Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  09.11.2017 09:30

Radna Suchanowska znalazła pracę. Bez konkursu w jednostce podległej Wojewodzie

Udostępnij

Lubelska radna PiS Małgorzata Suchanowska od sierpnia pracuje w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie. To jednostka rządowej administracji zespolonej, nad którą nadzór sprawuje Wojewoda Lubelski. Radna została zatrudniona bez konkursu na stanowisku administratora.

Ustawa o służbie cywilnej określa, czym jest i jak funkcjonuje korpus służby cywilnej. Według jej zapisów tworzą go pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych. Powinni być wybierani w otwartych naborach. Stanowiska urzędnicze zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów ze stycznia 2016 roku (>>rozporządzenie<<).

Ponadto w administracji pracują osoby, które zajmują stanowiska inne niż urzędnicze:

  • kierownicze stanowiska państwowe (tzw. polityczne),
  • stanowiska pomocnicze (kierowcy, szatniarze, woźni, mechanicy)

Zatrudnieni bez konkursu

Radna Suchanowska od sierpnia pracuje w biurze, na stanowisku administrator (zarabia 1745 zł netto miesięcznie). Zapytaliśmy się o to, w jakim trybie została zatrudniona.

Teresa Wyłupek w lipcu 2016 została powołana na wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w Lublinie. Źródło lublin.uw.gov.pl

– Stanowisko administratora ma charakter usługowy, a więc informacja o nim nie stanowi informacji publicznej – odpowiedziała Teresa Wyłupek, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

– Proces rekrutacji pracowników zatrudnionych poza korpusem służby cywilnej nie został uregulowany przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Wojewódzki inspektor, decyduje o potrzebie zatrudnienia pracownika – zarówno w korpusie służby cywilnej, jak i poza nim – w ramach zaplanowanych limitów zatrudnienia oraz  środków finansowych określonych w budżecie będącym w jego dyspozycji – poinformował nas Paweł Gilowski, Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Praca? Tak, dla swoich

W instytucie pracę znalazł również inny członek PiS, Sławomir Wcisło (jeszcze kilka miesięcy temu był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego). Od września 2016 pracuje w WIORiN na stanowisku „Ekspert”. Pracę dostał – tak jak Suchanowska – bez konkursu. Co miesiąc otrzymuje 2517 zł netto.

Wcześniej pełniącymi obowiązki zastępcy Wojewódzkiego Inspektora zostali Grzegorz Kuna (radny powiatu puławskiego z listy PiS) oraz Jolanta Szałas (kandydatka PiS w wyborach samorządowych 2014). Szałas od listopada 2016 była zatrudniona jako ekspert ds. nadzoru nad zdrowiem roślin.

Nieduże wymagania w otwartych naborach

To nie koniec dziwnych sytuacji z zatrudnianiem. W lipcu ogłoszono nabór na stanowisko pracy „księgowa”. Wymagania? Nieduże: wykształcenie średnie i znajomość ustaw o rachunkowości, finansach publicznych oraz służbie cywilnej (ogłoszenie jest wciąż dostępne na stronie KPRM). Pracę otrzymała Marlena Burda (zam. Wólka Husińska). W tym samym okresie księgowych poszukiwały oddziały Inspektoratu w Poznaniu i Wrocławiu. Wymagania? Wykształcenie wyższe ekonomiczne (Wrocław) lub średnie ekonomiczne i minimum trzy lata stażu (Poznań).

Kolejny nabór (z lipca br.), stanowisko: inspektor w oddziale w Zamościu. Niezbędne wymagania? Wykształcenie średnie i znajomość zagadnień z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa (ogłoszenie na stronie KPRM). Pracę otrzymała Marta Zawiślak (zam. Feliksówka koło Zamościa). A jakie wymagania stawia się w innych miastach? Wykształcenie średnie rolnicze, ogrodnicze lub nawet wyższe rolnicze, ogrodnicze lub pokrewne.

W lutym odbył się konkurs na stanowisko inspektor ds. kadr. Wymagania podobne jak wyżej – wykształcenie średnie i dobra znajomość przepisów prawa pracy. Pracę otrzymała Agnieszka Boczkowska (zam. Grabowiec).

Radna wcześniej krytykowała prezydenta za sztuczne tworzenie miejsc pracy

Smutne w tej sprawie jest również to, że cztery lata temu Suchanowska krytykowała prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka (PO) za nadmierne zatrudnianie w podległych mu instytucjach. Napisała wówczas w interpelacji „Polityka powiększania biurokracji i sztucznego tworzenia miejsc pracy, a szczególnie tych kierowniczych, które Pan realizuje w Urzędzie Miasta Lublin i namaszczania prezesów w spółkach miejskich, nie ma przyszłości. Powinna to być polityka rozwojowa, dająca szanse na awans tym zasługującym, wyróżniającym się dobrą pracą, kompetencjami i zdolnościami„.

Na początku tego roku w innej jednostce administracji zespolonej (Wojewódzkim Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) pracę otrzymał inny radny PiS, Dariusz Jezior.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

24 minut czytania

31.10.2024

Sielsko i wiejsko, czyli podmiejskie życie radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka

Meblują nam Lublin, uchwalają plany, podatki czy opłaty za odbiór…

5 minut czytania

26.10.2024

Historia jednego komentarza, czyli dlaczego prezes TBV kopał w krzesła i ile oszczędził na podatku od górek czechowskich

Na sformułowania „TeBeWał” i „debilny sposób” prezes deweloperskiej spółki Wojciech…

5 minut czytania

18.10.2024

Lublin – miasto, które nienawidzi drzew (komentarz)

Greenwashing w social mediach, a w rzeczywistości zalewanie zielonych dotąd…

3 minuty czytania

17.10.2024

Urbanista Andrzej Link: Romuald Dylewski nigdy nie projektował zabudowy górek czechowskich

– To jest niedorzeczne. Jak macie taki projekt to go…

9 minut czytania

17.10.2024

„Na górkach czechowskich miał powstać wielki, półnaturalny park.” Ostatni wywiad z Romualdem Dylewskim

– W warunkach dominacji pieniądza i prywatnego interesu praktycznie bez…

5 minut czytania

10.10.2024

Jedyna w Polsce Żabka bez alkoholu? Ktoś chce ją wyrzucić z deptaka

Przy kasie sklepu na deptaku żółta kartka z krótką informacją…

8 minut czytania

05.10.2024

Areszt dla Palikota. Za kaucją wychodzą jego współpracownicy. Kim są?

Janusz Palikot warunkowo aresztowany na dwa miesiące – zdecydował Sąd…

5 minut czytania

03.10.2024

Janusz Palikot zatrzymany przez CBA. To koniec jego „lifestylowego holdingu alkoholowego”

Dziś rano agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do kamienicy Janusza…