3 minuty czytania • 17.02.2023 14:21
Samochody osobowe w spółkach miejskich. Nówki sztuki, roczniki 2021 i 2022
Udostępnij
Zwróciliśmy się do spółek miejskich o pochwalenie się nowymi zakupami środków transportu. Nie interesowały nas nowe ciężarówki czy autobusy do przewozu osób, ani inne sprzęty jak ciągniki rolnicze albo śmieciarki. Naszą uwagę zwróciły zakupy pojazdów przeznaczonych do wożenia kierownictwa tychże spółek.
Trochę smutne, że dwie spółki nie rozumieją transparentności ich wydatków, przejrzystości posiadanego przez nich majątku. Wszyscy właściciele, czyli mieszkańcy naszego miejskiego samorządu, mają prawo poznać stan ich środków trwałych, zarówno tych kupionych za gotówkę, jak i tych będących przedmiotem najmu długoterminowego czy leasingu.
Czyli na początek lista wstydu. Nie udostępniły nam danych: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK).
A teraz lista naszych, lubelskich spółek, wraz ze zdjęciami ich nowych nabytków. Zdjęciami poglądowymi, żebyśmy znali potrzeby zarządzających mieniem komunalnym.
Lublin Airport
Port Lotniczy Lublin SA posiada sporą flotę pojazdów, a w niej kilka aut osobowych. Interesujące nas nowe auta osobowe – to zakupione w 2021 roku dwa samochody FORD ECOSPORT. Całkiem niedawno, bo w 2019 r., flotę pojazdów lotniska zasiliły dwie SKODY SUPERB, więc lista luksusowych aut stale się powiększa.

Miejska Korporacja Komunikacyjna
W 2021 roku spółka zakupiła trzy samochody. Dwa Renault Ekspress, czyli typowe użytkowe małe auta dostawcze oraz Dacię Spring. Ta ostatnia to najmniejszy na rynku polskim BEV, czyli auto tylko na prąd. Niewielkie, ze skromnym zasięgiem, taki miejski SUVik.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Spółka, która rokrocznie notuje potężne straty, brakuje jej setki tysięcy złotych na pilne remonty, m.in. dachu Hali Globus. MOSiR posiada VW Golfa z 2019 roku. W 2021 roku pojawiły się dwa kolejne. Dwa koreańskie samochody KIA, Sportage i Ceed. Na zdjęciu większy Sportage, spory miejski SUV.

Miejski Klub Sportowy
W ramach umowy sponsorskiej z 1 ligą koszykówki mężczyzn, gdzie występuje Polski Cukier Start Lublin, MKS ma do dyspozycji cztery auta Suzuki, dwa z 2021 roku i dwa z 2022. Z materiałów prasowych udostępnionych przez ligę, wynika, że są to m. in. Suzuki Vitara.

Zarząd Transportu Miejskiego
ZTM nie jest oddzielną spółką, a jednostką organizacyjną UM Lublina. Postanowiłem jednak umieścić go w zestawieniu ze względu na zeszłoroczne zakupy pojazdów osobowych. Otóż ZTM zakupił za blisko 450 tysięcy złotych dwie elektryczne Skody Enyaq 60. Wg artykułu z Gazety Wyborczej, rzeczniczka ZTM przekonuje, że służą one do obsługi biletomatów na przystankach w liczbie 55 sztuk i elektronicznych terminali umiejscowionych w 42 miejscach w Lublinie, m.in. w kioskach. Nie wiem czy nie prościej i taniej byłoby kupić bilet okresowy dla technika w MPK.

LPGK posiada Skodę Octavię z 2018 roku. TBS auta nie posiada. Co do LPEC-u, nie udało nam się ustalić jakiego roku produkcji jest użytkowana tam Skoda Superb.
Szlachta przecież nie P0kala się korzystaniem z plebso-wozów.