Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  24.11.2022

Rusza pilotażowy Akademicki Budżet Obywatelski

Udostępnij

Pięć projektów po 20 tys. zł będą mogli wybrać pracownicy i studenci 4 lubelskich uczelni. To pomysł na wspólne działanie między uczelniami i integrację środowiska akademickiego.

Po Budżecie Obywatelskim, Szkolnym BO, Zielonym BO w Lublinie rusza Akademicki BO. Jego inicjatorem nie jest jednak Ratusz a Związek Uczelni Lubelskich. Zrzesza on UMCS, Politechnikę, Uniwersytety Przyrodniczy i Medyczny. Zrzuciły się one po 25 tys. zł by studenci i pracownicy mogli współdecydować o wydatkowaniu uczelnianych pieniędzy.

Skąd pomysł na Akademicki BO? – Władze rektorskie naszych uczelni są otwarte na nowe inicjatywy, które rozwijają i integrują nasze środowisko akademickie. Pomysł od razu się im spodobał, dlatego dostałem zielone światło do działania. Rok 2023 dla ABO będzie pilotażowym, zobaczymy jakie inicjatywy zaproponuje środowisko akademickie. Jest realna szansa, że w kolejnych latach pula środków zostanie zwiększona – tłumaczy Dariusz Gaweł ze Związku Uczelni Lubelskich.

Do 2 grudnia studenci, doktoranci czy pracownicy mogą zgłaszać swoje pomysły. Co ważne projekty muszą dotyczyć wspólnych działań na 4 uczelniach. Jakie pojawiają się pomysły? Organizacja zajęć sportowych dla pracowników naszych uczelni, o organizację koncertu dla studentów, czy umieszczenie drogowskazów, które w metrach będą wskazywać drogę do najważniejszych destynacji Lublina i uczelni.

Od 5 do 23 grudnia środowisko akademickie wybierze pięć projektów do realizacji. Projekty będą realizowane w 2023 roku. Głosować będzie można wyłącznie w formie papierowej do urny umieszczonej na każdej uczeni.

Co ciekawe nie musi wygrać projekt, który uzbiera największą liczbę głosów. Projekty będą pozycjonowane od 1 do 10 miejsca w ramach każdej uczelni. Pięć projektów, które łącznie uzyskają najlepsze lokaty trafi do realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *