Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  13.07.2017

Re(wit)alizacja obietnic wyborczych

Udostępnij

W 2014 r. Prezydent Krzysztof Żuk w swych obietnicach wyborczych ogłosił plan rewitalizacji śródmieścia.Przyjrzeliśmy się jak wygląda realizacja tych obietnic. 

Na rewitalizację Śródmieścia składają się rewitalizacje Podzamcza i Błoni pod Zamkiem, budowę hali targowej i targowiska na handel koszykowy przy ul. Ruskiej, budowę Dworca Metropolitalnego.

MODELOWA REWITALIZACJA PODZAMCZA

Lublin znalazł się w gronie 20 z 230 miast Polski, które stanęły w konkursie Ministerstwa Rozwoju i zakwalifikowały się do programu Modelowej Rewitalizacji. – Na program Modelowej Rewitalizacji dla obszaru Podzamcza trafiło 1,4 mln zł – informuje Beata Krzyżanowska rzecznik prasowy prezydenta miasta. W ramach tego programu przewidziano prace nad ożywieniem gospodarczym dzięki zintegrowanej poprawie zarządzania zasobem komunalnym, działań społecznych i stanu zabudowy zabytkowej.

Jednym z pierwszych efektów prac jest raport dotyczący terenów zielonych na Podzamczu. Opisuje on możliwy sposób zagospodarowania 16 istniejących skwerów, podwórek czy zieleńców. Wskazuje także nowych 6 do zagospodarowania. Są to m.in. tereny zielone na skarpie wzgórza zamkowego, podwórka i zieleńce na ul. Ruskiej, skwery na ul. Ruskiej, ul. Furmańskiej, ul. Lubartowskiej, ul. Kowalskiej, ul. Cyruliczej, al. Tysiąclecia.

(Fundacja Krajobrazy)

W obszarze rewitalizacji powstaje już park kieszonkowy przy skrzyżowaniu ul. Furmańskiej i ul. Cyruliczej. Jego realizacja jest możliwa dzięki Zielonemu Budżetowi Obywatelskiemu. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie pierwsza w Polsce zielona sala wykładowa. – Będzie to miejsce przeznaczone dla mieszkańców Lublina – mówi Marek Poznański z lubelskiego ratusza. Powstanie niewielki park oddzielony zieloną ,,ścianą”. Mieszkańcy Lublina będą mogli odpocząć tu na wygodnych ławkach, powstaną również stoliki, tablice kredowe dla dzieci oraz ściana projektowa, na której wyświetlać będzie można filmy i prezentacje multimedialne. Widoczne zmiany na tym terenie będzie można zauważyć już w tym roku, kiedy ruszą prace budowlane.

ZIELONY RYNEK NA RUSKIEJ JAK DŁUGO JESZCZE POCZEKAMY?

(Urząd Miasta Lublin)

Wśród obietnic wyborczych znalazła się budowa hali targowej na ul. Ruskiej. Pierwszym etapem prac będzie budowa zielonego rynku. Będzie to zadaszona betonowa nawierzchnia z dostępem do bieżącej wody dla sprzedających i kupujących. W 2016 roku prezentowano wizualizacje i zapowiadano, że rynek powstanie na wiosnę 2017 roku. Tak się jednak nie stało. – Ze względu na inne priorytetowe zadania budżetowe w trakcie roku nie było możliwości wpisania tej inwestycji do budżetu. Przed nami jesienna debata nad przyszłorocznymi wydatkami, która będzie zakończona uchwaleniem budżetu miasta na 2018 r. Zapewne w trakcie dyskusji będzie poruszana także kwestia związana z budową zielonego rynku – mówi Beata Krzyżanowska rzecznik prasowy prezydenta miasta. Miejsca na targowisku nie znaleźli by sprzedawcy odzieży, którzy musieliby się przenieść na teren targu przy al. Unii Lubelskiej. Kolejnym etapem miałaby być budowa hali targowej. Z inwestycji budowy hali wycofała się spółka Bazar. W efekcie halę będzie musiało wybudować miasto. – Obecnie poszukiwane są rozwiązania, które dałyby możliwość bezpośredniego zaangażowania miasta – podsumowuje Beata Krzyżanowska.

NOWY DWORZEC METROPOLITALNY

Na ulicy Dworcowej powstać ma nowy dworzec PKS. Obecnie zakończył się przetarg na projekt nowego dworca. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to za kwotę 3,5 miliona złotych zaprojektuje go firma D+M Architects z Warszawy. Przy ul.Dworcowej powstać ma 54 stanowiska komunikacji zamiejskiej oraz 16 stanowisk komunikacji miejskiej. W rejonie ul. Gazowej planowana jest budowa pętli komunikacji miejskiej, dostosowanej do obsługi autobusów i trolejbusów. Budowa nowego dworca mogłaby rozpocząć się w 2019 roku, po podpisaniu umów na dofinansowanie unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Jakub Dulniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…

4 minuty czytania

09.02.2024

Bajm nie zagrał kolejny raz. I znów jest problem z odzyskaniem pieniędzy od mojbilet.eu

Najpierw Lublin, potem Kraków. Tu także został odwołany koncert zespołu…