Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  12.08.2020

Rada Miasta ponownie uchwali zasady wnoszenia projektów obywatelskich

Udostępnij

Rada Miasta Lublin po wakacjach podejmie się ponownego uchwalenia zasad zgłaszania projektów uchwał w ramach inicjatywy obywatelskiej. Poprzednia uchwała została uchylona przez wojewodę.

W czerwcu zeszłego roku rada miasta podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, tworzenia komitetów tych inicjatyw, wymogów formalnych, jakim muszą odpowiadać składane projekty oraz zasad ich promocji. Głosowanie było poprzedzone konsultacjami społecznymi oraz zaopinowaniu na komisjach rady miasta.

Już w lipcu nadzór prawny wojewody uchylił całą uchwałę. Od tego czasu czeka na poprawki i ponowne głosowania. Niedawno minął rok.

Co wojewoda zarzucił radnym

Wojewoda wytknął rajcom, że w uchwale zawarli wymogi przedstawienia aktualnego stanu faktycznego i prawnego w dziedzinie, której dotyczy projekt oraz wskazania źródła jego finansowania. Jest to sprzeczne nawet ze statutem miasta. Wskazuje on tylko na potrzebę uzasadnienia potrzeby społecznej zgłaszanego projektu.

Ponadto wojewoda zwrócił uwagę, że w uchwale zawężono prawo do zabierania głosu w pracach nad projektem do wskazanego wcześniej przedstawiciela komitetu i jego zastępcy. Tymczasem ustawa o samorządzie gminnym nie upoważnienia rady gminy do określania sposobu reprezentacji komitetów inicjatyw uchwałodawczych, w szczególności w zakresie wprowadzenia obowiązku wyznaczenia przedstawiciela komitetu czy jego zastępcy.

Za niezgodny z prawem wojewoda uznał zapis mówiący o tym, że wycofanie projektu uchwały jest nieskuteczne. Zdaniem wojewody rada nie ma uprawnień do rozstrzygania tej kwestii.

Czy urzędnicy mogą zamrozić projekt?

Podczas konsultacji społecznych projektu uchwały Fundacja Wolności wnosiła, aby doprecyzować czas przekazania projektu do przewodniczącego rady. – Wnioskuję, aby zmienić treść §5 ust. 8 na następującą: „W przypadku pozytywnej weryfikacji Projektu jest on niezwłocznie przekazywany Przewodniczącemu Rady w celu rozpatrzenia na najbliższej sesji Rady”. Proponowane przepisy nie zawierają żadnych konkretnych terminów, co teoretycznie mogłoby doprowadzić do sytuacji, gdy projekt zostanie „zamrożony” i nie trafi na kolejne posiedzenie rady miasta. Doprecyzowanie przepisu zagwarantuje jego szybkie rozpatrzenie – pisała w uzasadnieniu swojego wniosku Fundacja Wolności.

Urzędnicy uwagę odrzucili. – W uchwale Rady Miasta Lublin nie należy powtarzać zapisów ustawowych. Termin „niezwłocznie” jest stosowany w prawie i gwarantuje podejmowanie działań bez zbędnej zwłoki. Biorąc pod uwagę zapisy ustawy uznajemy, że interesy mieszkańców i mieszkanek stojących za projektem uchwały są w pełni zabezpieczone i nie zachodzi niebezpieczeństwo wspomnianego w uwadze „zamrożenia” projektu – napisano w odpowiedzi na wniosek fundacji.

Wojewoda również miał obawy o możliwość zablokowania obywatelskiego projektu. – Przyznanie wskazanym wyżej komórkom organizacyjnym Urzędu Miasta Lublin kompetencji polegających na dokonywaniu formalnej weryfikacji składanych projektów uchwały, w efekcie której nastąpić może również wstrzymanie biegu projektu (pozostawienie projektu bez rozpoznania), nie znajduje uzasadnienia. Realizacja wskazanych kompetencji oznaczać może bowiem, iż projekt, wbrew intencji ustawodawcy, nigdy nie stanie się przedmiotem obrad Rady Miasta, zgodnie z art. 41a ust. 3 ustawy, co spowoduje całkowite zablokowanie możliwości rozpoznania złożonej inicjatywy uchwałodawczej przez Radę.

Poprawiony projekt wróci po wakacjach

– Rekomendacje płynące z pisma Wojewody Lubelskiego zostaną uwzględnione w projekcie uchwały, który będzie przedstawiony Radzie Miasta Lublin po wakacjach – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego urzędu miasta.

>> Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody <<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

28.03.2024

Strajk w Urzędzie Miasta Lublin. Zbuntował się newralgiczny wydział

Ludziom puściły nerwy. – Ile można stać na końcu łańcucha…

8 minuty czytania

20.03.2024

Kilkanaście lat pracy, a na koncie najniższa krajowa. MOPR Lublin znów protestuje. „Dla prezydenta Żuka nie istniejemy”

Kobieta, pracownik socjalny, 16-letni staż pracy. Zarobki? Najniższa krajowa. Nie…

4 minuty czytania

12.03.2024

„Zwykłe kłamstwa” kontra „robię dużo”. Jak radna Kwiatkowska chwali się inwestycjami na LSM

Monika Kwiatkowska, proprezydencka radna Lublina wylicza swoje sukcesy inwestycyjne w…

4 minuty czytania

04.03.2024

177 nazwisk, wszyscy kandydaci do Rady Miasta Lublin [PEŁNE LISTY]

Znamy już oficjalne, zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta Lublin.…

3 minuty czytania

29.02.2024

Gwiazda antyszczepionkowców i bojownik z globalnym komunizmem chce zostać prezydentem Lublina

Ryszard Zajączkowski będzie walczył o fotel prezydenta Lublina. To związany…

4 minuty czytania

29.02.2024

Porozumienie Wcisło-Żuk już prawie gotowe. Więcej ludzi z PO na listach do Rady Miasta

Treść umowy pomiędzy Platformą Obywatelską a komitetem wyborczym Krzysztofa Żuka…

2 minuty czytania

28.02.2024

Działka jest mała i wąska, ale z potencjałem. Czy w centrum stanie kolejny apartamentowiec?

Parcela jest niewielka, bo mam tylko 400 mkw., ale dla…

6 minuty czytania

28.02.2024

Miasto pozbywa się ostatniej działki pod usługi publiczne na Czubach Południowych

W czwartek radni mają wyrazić zgodę na zamianę gruntów między…