Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  05.11.2021

Radna sfałszowała podpisy, teraz straci mandat

Udostępnij

Irena W., przewodnicząca rady dzielnicy Kośminek, została prawomocnie skazana za fałszowanie podpisów. Radna będzie musiała pożegnać się z mandatem.

W marcu 2019 roku lublinianie wybierali radnych dzielnicowych. Na Kośminku z powodzeniem startowała Irena W., która w swoim okręgu zdobyła 82 głosy. Po uformowaniu się rady dzielnicy została jej przewodniczącą. Ale jej kariera na tym stanowisku właśnie się kończy. Wszystko przez wyrok, który zapadł w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód. Jak poinformowało nas biuro prasowe Sądu Okręgowego w Lublinie, Irena W. 21 września została prawomocnie skazana na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz 1000 zł grzywny. To kara za podrobienie w lipcu 2019 roku na liście obecności podpisów siedmiu członków rady dzielnicy (w sumie w radzie jest 15 osób).

Informacje te potwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta: – W związku z tym, że otrzymaliśmy informację o tym, że mogło dojść do podrobienia podpisu na liście obecności z posiedzenia Rady Dzielnicy Kośminek, skierowaliśmy do Prokuratury Rejonowej w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Na wniosek organów prowadzących czynności w tej prawie, Urząd Miasta Lublin udostępniał wnioskowaną dokumentację oraz udzielał wyjaśnień – przekazała Duma.

Jawny Lublin dotarł do pisma, które Kancelaria Prezydenta Lublina (to gmina organizuje dzielnicowe wybory) skierowała w czwartek do Mariusza Bańki, wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Kośminiek. Zastępca dyrektora kancelarii prezydenta informuje w nim, że nastąpiło wygaśniecie mandatu członka rady dzielnicy Ireny W. Kancelaria powołuje się przy tym na zapis statutu dzielnicy, który mówi, że wygaśnięcie mandatu członka rady następuje w wyniku utraty prawa wybieralności.

Brak kworum

– Wczoraj (czwartek – red.) miało odbyć się posiedzenie rady dzielnicy, podczas którego mieliśmy wprowadzić do porządku obrad i przegłosować punkt o wygaśnięciu mandatu przewodniczącej. Ale nie doszło to do skutku z uwagi na brak kworum – mówi wiceprzewodniczący Bańka. Na posiedzenie przyszło siedem osób, jednak by obrady mogły się odbywać, potrzeba co najmniej 8 członków. – Następne posiedzenie planuję zwołać na początku grudnia – dodaje Bańka.

Dlaczego Irena W. podrobiła podpisy? – Potwierdzam, że zostałam skazana, ale nie przyznaję się do sfałszowania podpisów. Było wtedy na posiedzeniu rady duże zamieszanie i ktoś mógł podsunąć mi listę obecności – mówi przewodnicząca. O szczegółach sprawy nie chce rozmawiać, powtarzając, że nie przyznaje się do winy.


Teraz rada dzielnicy musi formalnie wygasić jej mandat. Po tym, jak się to stanie, nowym członkiem rady zostanie osoba, która zdobyła kolejną największa liczbę głosów w wyborach. Obowiązki przewodniczącego rady pełnić będzie teraz wiceprzewodniczący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem…

4 minuty czytania

28.03.2024

„Odkupić od dewelopera”. Konfederacja ma plan na górki czechowskie

Gdyby w fotelu prezydenta zasiadł Marcin Nowak, a Konfederacja i…

5 minuty czytania

13.11.2023

Spółdzielnia jak deweloper, ale z wyczuciem. Parkowanie będzie płatne. Zarobi Europark

Dotąd takie rzeczy zdarzały się zwykle między blokami stawianymi przez…

2 minuty czytania

28.09.2023

Nie będzie Strefy Płatnego Parkowania na LSM. Za dużo głosów na „nie”

Lubelski Ratusz wycofuje się z pomysłu objęcia Strefą Płatnego Parkowania…

3 minuty czytania

10.09.2023

Mieszkańcy dopięli swego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Czuby ma nowy zarząd

O posadę w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby ubiegało się 11 osób. Znalazło się…

4 minuty czytania

04.08.2023

Lublin. Żeby twój kot lub pies nie miały małych. Miasto funduje kastrację, ale trzeba się śpieszyć

Lublin. Miasto uruchamia akcję darmowej sterylizacji kotów i psów. Lista…

4 minuty czytania

29.07.2023

Lublin. Dzielnice kochane bardziej i mniej. Sprawdzamy ratuszowy plan

Lubelski Ratusz chwali się przeznaczeniem 4,5 mln zł w 2023…

6 minuty czytania

28.07.2023

Dyrektorka podstawówki na Felinie nie powita nowego roku szkolnego. „Nikt nie jest nietykalny”

Oskarżana o mobbing dyrektorka szkoły na Felinie odchodzi na emeryturę. Zastąpi…