var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Lubelska radna PiS Małgorzata Suchanowska od sierpnia pracuje w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie. To jednostka rządowej administracji zespolonej, nad którą nadzór sprawuje Wojewoda Lubelski. Radna została zatrudniona bez konkursu na stanowisku administratora.
Ustawa o służbie cywilnej określa, czym jest i jak funkcjonuje korpus służby cywilnej. Według jej zapisów tworzą go pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych. Powinni być wybierani w otwartych naborach. Stanowiska urzędnicze zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów ze stycznia 2016 roku (>>rozporządzenie<<).
Ponadto w administracji pracują osoby, które zajmują stanowiska inne niż urzędnicze:
kierownicze stanowiska państwowe (tzw. polityczne),
stanowiska pomocnicze (kierowcy, szatniarze, woźni, mechanicy)
Zatrudnieni bez konkursu
Radna Suchanowska od sierpnia pracuje w biurze, na stanowisku administrator (zarabia 1745 zł netto miesięcznie). Zapytaliśmy się o to, w jakim trybie została zatrudniona.
Teresa Wyłupek w lipcu 2016 została powołana na wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w Lublinie. Źródło lublin.uw.gov.pl
– Stanowisko administratora ma charakter usługowy, a więc informacja o nim nie stanowi informacji publicznej – odpowiedziała Teresa Wyłupek, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
– Proces rekrutacji pracowników zatrudnionych poza korpusem służby cywilnej nie został uregulowany przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Wojewódzki inspektor, decyduje o potrzebie zatrudnienia pracownika – zarówno w korpusie służby cywilnej, jak i poza nim – w ramach zaplanowanych limitów zatrudnienia oraz środków finansowych określonych w budżecie będącym w jego dyspozycji – poinformował nas Paweł Gilowski, Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Praca? Tak, dla swoich
W instytucie pracę znalazł również inny członek PiS, Sławomir Wcisło (jeszcze kilka miesięcy temu był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego). Od września 2016 pracuje w WIORiN na stanowisku „Ekspert”. Pracę dostał – tak jak Suchanowska – bez konkursu. Co miesiąc otrzymuje 2517 zł netto.
Wcześniej pełniącymi obowiązki zastępcy Wojewódzkiego Inspektora zostali Grzegorz Kuna (radny powiatu puławskiego z listy PiS) oraz Jolanta Szałas (kandydatka PiS w wyborach samorządowych 2014). Szałas od listopada 2016 była zatrudniona jako ekspert ds. nadzoru nad zdrowiem roślin.
Nieduże wymagania w otwartych naborach
To nie koniec dziwnych sytuacji z zatrudnianiem. W lipcu ogłoszono nabór na stanowisko pracy „księgowa”. Wymagania? Nieduże: wykształcenie średnie i znajomość ustaw o rachunkowości, finansach publicznych oraz służbie cywilnej (ogłoszenie jest wciąż dostępne na stronie KPRM). Pracę otrzymała Marlena Burda (zam. Wólka Husińska). W tym samym okresie księgowych poszukiwały oddziały Inspektoratu w Poznaniu i Wrocławiu. Wymagania? Wykształcenie wyższe ekonomiczne (Wrocław) lub średnie ekonomiczne i minimum trzy lata stażu (Poznań).
Kolejny nabór (z lipca br.), stanowisko: inspektor w oddziale w Zamościu. Niezbędne wymagania? Wykształcenie średnie i znajomość zagadnień z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa (ogłoszenie na stronie KPRM). Pracę otrzymała Marta Zawiślak (zam. Feliksówka koło Zamościa). A jakie wymagania stawia się w innych miastach? Wykształcenie średnie rolnicze, ogrodnicze lub nawet wyższe rolnicze, ogrodnicze lub pokrewne.
W lutym odbył się konkurs na stanowisko inspektor ds. kadr. Wymagania podobne jak wyżej – wykształcenie średnie i dobra znajomość przepisów prawa pracy. Pracę otrzymała Agnieszka Boczkowska (zam. Grabowiec).
Radna wcześniej krytykowała prezydenta za sztuczne tworzenie miejsc pracy
Smutne w tej sprawie jest również to, że cztery lata temu Suchanowska krytykowała prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka (PO) za nadmierne zatrudnianie w podległych mu instytucjach. Napisała wówczas w interpelacji „Polityka powiększania biurokracji i sztucznego tworzenia miejsc pracy, a szczególnie tych kierowniczych, które Pan realizuje w Urzędzie Miasta Lublin i namaszczania prezesów w spółkach miejskich, nie ma przyszłości. Powinna to być polityka rozwojowa, dająca szanse na awans tym zasługującym, wyróżniającym się dobrą pracą, kompetencjami i zdolnościami„.
Na początku tego roku w innej jednostce administracji zespolonej (Wojewódzkim Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) pracę otrzymał inny radny PiS, Dariusz Jezior.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz