var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
W internecie uruchomiono zbiórkę podpisów pod petycją do Ministra Kultury oraz Marszałka Województwa. Petycja dotyczy ich interwencji w sprawie tego, co dzieje się w Muzeum Wsi Lubelskiej.
Petycja jest bezpośrednim następstwem zwolnienia przez dyrektorkę muzeum trójki pracowników. Jak zwracają uwagę autorzy petycji, są to osoby z dużym dorobkiem zawodowym i naukowym.
Poniżej publikujemy pełną treść petycji:
W związku z ostatnimi wydarzeniami, jakie miały miejsce w Muzeum Wsi Lubelskiej, a dotyczącymi zwolnienia trzech pracowników – współtwórców lubelskiego skansenu, zwracamy się do Panów jako osób nadzorujących działalność merytoryczną i organizacyjną tej Instytucji z prośbą o pochylenie się nad sytuacją w Muzeum.
Muzeum Wsi Lubelskiej jest miejscem wyjątkowym na mapie polskich skansenów, które urzeka swoim autentyzmem. Oczarowuje zwiedzających malowniczymi zielonymi zakątkami, ujmuje urokliwymi zagrodami wiejskimi, zachwyca prawdziwością wnętrz chłopskich, miasteczkowych i ziemiańskich, wywołujących wrażenie przeniesienia w czasie.
Efekt ten został osiągnięty w ciągu 50 lat istnienia Muzeum, poprzez ogromną pracę i wysiłek kilku pokoleń lubelskich muzealników. Twórcami skansenu nie były osoby przypadkowe. To ludzie z ogromną, interdyscyplinarną, specjalistyczną wiedzą, realizujący swoje zadania z pasją. Ekspozycje muzealne, które wydają się tak naturalnym obrazem, są w istocie rzeczywistością wykreowaną przez pracowników. Ten autentyczny „powrót do przeszłości” poprzedzony był wieloletnimi badaniami terenowymi, kwerendami archiwalnymi, pracami konserwatorskimi, spiętymi w całość scenariuszami ekspozycji opracowanymi przez kustoszy.
Osoby, które zostały zwolnione kilka dni temu z pracy – wbrew swojej woli – to właśnie twórcy tej przestrzeni muzealnej – kustosze i konserwator zabytków. Należą oni do ścisłego grona najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach, nie tylko w samym Muzeum Wsi Lubelskiej, ale także poza nim, w środowisku polskich i europejskich muzeów skansenowskich, w instytucjach kultury i uczelniach wyższych. Osoby te są również autorytetami dla młodszych kolegów. Inspirują swoją kreatywnością, dają gwarancję jakości i stoją na jej straży.
Pani Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz – kustosz, autorka imponujących ekspozycji m.in. dworu ziemiańskiego z Żyrzyna, kościoła z Matczyna, plebanii z Żeszczynki, miasteczkowych ekspozycji wnętrz mieszkalnych, czy otwartej w 2020 r. chałupy z Brzezin – najstarszej chronologicznie ekspozycji wiejskiej z okresu tuż po uwłaszczeniu. Autorka publikacji poświęconych kulturze materialnej i życiu codziennemu, w tym ziemiaństwa na Lubelszczyźnie w 1 poł. XX w. Współautorka wydanego ledwie miesiąc temu katalogu-albumu Wieś – Dwór – Miasteczko. Historia zapisuje – Muzeum Wsi Lubelskiej opowiada, 2021 r.
Pan Grzegorz Miliszkiewicz – kustosz, badacz i autorytet w zakresie historii kultury materialnej i życia codziennego na Lubelszczyźnie w XIX w. i 1 poł. XX w., m. in. twórca realizowanej w lubelskim skansenie koncepcji miasteczka-sztetl. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych, scenariuszy ekspozycji m. in. miasteczkowych – sklepu żelaznego, piwiarni, aresztu. Wybitny znawca historii gospodarczej i prawodawstwa II Rzeczypospolitej. Inicjator i autor wielu wydarzeń muzealnych, programów edukacyjnych, angażujący się bezpośrednio w edukację najmłodszego pokolenia Polaków. Pomysłodawca, koordynator naukowy i współautor wydanych w ostatnich latach obszernych katalogów-albumów: Miasteczko Polski Odrodzonej czyli ekspozycja i zabytki w Muzeum Wsi Lubelskiej. O wpływie prawa II Rzeczypospolitej na wartości i życie codzienne. Lublin 2018 r. i Wieś – Dwór – Miasteczko. Historia zapisuje – Muzeum Wsi Lubelskiej opowiada. Lublin 2021 r.
Maria Serafinowicz – starszy konserwator zabytków i wieloletni Główny Konserwator Muzealny, współtwórczyni pracowni konserwacji, specjalistka o interdyscyplinarnym przygotowaniu, ceniona w środowisku muzealnym i konserwatorskim, o dużym doświadczeniu praktycznym i potwierdzonych licznymi nagrodami osiągnięciach. Członkini Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, współpracowała z ramienia Muzeum z wieloma instytucjami naukowo-badawczymi i akademickimi. Autorka programów konserwatorskich dla muzealiów ruchomych i większości zabytków drewnianej architektury skansenowskiej, odpowiedzialna za sprawowanie opieki konserwatorskiej nad całością zbiorów oraz za nadzór nad pracami konserwatorskimi i renowatorskimi muzealiów przeznaczonych na ekspozycje, wystawy czasowe i wypożyczenia.
Decyzja o zwolnieniu z pracy tych właśnie specjalistów jest niezrozumiała i oznacza w naszym przekonaniu ogromną stratę dla samego Muzeum. Stratę pracowników o wielkiej pasji i energii twórczej.
W związku z ustawowym nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nad instytucjami muzealnymi oraz odpowiedzialnością Pana Marszałka jako Organizatora, prosimy – w interesie Muzeum Wsi Lubelskiej, zachowania jego walorów i dalszego rozwoju oraz solidaryzując się z pracownikami Muzeum Wsi Lubelskiej – o interwencję.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz