Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.12.2020

Seniorzy sprawdzili działania urzędu

Udostępnij

„Sprawdzamy jak jest” to projekt Fundacji Wolności, w którym seniorzy mieli za zadanie przyjrzeć się działaniom urzędu. Pod lupę wzięli m.in. program szczepień, Radę Seniorów, poradnik seniora, Domy Pomocy Społecznej czy usługi opiekuńcze. Wyniki są zaskakujące.

Program Szczepień

Co roku bezpłatnymi szczepieniami miało być objętych 11 tysięcy lubelskich seniorów. Niestety nie udało się zrealizować ambitnych planów. Jednak na tle podobnych miast nie jest źle – szczepimy najtaniej, najwięcej i najdostępniej. W Lublinie można zaczepić się w kilkudziesięciu miejscach. W innych miastach liczba punktów szczepień ograniczała się do kilku. Nie wiadomo jednak jakie efekty przyniósł program szczepień. Urząd miał monitorować np. liczbę osób powyżej 65 roku życia, które są hospitalizowane z powodu grypy i jej powikłań. Jednak nikt nie zebrał takich danych. Choć co roku ankietowano uczestników programu, to ostatnie wyniki są sprzed czterech lat. Seniorzy stwierdzili też, że program jest słabo wypromowany, bo… usłyszeli o nim przy projekcie „Sprawdzamy jak jest”.

Rada Seniorów

Okazuje się, że o Radzie Seniorów nikt z seniorów związanych z fundacją nie słyszał. Ciało to powinno m.in. reprezentować seniorów, opiniując i konsultując sprawy dotyczące seniorów. Na taką działalność nie udało się znaleźć dowodów. By dowiedzieć się czym zajmuje się Rada Seniorów musieliśmy prosić o protokoły z jej posiedzeń. Ratuszowi urzędnicy nie kierowali do seniorów próśb o opinie czy konsultacje. To w czym działalność Rady Seniorów jest dostrzegalna to udział w imprezach, czy pomoc w programie „Miejsca Przyjaznego Seniorom”. Co gorsza, od czasu pandemii Rada Seniorów przestała się spotykać. Seniorzy związani z „Fundacją Wolności” zastanawiają się czy funkcjonowanie takiej Rady Seniorów ma jakikolwiek sens jeśli jej działania w ogóle nie przystają do potrzeb seniorów.

Poradnik Seniora

Kolejne wielkie zaskoczenie! Fundacyjni seniorzy nie wiedzieli o takim wydawnictwie. Przyjęli je jednak z zaciekawieniem i sympatią. Trudno zrozumieć dlaczego zrezygnowano z kolportażu poradnika w 2020 roku. Usprawiedliwianie się pandemią jest niewystarczające. Poradnik zawiera m.in. wykaz senioralnych organizacji pozarządowych, informacje związane z pomocą socjalną czy możliwościami uprawiania aktywności fizycznej i edukacji. Całość oceniono pozytywnie, choć czujne senioralne oko wyłapało kilka błędów. Seniorzy zasugerowali by na przyszłość stosować krótsze linki czy zamieszczać mapki z lokalizacjami wymienianych punktów. Pojawił się też postulat, że w Lublinie przydałoby się medium dla seniorów – najlepiej w formie tradycyjnej, ale także oparte na nowych technologiach. Najstarsi mieszkańcy Lublina zaproponowali biuletyn informacyjny dla seniorów, wydawany np. w formie gazetki wrzucanej do skrzynek pocztowych.

Domy Pomocy Społecznej

Domy Pomocy Społecznej to placówki świadczące usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Miasto prowadzi ich sześć, łącznie oferują prawie 600 miejsc pobytowych. Do tego dochodzi 37 miejsc w domach nie prowadzonych przez miasto, oraz kolejne 429 miejsc dla osób, które przebywają poza Lublinem. W porównaniu do miast podobnej wielkości Lublin wypadł najlepiej pod względem liczby miejsc i środków przeznaczanych na Domy Pomocy Społecznej. Zdaniem seniorów to jednak wciąż kropla w morzu potrzeb.

Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze to często pierwsza potrzeba osób starszych. Obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Przykłady z życia wzięte: zrobienie zakupów czy dostarczenia posiłków i karmienie, sprzątanie pomieszczeń i pomoc w utrzymaniu higieny osobistej czy po prostu: spacer i rozmowa. Usługi te są odpłatne, jednak osoba w trudnej sytuacji może je otrzymać bez opłat. W porównaniu do miast podobnej wielkości Lublin wypadł najlepiej pod kątem wydatkowanych na ten cel środków finansowych. Zdaniem seniorów to jednak wciąż nie są wystarczające środki.

W 2019 roku jedna osoba objęta pomocą mogła liczyć średnio na 66 minut usług opiekuńczych dziennie. Niestety w 2020 roku – w związku z epidemią – spadła liczba osób zainteresowanych usługami opiekuńczymi. Głównie z obawy o własne zdrowie.

Podsumowanie

Obywatelski raport to nie tylko krytyka urzędu. To także bardzo cenne źródło informacji bezpośrednio od adresatów działań lubelskich urzędników. W trakcie monitoringu seniorzy nie wykryli rażących zaniedbań. Dowiedzieli się nawet, że w porównaniu do podobnych miast, Lublin jest liderem usług społecznych. Czy jednak musimy się tym zadowalać?

Seniorzy mają swoje pomysły na poprawę jakości działań. Przedstawili je urzędnikom. Liczą, że zostaną wzięte pod uwagę i realizowane w kolejnych miesiącach i latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

16.01.2024

Emerytowany pułkownik i były starosta lubelskimi wicewojewodami. Jeden z Polski 2050, drugi z PSL

Wojciech Wołoch i Andrzej Maj zostali powołani na stanowiska wicewojewodów…

3 minuty czytania

03.01.2024

Regulamin nie uchronił. Karuzela z Placu Litewskiego znów nie działa

Na Placu Litewskim nie gra już wesoła melodia, a karuzela…

2 minuty czytania

29.12.2023

Lubelskie. Niezidentyfikowany obiekt wleciał z Ukrainy na terytorium Polski. Wojsko przeczesuje okolice Wożuczyna

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje o obiekcie, który wleciał do…

5 minuty czytania

21.12.2023

Oglądamy „nowe Wiadomości”. Inna nazwa, nie ma Tuska, pasków i für Deutschland

Telewizja Polska wraca do swoich widzów, do swoich właścicieli, do…

4 minuty czytania

14.12.2023

W sprawie pomnika Kaczyńskiego obywatelowi wolno niewiele. A właściwie nie może nic

Mieszkańcy apartamentowca nie mogą być stroną w sporze z miastem…

4 minuty czytania

05.12.2023

Kogo stać na Aqua Lublin? Tanie „Wieczorne pływanie” już nie dla wszystkich

„Realizowaną misją” tłumaczą władze miejskiej spółki fakt, że rok zakończą…