Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  19.05.2018

Rekomendacje panelu obywatelskiego nt. zwalczania smogu

Udostępnij

Dziś odbyło się finałowe spotkanie panelu obywatelskiego dot. jakości powietrza w Lublinie. O czym decydowali losowo dobrani mieszkańcy?

Rekomendacje pozwolą w perspektywie najbliższych lat zmniejszyć smog w mieście. Paneliści i panelistki będą wybierać spośród ponad 200 rozwiązań – zgłoszonych przez ekspertów i strony oraz dopracowanych przez nich samych. Decyzję w tej sprawie podejmie 60 losowo wybranych panelistów, spośród pełnoletnich mieszkańców Lublina.

Co ciekawe, rekomendacje, które zostaną poparte przez co najmniej 80% głosów, zostaną zgodnie z deklaracją prezydenta Krzysztofa Żuka, przyjęte do realizacji (źródło).

Jakie rekomendacje przyjmą paneliści?

Nie znamy jeszcze wyników głosowania panelistów, ale wiemy nad jakimi propozycjami dziś głosowali. Poniżej prezentujemy te, na które warto zwrócić uwagę:

  • Dofinansowania do tych pieców i dofinansowania do gazu bądź prądu w takiej wysokości, aby koszty ogrzewania były na poziomie kosztów korzystania z pieców na paliwo stałe, przy wprowadzeniu progu dochodowego dla osób korzystających z opłat.
  • Dofinansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych, kamienic w centrum, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
  • Zniesienie podatku od nieruchomości dla użytkowników wykorzystujących OZE (pompy ciepła, kolektory słoneczne, fotowoltaika).
  • Wyznaczanie na istniejących ulicach buspasów dla pojazdów komunikacji miejskiej skracających czas przejazdu autobusu w stosunku do czasu przejazdu samochodów prywatnych.
  • Zapewnienie wysokiej dostępności transportu zbiorowego (wysoka gęstość przystanków, relatywnie krótkie długości dojść do przystanków, wysoka częstotliwość kursowania przynajmniej najważniejszych linii, szczególnie w okresach szczytów komunikacyjnych, dostępność oferty przewozowej przez całą dobę).
  • Bezpłatna komunikacja zbiorowa w godzinach szczytu.
  • Program lojalnościowy dla osób kupujących kolejne bilety miesięczny, sukcesywnie obniżający ich cenę
  • Wprowadzić w tekście studium osobny rozdział poświęcony regulacjom gospodarki przestrzennej zapobiegających zanieczyszczaniu powietrza (dot. transportu zrównoważonego, ochrony i rozwoju systemu zieleni, zapobieganiu rozlewaniu się miasta, zakazu zabudowy korytarzy i klinów napowietrzających)
  • Zachowanie obszaru Górek w jak najbardziej naturalnej, zielonej formie, z jak najmniejszą możliwą zabudową. Tylko w takim kształcie ten teren może dobrze spełniać swoje role w miejskim ekosystemie jako klin naprzewietrzający miasto, miejsce dotleniania powietrza, aromatyzowana go oraz regulacji wilgotności i temperatury powietrza, zapobiegając negatywnym skutkom tzw.miejskiej wyspy ciepła. Teren ten, w stanie niezurbanizowanych ma olbrzymie możliwości przepuszczania w głąb nadmiernych wód podczas burz czy obfitych roztopów w okolicznych dzielnicach. Zieleń łąkowa jest najbardziej wskazana podczas przystosowania miasta do zmian klimatycznych a także pochłania i asymiluje bardzo dużo najdrobniejszych pyłów PM 2,5 a także szkodliwych dla nas gazów z atmosfery.
  • Utworzenie na terenie Górek Czechowskich ścieżek przyrodniczych, historycznych, centrum edukacji ekologicznej. Umożliwiłoby to zarówno edukację indywidualną jak też grupową, na każdym poziomie edukacyjnym placówek Lubelskich.
  • Wprowadzenie programu dla władz miasta, urzędników i radnych –podróży do pracy komunikacją publiczną, pieszo lub rowerem, w celu promocji tych form transportu oraz zmiany sposobu widzenia i przyzwyczajeń osób zarządzających przestrzenią. Skutkować to będzie także promocją tych środków wśród innych mieszkańców. (efekt: zmniejszenie smogu samochodowego).

Zobacz wszystkie proponowane rekomendacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

< 1 minuty czytania

21.04.2024

Wyniki wyborów II tura: Kraków, Wrocław, Rzeszów

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych pracownia Ipsos podała sondażowe wyniki…

6 minuty czytania

22.03.2024

Opera (nie)Lubelska, czyli Jezus mdleje na próbie, a z obsady spadają rodzime gwiazdy

Na chwilę przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze…

6 minuty czytania

22.03.2024

Przed wyborami budowę nowego stadionu obiecują wszyscy. Ale nie wiadomo za co i ile będzie to nas kosztować

Termin na przedstawienie kosztorysu już minął, ale Ratusz sam tłumaczy…

5 minuty czytania

21.03.2024

Głośny protest pracowników MOPR. Ratusz zamknął przed nimi drzwi. „Wstyd, panie prezydencie!”

W podobnej liczbie, ale znacznie głośniejsi niż dzień wcześniej rolnicy.…

2 minuty czytania

05.03.2024

Zmarła prof. Elżbieta Starosławska, dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Odeszła dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska. Miała…

< 1 minuty czytania

05.03.2024

Ogłoszenie

Likwidator spółki pod firmą EUROPA S.A. w likwidacji z siedzibą…

5 minuty czytania

02.03.2024

Dyrektor CSK na 7 lat. Czy tak marszałek spłaca dług za pomnik Kaczyńskiego?

Marek Krakowski zostanie w Centrum Spotkania Kultur na dłużej. Zarząd…

3 minuty czytania

28.02.2024

7 tysięcy nauczycieli z Lublina dostanie podwyżki. Ale są niższe niż obiecywano przed wyborami

Procentowo najwięcej dostaną nauczyciele początkujący (o 33 proc.), kwotowo –…