Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  29.01.2021

Seniorzy sprawdzili lubelskie urzędy

Udostępnij

„Sprawdzamy jak jest” to projekt Fundacji Wolności, w którym seniorzy mieli za zadanie przyjrzeć się działaniom urzędu. Seniorzy sprawdzili lubelskie urzędy. Pod lupę wzięli m.in. program szczepień, Radę Seniorów, poradnik seniora, Domy Pomocy Społecznej czy usługi opiekuńcze. Wyniki są zaskakujące.

Program Szczepień

Co roku bezpłatnymi szczepieniami miało być objętych 11 tysięcy lubelskich seniorów. Niestety nie udało się zrealizować ambitnych planów. Jednak na tle podobnych miast nie jest źle – szczepimy najtaniej, najwięcej i najdostępniej. W Lublinie można zaczepić się w kilkudziesięciu miejscach. W innych miastach liczba punktów szczepień ograniczała się do kilku. Nie wiadomo jednak jakie efekty przyniósł program szczepień. Urząd miał monitorować np. liczbę osób powyżej 65 roku życia, które są hospitalizowane z powodu grypy i jej powikłań. Jednak nikt nie zebrał takich danych. Choć co roku ankietowano uczestników programu, to ostatnie wyniki są sprzed czterech lat. Seniorzy stwierdzili też, że program jest słabo wypromowany, bo… usłyszeli o nim przy projekcie „Sprawdzamy jak jest”.

Rada Seniorów

Okazuje się, że o Radzie Seniorów nikt z seniorów związanych z fundacją nie słyszał. Ciało to powinno m.in. reprezentować seniorów, opiniując i konsultując sprawy dotyczące seniorów. Na taką działalność nie udało się znaleźć dowodów. By dowiedzieć się czym zajmuje się Rada Seniorów musieliśmy prosić o protokoły z jej posiedzeń. Ratuszowi urzędnicy nie kierowali do seniorów próśb o opinie czy konsultacje. To w czym działalność Rady Seniorów jest dostrzegalna to udział w imprezach, czy pomoc w programie „Miejsca Przyjaznego Seniorom”. Co gorsza, od czasu pandemii Rada Seniorów przestała się spotykać. Seniorzy związani z „Fundacją Wolności” zastanawiają się czy funkcjonowanie takiej Rady Seniorów ma jakikolwiek sens jeśli jej działania w ogóle nie przystają do potrzeb seniorów.

Poradnik Seniora

Kolejne wielkie zaskoczenie! Fundacyjni seniorzy nie wiedzieli o takim wydawnictwie. Przyjęli je jednak z zaciekawieniem i sympatią. Trudno zrozumieć dlaczego zrezygnowano z kolportażu poradnika w 2020 roku. Usprawiedliwianie się pandemią jest niewystarczające. Poradnik zawiera m.in. wykaz senioralnych organizacji pozarządowych, informacje związane z pomocą socjalną czy możliwościami uprawiania aktywności fizycznej i edukacji. Całość oceniono pozytywnie, choć czujne senioralne oko wyłapało kilka błędów. Seniorzy zasugerowali by na przyszłość stosować krótsze linki czy zamieszczać mapki z lokalizacjami wymienianych punktów. Pojawił się też postulat, że w Lublinie przydałoby się medium dla seniorów – najlepiej w formie tradycyjnej, ale także oparte na nowych technologiach. Najstarsi mieszkańcy Lublina zaproponowali biuletyn informacyjny dla seniorów, wydawany np. w formie gazetki wrzucanej do skrzynek pocztowych.

Domy Pomocy Społecznej

Domy Pomocy Społecznej to placówki świadczące usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Miasto prowadzi ich sześć, łącznie oferują prawie 600 miejsc pobytowych. Do tego dochodzi 37 miejsc w domach nie prowadzonych przez miasto, oraz kolejne 429 miejsc dla osób, które przebywają poza Lublinem. W porównaniu do miast podobnej wielkości Lublin wypadł najlepiej pod względem liczby miejsc i środków przeznaczanych na Domy Pomocy Społecznej. Zdaniem seniorów to jednak wciąż kropla w morzu potrzeb.

Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze to często pierwsza potrzeba osób starszych. Obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Przykłady z życia wzięte: zrobienie zakupów czy dostarczenia posiłków i karmienie, sprzątanie pomieszczeń i pomoc w utrzymaniu higieny osobistej czy po prostu: spacer i rozmowa. Usługi te są odpłatne, jednak osoba w trudnej sytuacji może je otrzymać bez opłat. W porównaniu do miast podobnej wielkości Lublin wypadł najlepiej pod kątem wydatkowanych na ten cel środków finansowych. Zdaniem seniorów to jednak wciąż nie są wystarczające środki.

W 2019 roku jedna osoba objęta pomocą mogła liczyć średnio na 66 minut usług opiekuńczych dziennie. Niestety w 2020 roku – w związku z epidemią – spadła liczba osób zainteresowanych usługami opiekuńczymi. Głównie z obawy o własne zdrowie.

Podsumowanie – seniorzy sprawdzili urzędy

Obywatelski raport to nie tylko krytyka urzędu. To także bardzo cenne źródło informacji bezpośrednio od adresatów działań lubelskich urzędników. W trakcie monitoringu seniorzy nie wykryli rażących zaniedbań. Dowiedzieli się nawet, że w porównaniu do podobnych miast, Lublin jest liderem usług społecznych. Czy jednak musimy się tym zadowalać?

Seniorzy mają swoje pomysły na poprawę jakości działań. Przedstawili je urzędnikom. Liczą, że zostaną wzięte pod uwagę i realizowane w kolejnych miesiącach i latach.

>> Kliknij tutaj <<, aby przejść do wyników audytów – zobacz, jak seniorzy sprawdzili lubelskie urzędy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

27.11.2023

Zapłacimy niższy podatek za garaż. Przełomowy wyrok Trybunału

Sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu podziemnym jest…

3 minuty czytania

15.11.2023

Dyrektor Centrum Spotkania Kultur podała się do dymisji. „Przyczyny osobiste”

Katarzyna Sienkiewicz, szefowa największej instytucji kultury w województwie lubelskim, niespodziewanie…

6 minuty czytania

18.10.2023

Senat bierze stara gwardia. Kim są senatorowie z Lubelskiego?

Z sześciu senatorskich mandatów w województwie lubelskim cztery bierze PiS.…

3 minuty czytania

17.10.2023

Joanna Mucha zostaje w Polsce: Nie obejmę mandatu do Europarlamentu po Krzysztofie Hetmanie

Joanna Mucha, posłanka Polski 2050, która ma możliwość objęcia mandatu…

< 1 minuty czytania

16.10.2023

Cząstkowe wyniki wyborów 2023. W okręgu 6. (lubelskim) olbrzymia przewaga PiS. Niespodzianka na drugim miejscu

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu 36,7 proc. głosów…

2 minuty czytania

16.10.2023

Frekwencja w referendum jednak wyższa. W czterech województwach powyżej 50 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki z 34 proc. obwodów. Wynika…

3 minuty czytania

15.10.2023

Śmiertelny wypadek na deptaku. W krwi kierowcy były ślady po marihuanie

– Bardzo żałuję tego, co się stało, chciałbym przeprosić rodzinę…

< 1 minuty czytania

25.09.2023

Sprostowanie

Nawiązując do informacji zawartych w artykule prasowym Pana Karola Wojciechowskiego…