Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  25.10.2022

Rankingi miast 2022. Newsweek, Forbes i Wspólnota

Udostępnij

Jak jest „sezon ogórkowy” i nie ma o czym pisać to samemu można wygenerować zdarzenie medialne. Przykładem mogą być gale organizowane przez gazety, na których wręczane są statuetki bądź dyplomy. Sezon właśnie się rozpoczął.

Ranking Wspólnoty czyli Liderzy inwestycji

Poważnie trzeba traktować ranking Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, które od ponad 30 lat podejmuje tematy związane z samorządem, jego pracą, uwarunkowaniami prawnymi w jakich samorząd działa czy publikuje rankingi gmin/powiatów. W ich przedstawionym tydzień temu zestawieniu Liderzy inwestycji – Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów, miasto Lublin kolejny raz zajęło miejsce 15. Polecam szczegółowy artykuł – Lublin w ogonie inwestycyjnych liderów.

Plebiscyt Newsweeka na najlepszych

Dosyć interesujący ranking przedstawił 18 października Newsweek. Kapitułą wybierającą najlepszych prezydentów miast byli właśnie włodarze samorządów, które mają więcej niż 100 tysięcy mieszkańców, bądź były miastami wojewódzkimi, bądź miały powyżej 50 tysięcy mieszkańców w 1990 roku. Takich prezydenckich miast w Polsce jest aktualnie 107. Oczywiście jest to raczej ranking rozpoznawalności i popularności, ale ciekawa jest opinia prezydentów miast o swoich kolegach z branży.

Ranking wygrał Ryszard Brejza, który szefuje w Inowrocławiu. Jego pierwsze miejsce odbieram jako wyraz solidarności środowiska samorządowego z Prezydentem miasta szykanowanym i podsłuchiwanym przez służby za pomocą oprogramowania Pegasus. Na kolejnych miejscach podium uplasowali się Jacek Sutryk z Wrocławia i Beata Moskal-Słaniewska ze Świdnicy. Z kronikarskiego obowiązku informuję, że z pośród czterech prezydentów Lubelszczyzny tylko jeden zmieścił się w finałowej piętnastce. Na ósmym miejscu rankingu Newsweeka znalazł się Jakub Banaszek z Chełma. Gratulacje!

Miasta Przyjazne dla Biznesu czyli ranking Forbes-a

Najbardziej biznesotwórczym samorządom swoje nagrody przyznał kolejny raz Forbes. W zeszłym roku lubelski samorząd zajął trzecie miejsce w rankingu miast przyjaznych dla biznesu w kategorii miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Tym wynikiem Ratusz się chwalił. Wyżej były Kraków i Wrocław. W tym roku Lublin został zepchnięty z podium, gdyż na czoło wskoczyła Warszawa. Nie wiemy, na którym miejscu jest nasz samorząd, ale w tej kategorii mieści się jedynie 9 miast, więc nie ma dużej konkurencji.

Ranking Forbes-a uwzględnia liczbę rejestracji nowych spółek netto, czyli ile jest więcej uwzględniając wykreślone, a także ile jest nowych spółek zagranicznych.

Co ciekawe, redakcja Forbes-a zamieszcza co jakiś czas inne rankingi dotyczące samorządów, m.in.: najbogatsze gminy, największe wydatki inwestycyjne, ranking zielonych miast czy samorządów przyjaznych mieszkańcom. Za miesiąc minie rok od publikacji tego ostatniego, w którym Lublin w 2021 zmieścił się na podium. Ciekawe jak wypadnie w bieżącym roku.

Post scriptum

Na koniec wytłumaczę się po co powstał ten artykuł. Jeśli nasz Prezydent Krzysztof Żuk zostanie w jakimś rankingu wyróżniony dowiedzą się Państwo o tym ze stron Urzędu Miasta, z Facebooka czy periodyku Lublin.eu. Jeśli zaś nie znajdzie się na podium, to ranking zostanie przemilczany. Szkoda, że nie zawsze odnosimy sukcesy.

Na zdjęciu tytułowym gala Forbes-a z zeszłego roku.

Czekamy zatem na kolejne rankingi, statuetki, dyplomy i zdjęcia z gal. Z niecierpliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

15.03.2023

Marek Materek w Lublinie

Marek Materek, prezydent miasta Starachowice i lider Ruchu Marka Materka…

< 1 minuty czytania

10.03.2023

Andrzej Pruszkowski (PiS) dyscyplinarnie zwolniony z pracy

Jak informuje Paweł Buczkowski z portalu wp.pl, Andrzej Pruszkowski został…

3 minuty czytania

07.03.2023

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin dołączył do Ruchu Marka Materka

Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin, dołączył do Ruchu Marka…

2 minuty czytania

28.02.2023

Radny powiatu radzyńskiego stracił mandat. Fundacja Wolności miała rację

NSA oddalił skargę kasacyjną, jaką radny powiatu radzyńskiego Jarosław Ejsmont…

2 minuty czytania

23.02.2023

W Bełżycach radny przestał być radnym. I znowu nim został, mimo że w wyborach nikt na niego nie zagłosował

Radny Bełżyc, Andrzej Bednarczyk stracił mandat gdyż nie złożył oświadczenia…

3 minuty czytania

17.02.2023

Kazali mu zapłacić 1,5 tys. zł za dostęp do dokumentów. Sąd anulował opłatę

Mieszkaniec Zamościa w 2018 roku chciał się zapoznać z wynikami…

4 minuty czytania

16.02.2023

Wielka dotacja na zakup e-autobusów. Póki co żaden nie dojechał na Lubelszczyznę

Cztery miasta z województwa lubelskiego otrzymają wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska…

2 minuty czytania

16.02.2023

Pan z panią w saunie? Zdaniem sądu „Kobiece środy” w Świdniku nie dyskryminują

Ponad dwuletnia batalia o równe traktowanie kobiet i mężczyzn w…