Wesprzyj Kontakt

< 1 minuty czytania  •  14.03.2022

Sanepid dementuje: nie ma zakazu przynoszenia posiłków dla uchodźców

Udostępnij

Niedawno w punktach pomocy uchodźcom na dworcach PKP i PKS pojawiła się plotka, że ze względów sanitarnych nie wolno tam dostarczać ciepłej zupy. Sanepid zaprzecza i mówi o nieetycznym działaniu twórców fałszywych informacji.

Zamieszanie było spore, bo fałszywa informacja zdezorientowała nawet niektórych koordynatorów. Wolontariusze i darczyńcy skarżyli się na grupach pomocowych, że odsyłano ich z przywiezioną zupą mimo wcześniej zgłoszonego zapotrzebowania. Sanepid stanowczo zaprzecza: nie ma takiego zakazu.

Zapytaliśmy u źródła. – Nie były wydawane wytyczne oraz decyzje dotyczące dystrybucji żywności oraz wydawania ciepłych posiłków w punktach recepcyjnych zlokalizowanych na wymienionych dworcach – poinformowała nas dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Jak się okazuje, nieprawdziwa informacją krąży po całym kraju. Dlatego do sprawy odniósł się również Główny Inspektor Sanitarny.

Pełna treść komunikatu GIS:

Sanepid nie zakazuje dystrybucji żywności dla uchodźców z Ukrainy

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zakazywaniu przez służby sanitarne dystrybuowania żywności dla uchodźców z Ukrainy, Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że z uwagi na konieczność niesienia doraźnej pomocy humanitarnej, inspektorzy sanitarni nie prowadzą żadnych czynności kontrolnych w tym zakresie. Wszelkie informacje o takim charakterze są nieprawdziwe i świadczą o nieetycznym działaniu, które ma spowodować dezorganizację akcji pomocowych oraz osłabienie zaufania do instytucji państwowych.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w całym kraju są zaangażowani w niesienie pomocy, również w zakresie doradczym i informacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły