Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  25.10.2022

Rankingi miast 2022. Newsweek, Forbes i Wspólnota

Udostępnij

Jak jest „sezon ogórkowy” i nie ma o czym pisać to samemu można wygenerować zdarzenie medialne. Przykładem mogą być gale organizowane przez gazety, na których wręczane są statuetki bądź dyplomy. Sezon właśnie się rozpoczął.

Ranking Wspólnoty czyli Liderzy inwestycji

Poważnie trzeba traktować ranking Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, które od ponad 30 lat podejmuje tematy związane z samorządem, jego pracą, uwarunkowaniami prawnymi w jakich samorząd działa czy publikuje rankingi gmin/powiatów. W ich przedstawionym tydzień temu zestawieniu Liderzy inwestycji – Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów, miasto Lublin kolejny raz zajęło miejsce 15. Polecam szczegółowy artykuł – Lublin w ogonie inwestycyjnych liderów.

Plebiscyt Newsweeka na najlepszych

Dosyć interesujący ranking przedstawił 18 października Newsweek. Kapitułą wybierającą najlepszych prezydentów miast byli właśnie włodarze samorządów, które mają więcej niż 100 tysięcy mieszkańców, bądź były miastami wojewódzkimi, bądź miały powyżej 50 tysięcy mieszkańców w 1990 roku. Takich prezydenckich miast w Polsce jest aktualnie 107. Oczywiście jest to raczej ranking rozpoznawalności i popularności, ale ciekawa jest opinia prezydentów miast o swoich kolegach z branży.

Ranking wygrał Ryszard Brejza, który szefuje w Inowrocławiu. Jego pierwsze miejsce odbieram jako wyraz solidarności środowiska samorządowego z Prezydentem miasta szykanowanym i podsłuchiwanym przez służby za pomocą oprogramowania Pegasus. Na kolejnych miejscach podium uplasowali się Jacek Sutryk z Wrocławia i Beata Moskal-Słaniewska ze Świdnicy. Z kronikarskiego obowiązku informuję, że z pośród czterech prezydentów Lubelszczyzny tylko jeden zmieścił się w finałowej piętnastce. Na ósmym miejscu rankingu Newsweeka znalazł się Jakub Banaszek z Chełma. Gratulacje!

Miasta Przyjazne dla Biznesu czyli ranking Forbes-a

Najbardziej biznesotwórczym samorządom swoje nagrody przyznał kolejny raz Forbes. W zeszłym roku lubelski samorząd zajął trzecie miejsce w rankingu miast przyjaznych dla biznesu w kategorii miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Tym wynikiem Ratusz się chwalił. Wyżej były Kraków i Wrocław. W tym roku Lublin został zepchnięty z podium, gdyż na czoło wskoczyła Warszawa. Nie wiemy, na którym miejscu jest nasz samorząd, ale w tej kategorii mieści się jedynie 9 miast, więc nie ma dużej konkurencji.

Ranking Forbes-a uwzględnia liczbę rejestracji nowych spółek netto, czyli ile jest więcej uwzględniając wykreślone, a także ile jest nowych spółek zagranicznych.

Co ciekawe, redakcja Forbes-a zamieszcza co jakiś czas inne rankingi dotyczące samorządów, m.in.: najbogatsze gminy, największe wydatki inwestycyjne, ranking zielonych miast czy samorządów przyjaznych mieszkańcom. Za miesiąc minie rok od publikacji tego ostatniego, w którym Lublin w 2021 zmieścił się na podium. Ciekawe jak wypadnie w bieżącym roku.

Post scriptum

Na koniec wytłumaczę się po co powstał ten artykuł. Jeśli nasz Prezydent Krzysztof Żuk zostanie w jakimś rankingu wyróżniony dowiedzą się Państwo o tym ze stron Urzędu Miasta, z Facebooka czy periodyku Lublin.eu. Jeśli zaś nie znajdzie się na podium, to ranking zostanie przemilczany. Szkoda, że nie zawsze odnosimy sukcesy.

Na zdjęciu tytułowym gala Forbes-a z zeszłego roku.

Czekamy zatem na kolejne rankingi, statuetki, dyplomy i zdjęcia z gal. Z niecierpliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

04.12.2023

Minister już raz na produkcję wina w muzeum się nie zgodził. Ile marszałek już wydał na winnice?

Nowe muzeum tworzone przez marszałka – Zamek w Janowcu –…

5 minuty czytania

01.12.2023

Z Kazimierza Dolnego do Janowca rowerem. Będzie kładka nad Wisłą

Plany w zakresie budowy Wiślanej Trasy Rowerowej, poprawa warunków ruchu…

4 minuty czytania

21.11.2023

Azoty odmawiają Obajtkowi. ZA „Puławy” nie dla Orlenu, a związkowcy już piszą do Kaczyńskiego

Grupa Azoty nie chce sprzedać Zakładów Azotowych „Puławy” Orlenowi. Daniel…

6 minuty czytania

17.11.2023

Grzywna dla dyrektora Lasów Państwowych w Lublinie. Bo nie chce zdradzić ile wydał

„Bezczynność z rażącym naruszeniem prawa” i 7 tys. zł grzywny…

4 minuty czytania

09.11.2023

Black Hawki raczej nie pobazują w Świdniku. Wynik wyborów pokrzyżował plany PiS

Niemal 100 hektarów ziemi miał sprzedać Port Lotniczy Lublin pod…

4 minuty czytania

31.10.2023

Marszałek zaprasza na film, a sejmik zgadza się na odłączenie Janowca od muzeum w Kazimierzu Dolnym

Powstające przy zamku winnice (obecnie to ok. 2 ha )…

10 minuty czytania

30.10.2023

Najpierw nowa dyrektor, teraz nowe muzeum. Marszałek ma plan na zamek i jego winnice

– Dobry duch muzeum – miał ją przedstawić marszałek Jarosław…

6 minuty czytania

27.10.2023

Marszałkowi marzy się nowe muzeum. Takie, co ma własne winnice

Kolejny rewolucyjny pomysł marszałka Stawiarskiego (PiS) na podlegającą mu instytucję…