Wesprzyj Kontakt

5 minut czytania  •  21.05.2026 15:12

Sakiewicz, TV Republika i pokoje gościnne MOSiR

Sakiewicz, TV Republika i pokoje gościnne MOSiR
Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika i powiązanego ze stacją stowarzyszenia (Fot. Screen Tv Republika)

Udostępnij

Zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym założone niedawno Stowarzyszenie Przyjaciół Republiki mieści się w chełmskim MOSiR-ze. Ale kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie o niczym nie wie.

Związki Telewizji Republika z województwem lubelskim są silne i są to związki medialno-polityczno-biznesowe. Od kiedy władzę w Polsce przejęła koalicja KO-TD-Lewica, do stacji kierowanej przez Tomasza Sakiewicza przestały płynąć zamówienia reklamowe z państwowych spółek. Jeszcze w 2023 roku PKN Orlen wyemitował na tej antenie 1601 reklam, a już w 2024 r. paliwowa spółka niemal całkowicie zaniknęła z TV Republika. Liczbę swoich spotów zmniejszył też Bank PKO BP, a Grupa PZU przerzuciła swoje siły reklamowe na stacje Grupy TVN.

Wtedy z pomocą przyszedł lubelski marszałek Jarosław Stawiarski z PiS. Pisaliśmy o 1,8 mln zł dla TV Republika (oraz 1,3 mln zł dla wPolsce24) m.in. na „promocję walorów województwa” podczas emisji koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na cykl programów kulinarnych, serię o lubelskich produktach tradycyjnych czy reklamy potencjału turystycznego naszego regionu.

Pieniądze w prawicowych stacjach wydaje nie tylko sam Urząd Marszałkowski, ale również podlegające mu instytucje. Centrum Spotkań Kultur zapłaciło TV Republika 36,9 tys. zł za emisję audycji promującej Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, a wcześniej blisko 86 tys. zł za realizację czterech innych audycji. Z kolei w grudniu 2025 r. Republika nagrywała wigilijny koncert kolęd z udziałem prezydenta Karola Nawrockiego w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Zgodnie z ostatnimi oficjalnymi informacjami niedawno marszałek przeznaczył 196 800 zł na pokrycie kosztów emisji cyklu (realizowanego wspólnie z Centrum Spotkania Kultur) „Smaki Polski – Kuchnia Dworska” w stacji Tomasza Sakiewicza, a także 275 520 zł na zakup czasu antenowego przy tym cyklu. Na liście marszałkowskich wydatków jest jeszcze 110 700 zł na pokrycie kosztów realizacji i emisji nagrania „Wstajemy!”. I kwota 108 240 zł na realizację i emisję cyklu audycji oraz zwiastunów w programu „Polskie Szlaki” w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Naturalnie Lubelskie”.

Razem to 691 260 złotych i… to mało w porównaniu z 906 962 zł wydanych na zakup czasu antenowego w stacji wPolsce24 i emisję spotów promocyjnych województwa od 13 kwietnia do czerwca 2026 roku.

Dla porównania ostatnio marszałek wydał 13 000 zł w TVP3 Lublin na promocję wydarzenia „Biłgoraj Go! Lubelskie Flow! Otwarcie Sezonu Turystycznego 2026”.

Jest program, jest stowarzyszenie

Działamy na rzecz pluralizmu medialnego, wolności słowa i nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego opartego na tradycyjnych wartościach kulturowych. Łączymy ludzi, którzy chcą realnie wspierać niezależne dziennikarstwo i jednocześnie korzystać z usług oferowanych w ramach członkostwa – TV Republika na swojej stronie internetowej ogłasza powstanie Stowarzyszenia Przyjaciół Republiki.

Wyjaśnia, że ma być „formą wsparcia jego członków oraz Telewizji Republika w walce z kryptodyktaturą Donalda Tuska”. Podkreśla, że stowarzyszenie wspiera niezależnych dziennikarzy i twórców mediów, organizuje wydarzenia kulturalne, edukacyjne i patriotyczne, oferuje członkom usługi grupowe, m.in. ubezpieczenia, oraz promuje debatę publiczną i edukację obywatelską.

Nazwa organizacji kojarzy się z tytułem jednego z programów stacji „Przyjaciele Republiki”. Nadawany jest w porannym paśmie i zwykle prowadzi go trójka dziennikarzy.

Stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane 13 maja. Prezesem organizacji jest Tomasz Sakiewicz, a w zarządzie zasiadają Beata Olechowska, Michał Rachoń i Łukasz Kozłowski.

TV Republika i Chełm

Związki Republiki z Chełmem także są silne. To właśnie w mieście rządzonym przez Jakuba Banaszka (PiS) stacja dwa razy z rzędu zorganizowała swojego telewizyjnego sylwestra. Odbyło się to z pomocą finansową Chełma (880 tys. zł z Chełmskiego Domu Kultury) i marszałka (1,2 mln zł z budżetu województwa). Spośród trzech takich sylwestrowych imprez ta miała najniższą oglądalność – 1,15 mln widzów.

Okazuje się, że Stowarzyszenie Przyjaciół Republiki zostało zarejestrowane w Chełmie pod adresem ul. 1 Pułku Szwoleżerów 15A. To adres Pokoi Gościnnych „Stadion”, którymi zarządza MOSiR Chełm.

Jako pierwszy na ten fakt uwagę zwrócił Super Tydzień Chełmski. Gdy redakcja zapytała MOSiR o szczegóły, zastępca dyrektora ośrodka Sławomir Zawiślak odpowiedział: – Stowarzyszenie Przyjaciół Republiki nie ubiegało się o wynajem powierzchni biurowej ani wynajem pokoi gościnnych. Nie prowadzimy współpracy z tym podmiotem.

Na nasze pytania stowarzyszenie nie odpowiedziało, a pytaliśmy m.in. o to, czy została z MOSiR podpisana umowa, na jaką kwotę opiewa i czy jest to fizyczne, czy może wirtualne biuro organizacji.

Łukasz Krzywicki, radny KO Chełma: – To faktycznie dziwna sprawa, bo do KRS należy złożyć komplet dokumentów, łącznie z umowami najmu czy podnajmu. To należy wyjaśnić i na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w Chełmie, o to zapytamy – zapowiada.

I przypomina, że związki miasta z TV Republika nie kończą się na sylwestrach. W ubiegłym roku na tej antenie emitowano spoty reklamowe Chełma. – Kiedy pytałem o tę sprawę w urzędzie, ustaliłem, że wykonawca został wybrany właściwie na podstawie wymiany mailowej. Nie do końca powinno to tak wyglądać. Nie mam nic przeciwko promocji miasta, ale nie możemy ograniczać się do jednej stacji. Nie ukrywajmy, że Telewizja Republika jest mocno sprofilowana na jedną stronę polityczną – komentuje radny.

1 klip tvrepublika
Interwencję policji nagrywał Tomasz Sakiewicz (Fot. Screen Telewizja Republika)

Sakiewicz, policja i asystentka

Sympatycy TV Republika, dziennikarze tej stacji i prawicowi politycy urządzili w środę protest pod siedzibą Prokuratury Krajowej. Punktem zapalnym była interwencja policji w mieszkaniu Tomasza Sakiewicza. Fałszywy alarm o zagrożonym życiu dziecka sprawił, że rano do warszawskiego mieszkania redaktora naczelnego TV Republika przyjechał patrol. Wszedł do lokalu, a policjanci zakuli w kajdanki asystentkę Sakiewicza (nie chciała wpuścić mundurowych do środka). Sakiewicz zarzucił policji bezprawne wtargnięcie i nazwał interweniujących funkcjonariuszy „bandytami w mundurach”. Policja i prokuratura rozważają opublikowanie całego nagrania z interwencji, ale mają pewne obawy.

Problem polega na konieczności wypikselowania znacznej liczby klatek, od szyi w górę i od pasa w dół, gdyż jedna z osób była niekompletnie ubrana – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Antoni Skiba.

Sakiewicz przyznał, że był w T-shircie i bokserkach oraz nie ma żadnego problemu z opublikowaniem nagrania.

Jeden komentarz

  • Stary Busio. pisze:

    Nie zapominamy, że Jakub Banaszek ukrywał o przepraszam zatrudniał w chelmski. ratuszu przez wiele miesięcy złodzieja od respiratorów niejakiego Cieszyńskiego, który chwalił się dyplomem moralności z ABW. Dlatego rodzi się pytanie o agenturalne związki p. Banaszka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *