/posiadacz opaski to 101 letnia osoba, a najmłodsza miała 60 lat – mówi Michał Wartacz z Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie.

Na dzień 30 listopada 2020 roku opaski zarejestrowały 1794 alarmów SOS, dokonanych zostało 6.740.179 pomiarów tętna wszystkich uczestników programu, zanotowano 53 przypadki wezwania pogotowia ratunkowego/służb ratunkowych podejmujących działanie ratowania życia pacjenta.

Realizator programu pilotażowego nie przeprowadził ankiety oceniającej opaskę. Przyjmowano natomiast opinie od użytkowników sprzętu.

W naszej ocenie, nawet jedna podjęta akcja, służąca ratowaniu życia, świadczy o skuteczności prowadzonego zadania. Znamy przynajmniej dwie sytuacje ratowania życia oraz 53 wezwania pogotowia ratunkowego – dodaje Michał Wartacz.

Przyszłość projektu

Program będzie realizowany do 31.12.2022 r. W ramach kontynuacji zaplanowano kilka etapów zaczynając od rekrutacji 15.12.2020 r. – do chwili osiągnięcia liczby 400 uczestników. Na liście rezerwowej znajdzie się 50 osób. Od 01.01.2021 rozpoczną się kolejne działania. Osoby, które brały udział w kończącym się programie, mogą opaski zatrzymać, ale aby uczestniczyć w kolejnym bezpłatnym monitoringu, powinny ponownie wziąć udział w rekrutacji. A opaska bez monitoringu jest praktycznie bezużyteczna.

Seniorom potrzebna jest pomoc. Dostrzegając to urzędnicy podjęli decyzje o przeznaczeniu kwoty 445 000,00 zł na sfinansowanie zakupu opasek telemedycznych na kolejny etap projektu. Jakiej firmy będą odpowiedzialne za to zadanie okaże się wkrótce.

Seniorzy oczekują, że opaski będą jeszcze bardziej funkcjonalne, estetyczne i nowoczesne. Obecne pozostawiają wiele do życzenia. Użytkownicy skarżą się na baterie, zbędne dźwięki wydawane przez urządzenia czy dyskomfort noszenia. Seniorzy oczekują także, że do opieki telemedycznej włączy się np. opiekę sąsiedzką zamiast głosu… zza światów?

Hanna Nowakowska, Anna Olejarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…