Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  11.11.2022

Rusza preferencyjna sprzedaż węgla. Na Sławinkowskiej można budować, na Zdrowej nie. Lublin w mediach

Udostępnij

5-11 listopada 2022 roku.

Można składać wnioski o zakup tańszego węgla; maksymalnie do 2 tys. zł za tonę

Mieszkańcy mogą składać wnioski o zakup tańszego węgla. Dokumenty osób starających się o kupno węgla na preferencyjnych warunkach przyjmowane są w biurach obsługi mieszkańców i w placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Ratusz ocenia, że do zaopatrzenia osób uprawnionych potrzeba od 15 do 17,5 tys. ton węgla.

O zakup tańszego węgla może ubiegać się każde gospodarstwo domowe uprawnione do pobierania dodatku węglowego lub które ma wpisane w ewidencji piec na taki surowiec. Przy złożeniu wniosku trzeba będzie oświadczyć, że żaden z członków gospodarstwa domowego nie kupił już paliwa stałego na sezon grzewczy w cenie niższej niż 2 tys. zł.

Wszystkie wnioski mają być rozpatrywane przez lubelski MOPR.

MOPR będzie wydawał dokument uprawniający do tego, żeby dana osoba zgłosiła się z tym dokumentem do składu węglowego – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Monika Artymiak, dyrektor Biura Obsługi Mieszkańców.

Sprzedaż węgla ma być prowadzona przez trzy składy opałowe w Lublinie. Przy sprzedaży surowca będzie obowiązywać limit 3 ton na gospodarstwo domowe, z tym że 1,5 tony można kupić w tym roku, a pozostałe 1,5 tony w następnym.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-mozna-juz-skladac-wnioski-o-tani-wegiel,n,1000316325.html

Przebudowa skrzyżowania al. Witosa z ul. Doświadczalną – miasto podpisało umowę

Urząd Miasta poinformował o podpisaniu umowy ze spółką Strabag, która wykona prace przy  przebudowie skrzyżowania al. Witosa z ul. Doświadczalną.  Przebudowa kosztować będzie niemal 11,6 mln zł.

Obecnie na skrzyżowaniu al. Witosa i ul. Doświadczalnej nie ma wydzielonych pasów do skrętu, czyli kierowcy muszą skręcać z pasa do jazdy na wprost.

Najważniejszą zmianą będzie budowa dodatkowych pasów do skrętu w lewo i prawo z al. Witosa w ul. Doświadczalną, dodatkowego pasa do skrętu z ul. Doświadczalnej w al. Witosa oraz przebudowa sygnalizacji świetlnej. Poprawi to znacząco bezpieczeństwo, poprzez zmniejszenie potencjalnych punków kolizji, bo skręt w lewo będzie się odbywał w bezpieczny sposób – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Ratusz zakłada również m.in. budowę brakującego odcinka drogi rowerowej od ul. Jagiełły do ul. Vetterów. Przebudowane mają zostać przystanki komunikacji miejskiej. Na przystanku w stronę centrum pojawi się automat do sprzedaży biletów i wyświetlacz pokazujący czas najbliższych odjazdów.

Źródło: Umowa podpisana. Będzie przebudowa skrzyżowania Witosa i Doświadczalnej w Lublinie – Dziennik Wschodni

Ratusz nie zgodził się na budowę siedmiu domów w dzielnicy Głusk

Ratusz nie wyraził zgody na budowę siedmiu domów jednorodzinnych przy ul. Zdrowej. Uznał, że planowana zabudowa nie będzie pasowała do otoczenia. Inwestor zaskarżył decyzję Ratusza, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało je w mocy.

Nieruchomość przy ul. Zdrowej (niecałe 0,9 ha) niemalże dotyka granicy Lublina. Parcela ciągnie się wzdłuż ul. Zdrowej, ale oddzielona jest od niej pasem mniejszych działek.

Ta część miasta nie ma jeszcze uchwalonego planu zagospodarowania. Jeżeli działka nie ma planu, wtedy o jej przeznaczeniu decydują urzędnicy, wydając tzw. wuzetkę, czyli decyzję o warunkach zabudowy.

Wnioskował o nią inwestor zainteresowany zabudową działki.

Przeprowadzona analiza urbanistyczna wykazała, że wnioskowana inwestycja polegająca na budowie siedmiu domów jednorodzinnych nie spełni wymogu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zakresie zasady dobrego sąsiedztwa – stwierdza w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza.

Urzędnicy z Ratusza tłumaczą, że działka leży w otoczeniu niezabudowanych gruntów rolnych, na których „incydentalnie” pojawia się zabudowa jednorodzinna.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-byl-plan-budowy-siedmiu-domow-miasto-powiedzialo-nie,n,1000316055.html

26. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie

Po raz 26. w Lublinie spotykają się tancerze oraz miłośnicy sztuki tanecznej. Podczas trwającego od środy festiwalu widzowie mogą zobaczyć performensy, instalacje artystyczne oraz wziąć udział w warsztatach tanecznych.

Hasłem tegorocznej edycji MSTT jest „Transformacja”.

Do tej pory realizowaliśmy kolejne zadania i pędziliśmy do przodu. Po 25. edycji MSTT przyszedł czas na poszukanie nowej ścieżki, nowego pomysłu. Ale jest wiele dobrych rzeczy, które chcemy kontynuować – zapowiadał Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca zapraszając na tegoroczną edycję wydarzenia.

Na festiwalu prezentowana jest również wystawa performatywna, przygotowana przez niemiecką choreografkę Katje Heitmann. „Motus Mori: Museum”, bo tak nazywa się projekt, wykorzystuje język ciała oraz gesty i charakterystyczne zachowania różnych ludzi.

Festiwal potrwa do niedzieli, a to program na ostatnie dni:

11.11 / piątek

godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 – Katja Heitmann: „Motus Mori: Museum” – wystawa performatywna / Galeria Biała

godz. 17:00 – Courtney May Robertson: „Przyjemność z zsiadania z konia, gdy galopuje z pełną prędkością” / Gaston Core: „Ostatni nosorożec północny” / Sala Widowiskowa CK

godz. 19:00 – Katarzyna Wolińska: „Kiss” / Sala Widowiskowa ACKiM „Chatka Żaka”

godz. 20:30 – Rita Lira: „Droga z/do” / Sala Czarna CK

12.11 / sobota

godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 – Katja Heitmann: „Motus Mori: Museum” – wystawa performatywna / Galeria Biała

godz. 14:00, 15:00 – Anastasia Valsamaki: „Monolog ciała” – pokaz VR / Sala Widowiskowa CK

godz. 17:00 – Anton Lachky Company: „Inni” / Sala Widowiskowa ACKiM „Chatka Żaka”

godz. 19:00 – Ann Van den Broek: „Joy Enjoy Joy” / Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur

13.11 / niedziela

godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 – Katja Heitmann: „Motus Mori: Museum” – wystawa performatywna / Galeria Biała

godz. 17:00 – Młoda Polska: Król / Leszek / Biskupik / Brodniak / Sala Widowiskowa CK

godz. 19:00 – Maciej Kuźmiński: „Every Minute Motherland” / Sala Widowiskowa ACKiM „Chatka Żaka”

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/tancerze-i-szescdziesieciu-ruchliwych-lublinian,n,1000316164.html

https://mstt.pl/

Miasto unieważniło przetarg na zaprojektowanie cmentarza na Sławinie

Miasto unieważniło przetarg na zaprojektowanie nowego cmentarza komunalnego w pobliżu ul. Zelwerowicza i ul. Bohaterów Września. O kontrakt starały się dwie firmy z Warszawy: BBC Best Building Consultants z ofertą wynoszącą ok. 484 tys. zł i spółka Stadium, której oferta sięgała 1 mln 720 tys. zł.

