Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  13.10.2017

Rusza kolejna edycja Zielonego Budżetu

Udostępnij

Jeszcze nie ukończono wszystkich projektów z pierwszej edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego a Ratusz już ogłasza drugą edycję. Od 12 października do 12 listopada Ratusz będzie przyjmowało projekty w II edycji Zielonego Budżetu. Poza usunięciem z nazwy słowa „Obywatelskie” zasady pozostają bez zmian.

Zielony Budżet po staremu

Podobnie jak w 2016 roku na realizację projektów trafi 2 mln zł. W wyłonieniu najlepszych pomysłów pomogą eksperci i ekspertki. W gronie zewnętrznych ekspertów Kamila Rojka, dr inż. arch. Natalię Przesmycką oraz Katarzynę Szczypior zastąpią nowe osoby: Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu (KUL), Margot Dudkiewicz z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Architektury Krajobrazu (Uniwersytet Przyrodniczy) i Bartłomiej Kwiatkowski z Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (Politechnika). Projekty będą oceniać także pracownicy Biura Partycypacji Społecznej i Miejskiego Architekta Zieleni.

Pomysł do Zielonego Budżetu może zgłosić każdy – mieszkańcy, organizacje pozarządowa i Rady Dzielnicy. Projekty, podobnie jak w roku ubiegłym, przyjmowane będą wyłącznie w wersji elektronicznej. Formularz jest dostępny na stronie www.zielonybudzet.lublin.eu. Forma i wzór zgłoszenia wniosków nie uległa zmianie. Zgłaszać można zarówno gotowe projekty, jak i pomysły w formie opisowej. Im więcej szczegółów zawartych w opisie projektu (nr działki, adres) tym łatwiejsza będzie jego ocena formalna. Pomocy merytorycznej udzielą pracownicy Biuro Miejskiego Architekta Zieleni (tel. 81 466 26 80, maz@lublin.eu), natomiast w przypadku problemów z wypełnieniem formularza pomogą pracownicy Biuro Partycypacji Społecznej (tel.: 81 466 19 53, 81 466 19 54, zielony@lublin.eu).

Zgłaszane projekty w pierwszej kolejności będą sprawdzane pod kątem formalnym, tj. własności gruntów, stanu prawnego nieruchomości, zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, niekolidowania z układem infrastruktury podziemnej i nadziemnej, planowanymi inwestycjami czy zgodności z przepisami prawa. Podobnie jak w Budżecie Obywatelskim do realizacji będą mogły być skierowane wyłącznie projekty możliwe do realizacji w ciągu jednego roku.

W kolejnym etapie eksperci ocenią projekty pod względem merytorycznym. Podobnie jak w rok temu, w wyborze zwycięskich projektów będą brane pod uwagę:
1. udział zieleni rozumiany jako powstanie zupełnie nowych terenów zieleni, szczególnie na terenach, które dotychczas takimi nie były. Tu ważna będzie także renowacja zdegradowanych terenów zieleni, stopień zagospodarowania przestrzeni zielenią, uszanowanie i ochrona zieleni istniejącej, zwiększenie bioróżnorodności, wprowadzenie gatunków rodzimych, walory ekologiczne, edukacyjne, estetyczne;
2. kontekst otoczenia rozumiany jako odległość od najbliższego terenu zieleni, nasycenie najbliższego terenu zielenią, nawiązanie do najbliższego otoczenia, harmonijne wpasowanie się w istniejącą przestrzeń, zgodność pomysłu z lokalizacją, a w przypadku zieleni przydrożnej stworzenie nowych powierzchni biologicznie czynnych, wzbogacenie istniejącej zieleni w kompozycje wielowarstwowe, poprawa wizerunku miejsca;
3. innowacyjność i pomysłowość rozumianą jako sposób postrzegania zieleni w przestrzeni miejskiej, atrakcyjność, niekonwencjonalny sposób wykorzystania do wypoczynku i rekreacji, bądź dekoracji ulic (zieleń przydrożna), walory kompozycyjne;
4. funkcjonalność rozumianą jako zdolność zaspakajania potrzeb określonej grupy lub grup mieszkańców – niekoniecznie wszystkich możliwych przedziałów wiekowych, wpływ na integrację społeczną potencjalnych użytkowników, propagowanie aktywności w wybranych dziedzinach;
5. liczba projektów zgłoszonych do realizacji na terenie danej dzielnicy miasta Lublin.

Projekty można zgłaszać w różnych kategoriach: ochrona zieleni istniejącej, nasadzenia przyuliczne, skwery, rabaty, meble miejskie (w tym parklety), dokumentacja projektowa, inne.

Zielona szkolenia

Nowością w tej edycji Zielonego Budżetu jest organizacja 5 szkoleń prowadzonych przez Fundację Krajobrazy. Dwa z nich adresowane są do członków Rad Dzielnic, natomiast trzy do mieszkańców. Celem spotkań będzie aktywizacja mieszkańców w zakresie zieleni miejskiej oraz pomoc w opracowaniu wniosków do Zielonego Budżetu. Szkolenia odbędą się w siedzibie Fundacji Krajobrazy w Lublinie, przy ulicy Cyruliczej 3. Pierwsze spotkanie wyjątkowo odbędzie się w Biurze Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3, I piętro.
Harmonogram szkoleń:
– środa 18.10.2017 – godzina 9:30 -12:00 (w Biurze Partycypacji, Bernardyńska 3), spotkanie dla Rad Dzielnic,
– środa 25.10.2017 – godzina 17:00-19:30 (Fundacja Krajobrazy ul. Cyrulicza 3), spotkanie dla mieszkańców,
– poniedziałek 30.10.2017 – godzina 12:00-14:30 (Fundacja Krajobrazy), spotkanie dla mieszkańców,
– środa 08.11.2017 – godzina 17:00-19:30 (Fundacja Krajobrazy), spotkanie dla Rad Dzielnic,
– piątek 10.11.2017 – godzina 13:00-15:30 (Fundacja Krajobrazy), spotkanie dla mieszkańców,
Osoby chętne do udziału w szkoleniu powinny się zapisać przez stronę internetową www.fundacjakrajobrazy.pl/zapisy lub telefonicznie – 665 646 664 – Bartosz Niewiadomski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…