Komisja uznała, że obie oferty podlegają odrzuceniu. Przetarg będzie musiał zostać powtórzony.

Kontrakt miał dotyczyć sporządzenia dokumentacji projektowej cmentarza w czasie nie dłuższym niż 1,5 roku, a także późniejszego nadzoru autorskiego nad pracami budowlanymi. Miały one potrwać nie dłużej niż do sierpnia 2026 roku.

Inwestycja ma obejmować 55 ha. Zdecydowana większość (41 ha) ma być przeznaczona pod pochówki, zaś w dolinie o powierzchni 14 ha ma być założony park.

Na nowym cmentarzu ma powstać kaplica, dom pogrzebowy, spopielarnia, kolumbarium i katakumby. Obok niego ma zostać wybudowany parking na 840 samochodów.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/bedzie-powtorka,n,1000316109.html

Powstanie nowy plac zabaw na Felinie

Miasto ogłosiło przetarg na sporządzenie dokumentacji i budowę placu zabaw dla dzieci przy ul. Jagiełły. Plac zabaw ma być gotowy wiosną, zostanie sfinansowany z funduszy zaplanowanych trzy lata temu w VI edycji Budżetu Obywatelskiego miasta Lublin. 

Plac będzie zlokalizowany na terenie zielonym obok SP 52. Znajdzie się na nim 13 urządzeń o różnym poziomie trudności, które będą podzielone na dwie strefy przeznaczone dla dzieci w różnym wieku.

Dla młodszych dzieci zaplanowano postawienie zestawu z tubą i zjeżdżalniami, podwójnej huśtawki, bujaka, karuzeli oraz piaskownicy. Starsi będą mogli skorzystać z dużego stylizowanego na zamek zestawu zabawowego, tyrolki, 4 różnych huśtawek, stożka i karuzeli.

Wokół placu zostanie zasiana trawa, a sam plac będzie znajdował się na nawierzchni bezpiecznej dla dzieci. Część dla młodszych użytkowników będzie ogrodzona.

Plac zabaw będzie elementem powstającego na Felinie Parku Centralnego. Obecnie trwa tam budowa dróg dla pieszych i rowerów, stawiane jest oświetlenie.

Źródło: Tereny zielone na Felinie zamienią się w plac zabaw dla dzieci | Kurier Lubelski

UM zgodził się na budowę domów jednorodzinnych przy ul. Sławinkowskiej

Urząd Miasta zgodził się na zabudowę działki przy ul. Sławinkowskiej na Sławinie. Wydano zezwolenie na zagospodarowanie tego terenu pod domy jednorodzinne, wcześniej Ratusz nie zezwolił na budowę tam bloków.

Lubelska spółka PPSW zaintersowana zagospodarowaniem terenu przy ul. Sławinkowskiej w sierpniu poprosiła o wydanie wuzetki, czyli decyzji o warunkach zabudowy. 7 listopada Urząd Miasta zdecydował o umożliwieniu proponowanej inwestycji w postaci budowy ośmiu domów jednorodzinnych.

UM wyjaśnia że projekt spółki PPSW jest zgodny z zasadami tzw. dobrego sąsiedztwa, czyli zagospodarowania terenu tak, aby powstałe budynki wpasowywały się w otoczenie i nie utrudniały życia obecnym mieszkańcom.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/byla-odmowa-ma-byc-zgoda,n,1000316261.html

https://bip.lublin.eu/urzad-miasta-lublin/ogloszenia/obwieszczenia/2022/obwieszczenie-w-sprawie-wydania-decyzji-o-ustaleniu-warunkow-zabudowy-w-poblizu-ul-slawinkowskiej-w-lublinie,1278,28180,2.html

Lublin w bezpłatnej aplikacji turystycznej SmartGuide

Aplikacja SmartGuide to bezpłatny przewodnik, który pokaże turystom i mieszkańcom najważniejsze zabytki oraz zaproponuje trasę zwiedzenia. Każdy zainteresowany będzie miał okazję samodzielnie zwiedzić miasto bez względu na porę dnia czy punkt startowy wyprawy. Przewodnik można pobrać i korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji w trybie offline.

Nawiązanie współpracy z twórcami SmartGuide pozwoliło nam stworzyć narzędzie dla szerokiej grupy użytkowników aplikacji korzystających z niej na całym świecie. To dogodne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zwiedzić miasto na własną rękę, odwiedzają Lublin poza sezonem lub chcą wybrać się na zwiedzanie nietypowym szlakiem – informuje Krzysztof Raganowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin.

W aplikacji znajdziemy ponad 100 lubelskich zabytków, muzeów, restauracji oraz hoteli. Dodatkowo osoby, które przyjeżdżają do Lublina, mogą skorzystać z wytyczonych tras prowadzących m.in. po zabytkach Starego Miasta, miejscach pamięci o lubelskich Żydach czy poznać lubelskie legendy. Treści dostępne są w 4 językach – polskim, angielskim, ukraińskim i hiszpańskim.

Chcemy jak najszerzej zaprezentować ofertę Lublina i Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, dlatego treści w aplikacji będą na bieżąco aktualizowane i wzbogacane o kolejne warte odwiedzenia miejsca nie tylko w Lublinie, ale również w gminach wchodzących w skład LOM – podkreśla Raganowicz.

Link do pobrania aplikacji: https://www.smart-guide.org/destinations/pl/lublin/

Źródło: Lublin. Ukłon w stronę turystów. Aplikacja do bezpłatnego zwiedzenia miasta już działa | Kurier Lubelski


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Franek Żurek, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

19.07.2024

Kolejne skoki na stołki, a „szesnastka” jedzie do Paryża. Przegląd tygodnia 12-19.07.2024

Zmiany personalne w Muzeum w Kozłówce, spółce PGE, MOSiR „Bystrzyca”…

7 minuty czytania

11.07.2024

Kurczuk do sejmiku i zwolnienia w PKP Cargo. Przegląd tygodnia 5 – 11.07.2024

Miejska komisja „antyalkoholowa” rośnie i tak samo powiększa się strata…

9 minuty czytania

28.06.2024

Wstęp do Ligi Mistrzów w Lublinie i chronione gatunki w miejscu planowego stadionu. Przegląd tygodnia 22-28.06.2024

Były wójt został prezesem, na skrzyżowaniach w Lublinie będzie testowane…

7 minuty czytania

21.06.2024

Mandaty dla kibiców i zmiany w komunikacji miejskiej. Przegląd tygodnia 14-21.06.2024

Zarząd województwa uzyskał absolutorium, a kibice, którzy przyjechali na mecz…

7 minuty czytania

14.06.2024

Dzisiaj startuje Euro 2024, a Wcisło i Kamiński wygrywają wybory. Przegląd tygodnia 08 – 14.06.2024

Znamy wyniki eurowyborów. Województwo lubelskie do Parlamentu Europejskiego wysyła dwie…

9 minuty czytania

07.06.2024

Stadionu żużlowego nie ma, a już drożeje. Przegląd tygodnia 01-07.06.2024

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kłopoty z kulturą…

7 minuty czytania

31.05.2024

Nowy wiceprezydent Lublina a kibice żużla chcą iść na ratusz. Przegląd tygodnia 25 – 31. 05.2024

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. W niedzielę Motor Lublin…

8 minuty czytania

24.05.2024

Głośna sprawa na UMCS, zabudowa na ul. Jasnej i wyrok na księdza. Przegląd tygodnia 18 – 24.05.2024

Ksiądz Mirosław Matuszny został skazany za zniesławienie posłanki Lewicy Katarzyny…